Masová vražda v Brně, vydání z USA a oběšení za mřížemi. Dahlgren ovlivňuje i další případy
Státní ústav pro kontrolu léčiv
Výpis příspěvků ke štítku „Státní ústav pro kontrolu léčiv“
Kontroloři varují před závadným lékem proti rakovině. Z trhu musí hned dvě šarže
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) vydal varování před dvěma šaržemi léku Pomalidomid Viatris, který se používá k léčbě nádorového onemocnění kostní dřeně. O stažení šarží informoval na svém webu.
Lék na časté potíže musí pryč. Úřad rozhodl o stažení celé šarže produktu
Lékárny a zdravotnická zařízení stahují z prodeje lék na střevní problémy. Důvodem je pochybení při balení. Informoval o tom Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).
Lékárnám hrozí výpadek přípravku proti bolesti břicha. Chybět může celou zimu, varuje ústav
Na českém trhu může dojít k nedostatku léčivého přípravku Algifen Neo. Na svých webových stránkách o tom informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv. K obnovení dodávek by mělo dojít až 31. března.
Kvůli zdravým lidem chybí důležitý lék. Je pro diabetiky, řady Čechů ho užívají na hubnutí
V lékárnách chybí injekce Ozempic. Používají se především pro léčbu diabetu druhého typu, zároveň ale pomáhají hubnout. Kvůli velkému zájmu mezi nediabetiky dochází k výpadkům. Ty by mohly podle Státního zdravotního ústavu trvat minimálně do listopadu. Před použitím léku výhradně na hubnutí přitom lékaři varují.
SÚKL varuje před závadným lékem. Berou ho lidé s ADHD, vadných je šest šarží
Státní úřad pro kontrolu léčiv (SÚKL) varuje před šesti šaržemi léku Atofab. Podle úřadu obsahuje „závadu v jakosti“. Medikament se užívá k léčbě poruch pozornosti spojených s hyperaktivitou ADHD. Výrobce léku spolu se SÚKL rozhodl o jeho stažení.
Léky pro Česko v ohrožení. Německo chce zásoby pro svých 80 milionů občanů na půl roku předem
Německo chce mít zásoby léků až na šest měsíců dopředu. S tím nesouhlasí Česko a dalších 15 států Evropské unie. Zásadně by to totiž mohlo zhoršit dostupnost léků nejen na našem českém trhu. Zástupci ministerstva zdravotnictví už zjišťují, jak zajistit dostatek zásob na podzimní sezónu respiračních onemocnění. Léků prý bude dostatek.
Některé léky jsou nově označeny za omezeně dostupné. V aplikaci se dozvíte, kde je sehnat
První léky dostaly v pondělí označení „léčiva s omezenou dostupností“. Rozhodl o tom Státní ústav pro kontrolu léčiv. Pokud doktor takový lék předepíše, nově byste se z aplikace eRecept měli dozvědět o dvaceti nejbližších lékárnách, kde bude k dostání. Pro získání informace ale musí člověk splnit několik podmínek.
Kupovat kyselinu hyaluronovou na internetu? Skoro jako sebepoškozování, míní expert
Kyselina hyaluronová a další prostředky používané v estetické medicíně jsou volně dostupné na e-shopech. Jde o zdravotnický materiál a jeho prodej na internetu je ale nelegální. Před nákupem těchto produktů i před neodbornou aplikací lékaři varují. Necertifikované preparáty mohou způsobit vážné zdravotní komplikace. Dohledat provozovatele internetových stránek je ale téměř nemožné. Po lepší regulaci proto volají jak lékaři, tak politici.
V Česku chybí další lék. Výpadky dodávek pokračují, nic se nezlepšilo, stěžují si experti
V Česku chybí další lék. Pacienti neseženou kapky Algifen Neo, které se používají při kolikách žlučníku, žaludku nebo menstruačních bolestech. Není to jediný medikament, který na pultech schází. Dlouhodobě si lidé nemohou obstarat Endiaron, léky na štítnou žlázu, závratě nebo na Parkinsonovu chorobu.
V Česku stále trvá nedostatek léků. Špatně se shání třeba Algifen proti bolesti
V některých lékárnách nelze aktuálně sehnat například léky na průjem. Problémy s obstaráním svého léku ale mají i kardiaci nebo psychicky nemocní lidé. Lékárníci se proto radí s lékaři a vydávají pacientům jiné varianty léčiv. Některé přípravky jsou však jen obtížně nahraditelné: například Algifen proti bolesti.
Ústav stahuje z českého trhu lék proti zákeřné nemoci. Závadu řešil i u dalších přípravků
Čtyři léky – tolik jich Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) stáhl z trhu za březen letošního roku. Jednalo se o přípravky pro onkologické pacienty, oční kapky či antiseptika a antimykotika. Důvodem bylo podezření i samotná závada v jakosti. Některé z léků ústav stahoval na úrovni pacientů, jiné ve zdravotnických zařízeních.
Závadný sirup na kašel musí pryč ze slovenského trhu. Nebezpečí prověřily i úřady v Česku
Známý sirup proti kašli po celém Slovensku stahují z lékáren, distribučních společností a zdravotnických zařízení. Jeho prodej zakázal slovenský Státní ústav pro kontrolu léčiv (ŠÚKL) z důvodu nedostatečné kvality. Lék je hojně dostupný také v Česku, vadná šarže by však podle úřadů na tuzemském trhu být neměla.