Stát začne šetřit, tvrdí Stanjura. Pasujete se do role finančního kanóna, řekla Schillerová

Exministryně financí Alena Schillerová (ANO) a její nástupce Zbyněk Stanjura (ODS)

Poslanecká sněmovna v pátek schválila vládní konsolidační balíček

Jsme si vědomi, že to nejsou populární opatření, ale zadlužování našeho státu bylo tak rychlé, že jsme museli zabrzdit a dát veřejné finance do pořádku, řekl ke schválení konsolidačního balíčku ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Dodal, že stát bude příští rok šetřit například na výdajích státního rozpočtu a počtu státních zaměstnanců. Podle bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) se Stanjura „pasuje do role finančního kanóna“, ale reálně jde o stejný postup, jaký navrhovala vláda hnutí ANO, avšak s tím rozdílem, že nyní vše zaplatí lidé a firmy.

Kvůli konsolidačnímu balíčku, který v pátek schválila Sněmovna, se žádná rodina nedostane do potíží, tvrdí Stanjura. „Snažili jsme se rozložit dopady rovnoměrně, aby nebyly příliš velké na žádnou sociální, profesní nebo věkovou skupinu. Jsme si vědomi, že to nejsou populární opatření, ale zadlužování našeho státu bylo tak rychlé, že jsme museli zabrzdit a dát veřejné finance do pořádku,“ uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vláda omezuje názory opozice, tvrdí Tlustý. Ozdravných balíčků bude podle Paroubka více

Stát podle něj začne výrazně šetřit. „Příští rok poprvé klesnou celkové výdaje státního rozpočtu a celkový počet státních zaměstnanců. Ozdravný balíček představuje zlepšení státního rozpočtu zhruba o 30 miliard korun a minimálně 60 miliard úspor ve státním rozpočtu,“ řekl Stanjura. Dodal, že příští rok se oproti letošku ušetří zhruba devět miliard na platech pro státní zaměstnance a více než 80 miliard korun na dotacích. „Přitom zachováváme investiční aktivitu státu a děláme vše pro to, abychom udrželi sociální smír,“ sdělil.

Jeho slova ale ostře kritizovala Schillerová. „Ministr financí se pasuje do role finančního kanóna, který uzdravuje veřejné rozpočty, ale podívejme se na čísla a na fakta. Letos je plánovaný schodek 295 miliard korun, příští rok 252, což je rozdíl 43 miliard. To je tempo, které odpovídá tempu konsolidace, které navrhovala naše vláda, s tím rozdílem, že se to všechno vytáhne z kapes lidí a firem,“ uvedla.

Sama navrhla jiný postup. „Šli bychom na to tak, že bychom řádně vybírali daně, nerezignovali bychom na boj se šedou ekonomikou, investovali bychom zejména do dopravní infrastruktury a exportu, čímž bychom podpořili hospodářský růst, a pokračovali bychom v naší inovační strategii, kterou premiér Fiala hodil do koše,“ sdělila Schillerová. Dodala, že by se zvyšovaly jen daně ze závislostí a hazardu a rušily by se daňově výjimky, ale ne ty sociální, které se dotýkají rodin s dětmi.

Tagy: