
Češi přicházejí o statisíce. Nalétávají na podvod s hlasováním v taneční soutěži
Státní úřad pro kontrolu léčiv (SÚKL) rozhodl o stažení několika léků z distribuce. Problémem byly nejasnosti s ověřením jakosti nebo nesoulad textů s registrační dokumentací. Informoval o tom v dubnové zprávě.
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) na svém webu upozorňuje, že od počátku týdne dojde k přerušení dodávek některých léčiv. Na vině jsou povětšinou výrobní důvody. Přerušení dodávek ale nutně neznamená, že léčiva nebudou dostupná, existují k nim alternativy.
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) informoval o stažení léku Methylrosanilinii chloridi solutio 0,5 %, který slouží k léčbě onemocnění ústní dutiny u malých dětí a dospělých. Podle ústavu vyřazená šarže léku nevyhovovala požadavkům na kvalitu, stojí v oznámení. Přípravek se konkrétně používá jako dezinfekční prostředek na afty a mykotické infekce a jako antibakteriální prostředek na puchýře a rány.
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) varuje před závadnými šaržemi dvou léčiv. Kvůli nesrovnalostem v dokumentaci o jakosti musí zmizet ze zdravotnických zařízení po celém Česku. U jednoho z přípravků jde dokonce o široce využívané antibiotikum.
Od 1. dubna mohou nově praktičtí lékaři předepisovat konopí. Pomáhá hlavně lidem s chronickými bolestmi, křečovými stavy a dalšími onemocněními. Jenomže v jeho vydávání je háček. Vyhláška nově umožňuje psát na něj recepty na tříměsíční dobu. Jenže lékárník může vydat konopí hrazené pojišťovnou maximálně na dva měsíce. Podle lékařů jde o chybu v systému. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) to odmítá.
Alergie je hysterie imunitního systému. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to uvedla alergoložka Monika Čermáková. Zmínila také, kdy alergie vypuknou naplno a jakou léčbu v boji proti nim využít.
Až polovina Čechů trpí podle průzkumu nějakou spánkovou poruchou. Lékárníci potvrzují rostoucí zájem o léky bez předpisu a doplňky stravy na podporu spánku, například o hormon melatonin. Prodej těchto preparátů se u nás za posledních pět let zvýšil až 17krát.
Nová studie publikovaná v americkém časopisu JAMA Internal Medicine dává do spojitosti pravidelnou konzumaci másla s předčasnými úmrtími. Výměna másla za jiné tuky by podle analýzy mohla snížit toto riziko o 17 procent, informují zahraniční média.
Čechy dále trápí výpadky potřebných léků. I když dostanou od lékaře recept, nemají jistotu, že léky seženou. Mnozí musí obíhat lékárny a někomu nepomůže ani to. Často jsou pak prý lidé v lékárnách agresivní. S informací přišel web iDNES.cz. Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že novela zákona o léčivech pomohla situaci zlepšit. Řada lidí má ale zkušenost právě opačnou.
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) varuje před doručováním léků do samoobslužných boxů. Léky v boxech z online objednávek mohou být kvůli skladování a nestálé teplotě nebezpečné. V lepším případě ztrácí účinnost, v horším mohou ohrozit zdraví.
S výpadky léků se v poslední době musejí potýkat i veterinární lékaři. V ordinacích jim chybí hlavně antiepileptika. Státní ústav pro kontrolu léčiv přitom obnovení dodávek očekává až na přelomu letošního června a července.
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) na svých webových stránkách upozornil na chystané přerušení dodávek Brufenu. V lékárnách může chybět od poloviny dubna až do konce května.