Hrozí další zvýšení daní? Musíme hledat dodatečné zdroje příjmů, naznačil Jurečka

Vláda zvažuje zvýšení daní pro bohaté

Debata o zvyšování daní je zase na stole. Vláda plánuje zavedení takzvané sektorové daně. Není ale vyloučeno, že kabinet půjde i dál. Podle šéfa lidovců Mariana Jurečky by o tom mohla jednat už v úterý. Někteří ekonomové zvažují třeba znovuzavedení superhrubé mzdy.

Bez vyšších daní to nepůjde. To říkají někteří ekonomové v souvislosti s hledáním příjmů do státního rozpočtu. „Myslím si, že k nim nakonec vláda bude muset sáhnout,“ uvedl ekonom Lukáš Kovanda. Jenže zvýšení daní opakovaně odmítala. „Určitě by se neměly zvedat daně zaměstnancům. Trpí inflací, stát by jim neměl brát peníze,“ sdělil Štěpán Křeček, poradce premiéra Petra Fialy.

Názory na daně nejsou jednotné ani mezi politiky. Třeba šéf lidovců nedávno prohlásil, že by chtěl dočasně zvýšit daně lidem, kteří mají vyšší příjmy. Sklidil za to ale kritiku. „Všichni představitelé pěti stran se shodují, že je nutné hledat dodatečné daňové příjmy, jen je otázka v názvosloví a odkud ty dodatečné příjmy mají přijít,“ sdělil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Reálnější obrysy má takzvaná válečná daň. Vláda ji plánuje zavést pro firmy, které mají kvůli inflaci vyšší zisk. Kabinet to chce dojednat do konce roku. „Zatím je diskutována na expertní úrovni, tedy na úrovni Národní ekonomické rady vlády (NERV). Ta má připravit návrh, koho by se tato daň týkala, a další detaily, jako je případná výše daně,“ uvedlo ministerstvo financí.

„Malí a střední podnikatelé by nemuseli být tou daní zatíženi, je to v počátku debat,“ popsala v pořadu Partie na CNN Prima NEWS Markéta Pekarová Adamová. „Jednou to byla Jurečkova progresivní daň, pak windfall tax, vláda by si to měla za zavřenými dveřmi říct,“ reagovala bývalá ministryně financí Alena Schillerová.

Objevují se i názory na znovuzavedení superhrubé mzdy, kterou zrušila před třemi lety ODS společně s hnutím ANO. „Vrátit to nikoliv na 20, ale na 17,5 procenta, v takovém případě by si vláda přišla na 50 až 60 miliard korun,“ řekl ekonom Kovanda. Podle Jurečky by se mělo o hledání dodatečných daňových příjmů diskutovat už v úterý na neformálním jednání.

Tagy: