Hrozí další zvýšení daní? Musíme hledat dodatečné zdroje příjmů, naznačil Jurečka

Debata o zvyšování daní je zase na stole. Vláda plánuje zavedení takzvané sektorové daně. Není ale vyloučeno, že kabinet půjde i dál. Podle šéfa lidovců Mariana Jurečky by o tom mohla jednat už v úterý. Někteří ekonomové zvažují třeba znovuzavedení superhrubé mzdy.

Bez vyšších daní to nepůjde. To říkají někteří ekonomové v souvislosti s hledáním příjmů do státního rozpočtu. „Myslím si, že k nim nakonec vláda bude muset sáhnout,“ uvedl ekonom Lukáš Kovanda. Jenže zvýšení daní opakovaně odmítala. „Určitě by se neměly zvedat daně zaměstnancům. Trpí inflací, stát by jim neměl brát peníze,“ sdělil Štěpán Křeček, poradce premiéra Petra Fialy.

Názory na daně nejsou jednotné ani mezi politiky. Třeba šéf lidovců nedávno prohlásil, že by chtěl dočasně zvýšit daně lidem, kteří mají vyšší příjmy. Sklidil za to ale kritiku. „Všichni představitelé pěti stran se shodují, že je nutné hledat dodatečné daňové příjmy, jen je otázka v názvosloví a odkud ty dodatečné příjmy mají přijít,“ sdělil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Reálnější obrysy má takzvaná válečná daň. Vláda ji plánuje zavést pro firmy, které mají kvůli inflaci vyšší zisk. Kabinet to chce dojednat do konce roku. „Zatím je diskutována na expertní úrovni, tedy na úrovni Národní ekonomické rady vlády (NERV). Ta má připravit návrh, koho by se tato daň týkala, a další detaily, jako je případná výše daně,“ uvedlo ministerstvo financí.

„Malí a střední podnikatelé by nemuseli být tou daní zatíženi, je to v počátku debat,“ popsala v pořadu Partie na CNN Prima NEWS Markéta Pekarová Adamová. „Jednou to byla Jurečkova progresivní daň, pak windfall tax, vláda by si to měla za zavřenými dveřmi říct,“ reagovala bývalá ministryně financí Alena Schillerová.

Objevují se i názory na znovuzavedení superhrubé mzdy, kterou zrušila před třemi lety ODS společně s hnutím ANO. „Vrátit to nikoliv na 20, ale na 17,5 procenta, v takovém případě by si vláda přišla na 50 až 60 miliard korun,“ řekl ekonom Kovanda. Podle Jurečky by se mělo o hledání dodatečných daňových příjmů diskutovat už v úterý na neformálním jednání.

Tagy:

Hlavní zprávy

Odpálil plynovod podvodní dron? Experti popisují možnosti útoku a naznačují, kdo ho provedl
Rusko

Odpálil plynovod podvodní dron? Experti popisují možnosti útoku a naznačují, kdo ho provedl

Rusové mohli plynovody Nord Stream 1 a 2 v Baltském moři poměrně jednoduše sabotovat, dostat se k nim mohly nejen drony, ale i vycvičení potápěči. Říkají to zahraniční experti prostřednictvím některých médií. Podle americké CNN byly navíc v oblasti k vidění lodě ruského námořnictva, které do místních vod v posledních měsících mířily čím dál častěji. Rusko jakékoliv obvinění z poškození plynovodů odmítá, vody, ve kterých k výbuchům došlo, označuje za ekonomické zóny Dánska a Švédska.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
16:40

Aktivní frontová linie s Ruskem je asi 850 kilometrů dlouhá

16:15

Zelenskyj varoval Rusko před tvrdou reakcí, pokud anektuje další území Ukrajiny

15:38

Papež tvrdí, že Moskvě předal požadavky Ukrajinců na osvobození zajatců

14:58

Mrazivá reportáž CNN z Rusy těžce ostřelovaného města: Nikdy jsme se tak nebáli

Živě
ON-LINE: Miliardy na kompenzaci dodávek Ukrajině i modernizaci armády. ČR získá pomoc USA

Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska prchají statisíce mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Mluvčí kremlu Dmitrij Peskov pak vzkázal, že cílem Ruska je získat Doněckou oblast. Ukrajinské jednotky oznámily další úspěch na jihu země. USA oznámily, že Ukrajině poskytnou další vojenskou pomoc, včetně 18 raketometů HIMARS. ČR dostane od USA podporu zhruba 2,7 miliardy Kč na modernizaci armády, kompenzaci dodávek na Ukrajinu a kybernetickou ochranu.

Kreml rozhodl o anexi dalších ukrajinských území. K Rusku se mají připojit v pátek

Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov ve čtvrtek potvrdil, že při páteční ceremonii v Kremlu budou k Rusku připojeny čtyři ukrajinské oblasti, kde se v uplynulých dnech konala hlasování o jejich přiřazení k Rusku. Kyjev a Západ tato referenda neuznávají a nehodlají uznat ani anexi okupovaných ukrajinských území. Český ministr zahraničí Jan Lipavský považuje plánované ruské ohlášení anexe ukrajinských území za naprosto nepřijatelné. Celý proces byl zfalšovaný, řekl novinářům.

Hurikán Ian dál pustoší Floridu. Zrušeny byly tisíce letů, miliony lidí jsou bez proudu

Aktualizováno

Floridu potkala přírodní katastrofa biblických rozměrů. Hurikán Ian o síle čtvrtého stupně ve středu dorazil k jihozápadnímu pobřeží a zpustošil území mezi městy Naples a Sarasota. Se silou větru 241 kilometrů v hodině byl podle agentury AP pátým nejsilnějším hurikánem, který kdy zasáhl USA. Ulice zaplavila voda, vítr vyvracel stromy a připravil přes 2,6 milionu odběratelů o dodávky elektřiny. Zcela zdevastována byla pobřežní města Fort Myers a Cape Coral. Kvůli hurikánu bylo zrušeno více než čtyři tisíce letů mířících do či ze Spojených států.

Prymula: Chřipková i covidová vlna bude intenzivnější. Chrání očkování před oběma viry?

Díky nošení respirátorů jsme byli více chráněni. Nyní, když už není povinné, se dá předpokládat, že chřipková i covidová vlna bude intenzivnější, varoval v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS Roman Prymula. Epidemiolog popsal, jak v případě nachlazení postupovat a prozradil, zda očkování proti koronaviru předchází i jiným virovým onemocněním.

Střelba na hranicích. Převaděč agresivně projel kontrolou, v autě vezl 15 migrantů

Policie zadržela od půlnoci, kdy začaly na hranicích se Slovenskem dočasné kontroly, přes 120 migrantů a sedm převaděčů. Radiožurnálu to řekl ředitel cizinecké policie Milan Majer. Jeden z převaděčů před strážci zákona nebezpečně ujížděl, zastavily ho až výstřely. Situaci pro vás na místě sleduje i štáb CNN Prima NEWS. Česko zahájilo kontroly na česko-slovenské hranici kvůli vysokému počtu uprchlíků, kteří přes tuzemsko přecházejí do Německa a Rakouska. Policie bude kontrolovat 27 bývalých hraničních přechodů i zelenou státní hranici minimálně deset dnů.

Domácí zpravodajství

Ze soudu o Čapím hnízdu se kvůli nemoci omluvila klíčová svědkyně. Nedorazil ani Babiš

Finanční ředitelka holdingu Agrofert Petra Procházková ve čtvrtek u hlavního líčení v případu kolem dotace na stavbu areálu Čapí hnízdo nevypovídala. Z jednání se omluvila kvůli zdravotním důvodům. K soudu ve čtvrtek nedorazil ani bývalý premiér Andrej Babiš (ANO), který v kauze čelí spolu se svou někdejší poradkyní Janou Nagyovou obžalobě z dotačního podvodu. Podle právníka někdejšího předsedy vlády Eduarda Bruny je Procházková vzhledem ke svému postavení v Agrofertu klíčovým svědkem.