CNN Prima News Státní ústav pro kontrolu léčiv

Státní ústav pro kontrolu léčiv

Výpis příspěvků ke štítku „Státní ústav pro kontrolu léčiv“

Ústav stahuje z českého trhu lék proti zákeřné nemoci. Závadu řešil i u dalších přípravků

Čtyři léky – tolik jich Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) stáhl z trhu za březen letošního roku. Jednalo se o přípravky pro onkologické pacienty, oční kapky či antiseptika a antimykotika. Důvodem bylo podezření i samotná závada v jakosti. Některé z léků ústav stahoval na úrovni pacientů, jiné ve zdravotnických zařízeních.

Problémy s eDoklady komplikují vydávání léků na recept. Nelze ověřit občanku, varuje SÚKL

Kvůli problémům s identifikací osob v základních registrech mohou mít lidé potíže při vyzvedávání léků na recept prostřednictvím občanského průkazu. Trvají potíže kvůli funkcionalitě Digitální informační agentury (DIA), uvedla Greta Rakašová z tiskového oddělení Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Vyjádření DIA, která státní systémy využívané eReceptem i novou aplikací eDoklady, provozuje, ČTK zjišťuje. Právě po spuštění eDokladů, které si o víkendu stáhlo až 150 000 lidí, se v systémech objevily problémy.

Sirup s penicilinem bude příští týden, slibuje ministerstvo. Některé léky ale dál chybějí

Příští týden dorazí do ČR další dodávka antibiotických sirupů, další ministerstvo zdravotnictví (MZd) očekává v prosinci a lednu. Tabletových antibiotik je podle MZd dostatek a budou se dál dodávat pravidelně. Novinářům to ve čtvrtek řekl náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček. Mohou chybět některá antidepresiva a antipsychotika, lékaři se jejich uživatele budou snažit převádět na jiný lék.

Na trh se dostal padělaný lék, varuje ministerstvo. Přípravek může ohrozit život

Ministerstvo zdravotnictví (MZd) a Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) varují před užíváním léku Ozempic získaného jinak než na předpis lékaře a vyzvednutého v lékárně, například koupeného přes internet. Může jít o padělek, jehož aplikace by mohla způsobit vážné zdravotní komplikace, a dokonce ohrožení života. Ministerstvo zdravotnictví o tom informovalo v tiskové zprávě. V Rakousku už několik lidí po aplikaci této látky skončilo v nemocnici. Mluvčí MZd Ondřej Jakob doplnil, že v ČR zatím nebyl žádný takový padělek zachycen a podle dostupných informací ani nikdo kvůli němu nebyl hospitalizován.

Lékárníci si stále zoufají: Místo sto balení došlo osm. Zásoby penicilinu se tenčí

Dodaný penicilin nám vydrží sotva pár týdnů, upozorňují lékárníci. A dodávají: ti, kteří se nepředzásobili, s ním dlouho nevystačí. Do Česka tento týden mělo dorazit asi 52 tisíc kusů balení penicilinu, další by měly přijít do poloviny listopadu. Ministerstvo zdravotnictví plánuje výrobu tohoto léku v Česku, to však současný nedostatek nevyřeší.

Některé lékárny stále nemají penicilin. Ministr se neumí postarat o obyvatele, zlobí se lidé

V pondělí měla každá lékárna v Česku dostat 20 balení penicilinu, což minulý týden slíbil před novináři ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Jak ale zjistily štáby CNN Prima NEWS po celé republice, distribuce potřebného léku stále vázne a mnozí lékárníci jej vyhlíželi marně. Lidé z nedostatku penicilinu viní ministra zdravotnictví.