
Výzkum STEM: Voliče více zajímají sociální jistoty. Kde se nacházejí největší třecí plochy?
Česká lékárnická komora varuje před nastupujícím trendem – dodávkou léků do výdejních boxů. Při vysokých nebo naopak nízkých teplotách může prý dojít ke znehodnocení léku, vyloučeny pak nejsou ani zdravotní potíže u pacienta. Státní ústav pro kontrolu léčiv doporučuje využívat k výdeji boxy k tomu určené a lékárníci radí, aby si lidé léky vyzvedávali zásadně v kamenných výdejnách.
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) zveřejnil seznam závadných léčiv, která se v červnu 2025 vyskytla na českém trhu. Jsou mezi nimi i přípravky určené k léčbě příznaků depresí nebo krém na ošetření ran, odřenin či menších popálenin. Zatímco některé přípravky bylo nutné stáhnout ze zdravotnických zařízení, u jiných byla pozastavena distribuce.
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) stahuje v červnu z oběhu jednu šarži imunosupresiva Equoral a několik šarží léku Asentra, který se používá při léčbě depresí a úzkostí. Důvodem jsou závady v jakosti.
Evropská léková agentura se začala zabývat dvojicí vakcín proti planým neštovicím. V Polsku totiž po aplikaci jedné z nich zemřel pacient. Státní ústav pro kontrolu léčiv uvedl, že daná šarže vakcín se v Česku nepoužívá.
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) na svém webu zveřejnil obsáhlý seznam závadných léčiv, která se vyskytla na českém trhu. Jsou mezi nimi rozšířené léky na schizofrenii, ale také přípravky k léčbě srdečních chorob či nádorových onemocnění.
Státní úřad pro kontrolu léčiv (SÚKL) vydal varování před lékem Cardiket Retard. Ten se používá k dlouhodobé léčbě ischemické choroby srdeční a prevenci anginy pectoris. O stažení léku úřad informoval na svém webu.
Až do konce roku bude asi na českém trhu nedostupné antidepresivum Anafranil. Vyplývá to z údajů na webu Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Zmíněný lék nemá podle ústavu náhradu. Dodávky Anafranilu v balení 25MG TBL OBD 30 byly 15. května přerušeny z výrobních důvodů.
Státní úřad pro kontrolu léčiv (SÚKL) rozhodl o stažení několika léků z distribuce. Problémem byly nejasnosti s ověřením jakosti nebo nesoulad textů s registrační dokumentací. Informoval o tom v dubnové zprávě.
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) na svém webu upozorňuje, že od počátku týdne dojde k přerušení dodávek některých léčiv. Na vině jsou povětšinou výrobní důvody. Přerušení dodávek ale nutně neznamená, že léčiva nebudou dostupná, existují k nim alternativy.
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) informoval o stažení léku Methylrosanilinii chloridi solutio 0,5 %, který slouží k léčbě onemocnění ústní dutiny u malých dětí a dospělých. Podle ústavu vyřazená šarže léku nevyhovovala požadavkům na kvalitu, stojí v oznámení. Přípravek se konkrétně používá jako dezinfekční prostředek na afty a mykotické infekce a jako antibakteriální prostředek na puchýře a rány.
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) varuje před závadnými šaržemi dvou léčiv. Kvůli nesrovnalostem v dokumentaci o jakosti musí zmizet ze zdravotnických zařízení po celém Česku. U jednoho z přípravků jde dokonce o široce využívané antibiotikum.
Od 1. dubna mohou nově praktičtí lékaři předepisovat konopí. Pomáhá hlavně lidem s chronickými bolestmi, křečovými stavy a dalšími onemocněními. Jenomže v jeho vydávání je háček. Vyhláška nově umožňuje psát na něj recepty na tříměsíční dobu. Jenže lékárník může vydat konopí hrazené pojišťovnou maximálně na dva měsíce. Podle lékařů jde o chybu v systému. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) to odmítá.