Skopeček ví, že inflace je ekonomický nepřítel číslo jedna. Sektorovou daň ale kritizuje

Inflace v jakémkoliv státě tvrdě dopadá na jeho občany a postupně společnost rozleptává. Vláda tak zvažuje další opatření jako například zavedení sektorové daně. O úskalích takového kroku hovořil v pořadu K věci na CNN Prima NEWS místopředseda Sněmovny za ODS Jan Skopeček.

„Inflace rozleptává společnost a je to ekonomický nepřítel číslo jedna,“ prohlásil Skopeček. Proto je podle něj důležité udržet sociální smír. Ve hře jsou různé možnosti, jak ji dále krotit. Jednou z těch, o kterých vláda uvažuje, je zavedení sektorové daně. Skopeček o ní hovoří jako o dani z mimořádných zisků. Sám se však staví proti.

Pokud by byla zavedena a firmy by musely do státního rozpočtu podle svých zisků odvádět více peněz, tak by to podle Skopečka vedlo pouze k tomu, že by si našly cestu, jak zákon obejít. „Ve chvíli, kdy zavedeme tuto daň, tak co můžeme čekat? Budou uměle zvyšovat náklady, a všichni víme, že náklady firmy uměle zvyšovat umí, jen aby se vyhnuly placení té nové daně z mimořádných zisků,“ řekl. Stát by tak zřejmě první rok sice vybral více peněz, ale později už by se nařízení minulo účinkem.

Sektorová daň není férová

Skopeček navíc nepovažuje sektorovou daň za férovou. „Je celá řada cest, jak přimět energetické společnosti a bankovní systém, aby se v této složité ekonomické situaci podílely na nákladech jejího řešení,“ poukázal místopředseda Sněmovny. Jako jednu z možností jmenoval například fond pro banky, který před časem založil expremiér Andrej Babiš (ANO). Ten měl přispívat na investiční činnost.

Nová daň by navíc mohla odradit řadu potenciálních podnikatelů a investorů, protože by si kvůli ní nemohli být jisti stabilitou daňového prostředí. Jasno by v otázce zavedení sektorové daně podle Skopečka mohlo být během září.

Jako další možnost, jak krotit inflaci, navrhoval ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) také tzv. solidární daň. V podstatě chtěl progresivní zdanění, které znamená, že člověk odvádí tím větší daň, čím víc peněz si vydělá.

Podle Skopečka byl však tento návrh rychle smeten ze stolu. „Myslím, že progresivní zdanění nebo zvýšení progrese podle pana Jurečky se hned setkalo s odmítnutím,“ uvedl v pořadu K věci s tím, že diskuse v tomto směru už nejspíš nebude pokračovat.

Tagy:

Hlavní zprávy

PŘEHLEDNĚ: Úsporný tarif v nedohlednu. Kolik můžete získat na boj s drahými energiemi?
Finance

PŘEHLEDNĚ: Úsporný tarif v nedohlednu. Kolik můžete získat na boj s drahými energiemi?

Domácnosti se připravují na těžký podzim způsobený dalším zdražováním. Řada z nich musí řešit problémy s placením účtů už nyní. Připravovaný úsporný tarif bude k dispozici až na podzim, přesto se mohou lidé v nouzi obrátit na úřady s žádostí o různé formy pomoci. Patří mezi ně příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení a případně i dávka v hmotné nouzi.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
08:43

Čínský vývoz do Ruska v červenci poprvé za pět měsíců vzrostl

08:20

Londýn: Rusko pravděpodobně rozmisťuje protipěchotní miny podél obranné linie na Donbase

07:56

KOMENTÁŘ Jiřího Justa: Lynčovat Amnesty International za kritiku Ukrajiny je pokrytecké

07:31

Z ukrajinských přístavů vypluly další dvě lodě s obilím, informovalo turecké ministerstvo obrany

Biden je válečný zločinec a přilévá na Ukrajině olej do ohně. Hvězda Pink Floyd hájí Rusko

Spoluzakladatel rockové skupiny Pink Floyd Roger Waters v rozhovoru se stanicí CNN obhajoval své tvrzení, že americký prezident Joe Biden je válečný zločinec. Podle něj Biden „přilévá na Ukrajině olej do ohně“, což je „obrovský zločin“. Waters se v rozhovoru rovněž zastal Ruska, které v únoru zahájilo invazi na Ukrajinu, a Číny. Jeho výroky vyvolaly rozhořčení ze strany Kyjeva a naopak pochvalné reakce Moskvy.

Peníze na účtu vám požere inflace. Expert poradil, jak předejít znehodnocení úspor

Inflace v Česku pravděpodobně ještě nedosáhla svého vrcholu. Ceny v červnu meziročně stouply o 17,2 procenta. Nabízí se tak otázka, co dělat s vlastními úsporami, aby se neznehodnotily? Ekonomové Čechům radí, ať své peníze hlavně nenechají ležet ladem a ať je investují. Lukáš Kovanda ve vysílání CNN Prima NEWS mimo jiné upozornil, že současné prognózy počítají i v příštím roce s inflací kolem 10 procent.

Domácí zpravodajství

O prázdninách roste zájem rodin o odlehčovací služby pro nemocné seniory. Jak fungují?

Trpí ztrátou úsudku a mnohdy ani netuší, kdo je jejich rodina. Přesto se o příbuzné s Alzheimerovou chorobou starají desetitisíce lidí. Péče o milované však bývá mnohdy náročná, a tak i oni čas od času potřebují pauzu. V takových případech mohou využít takzvanou odlehčovací službu. O tu je zvlášť v letních měsících, kdy lidé odjíždí na dovolenou, velký zájem.

V Českém Švýcarsku doutnají ohniska v nepřístupném terénu. Hasicí letadla se vrací domů

Aktualizováno

V Národním parku České Švýcarsko se v neděli nikde po celý den neobjevil otevřený oheň. Stále ale existují doutnající ohniska v nepřístupném terénu, uvedl mluvčí hasičů Martin Kavka. Hasiči by mohli kompletně zlikvidovat požár do konce příštího týdne. Sektory na jihu od řeky Kamenice, případně i soutěsky by mohli předat správě národního parku pravděpodobně v průběhu týdne, zřejmě dříve než v pátek. Hasicí letouny Canadair z Itálie se v pondělí brzy ráno vrací domů.