reklama

Jako na jaře: Psí salony mohou otevřít, kadeřnictví ne. Havlíček rozhodnutí hájí

Salony pro psy a kočky dostaly od vlády zelenou a od středy mohou otevřít. Kadeřnictví a holičství zůstávají i nadále zavřená, takže se opakuje situace, která v Česku nastala na jaře. Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) jsou zvířecí salony oproti kadeřnictvím jiné, protože tam nedochází k rizikovému kontaktu mezi lidmi.

reklama

„Je to úplně jiný režim, dochází pouze k předání zvířete. Ten, kdo stříhá, dělá svou práci úplně mimo účast toho majitele. Tím pádem tam prakticky nehrozí žádný přenos,“ vysvětluje Havlíček. Psí salony byly uzavřené od 22. října, po necelém měsíci ale dostaly výjimku.

Majitelka salonu Školka pro pejska Markéta Bambasová stihne otevřít bez větších komplikací. „Manžel sem jel na státní svátek a ještě tady uklízí a dělá poslední úpravy, abychom zítra zas byli nachystaní. Po tak dlouhé době teď bude problém pejsky pořádně vyčesat a ostříhat,“ uvádí Bambasová a dodává, že psi mohou mít i přerostlé drápky, kvůli čemuž mohou špatně chodit.

Udělení výjimky jen pro zvířecí salony ale nechápe Václav Pražák z Asociace kadeřníků České republiky. „Plno kadeřnic si řekne: ,Tak psi můžou a my nemůžeme.‘ My dokážeme v našich kadeřnictvích zajistit velice dobré hygienické podmínky. Veškeré příjmy jsou pryč a situace je horší než na jaře,“ popisuje Pražák s tím, že mnoho salonů je na pokraji finančních sil.

O tom, kdy se opět otevřou kadeřnictví, rozhodne PES – tedy protiepidemický systém ministerstva zdravotnictví. Rizikové skóre musí klesnout na třetí stupeň, nyní jsme v nejhorším, pátém.

Tagy:

Hlavní zprávy

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny
Koronavirus

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny

Rizikový scénář nejde vyloučit, podle aktuálního vývoje ale kolaps nemocnic nehrozí, míní šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Počet hospitalizovaných s covidem totiž v Česku několikátý den v řadě klesá. Potvrzuje se tak zatím teorie, že omikronem se nakazí více lidí, budou mít ale lehčí průběh. Většina států Evropy se přesto na vrchol vlny omikronu poctivě připravuje, včetně krizových scénářů.

Největší akvizice v historii her. Microsoft kupuje herního giganta Activision Blizzard

Americká softwarová společnost Microsoft koupí za 68,7 miliardy dolarů (zhruba 1,5 bilionu korun) vývojáře a vydavatele Activision Blizzard. Ten mimo jiné vlastní úspěšné herní značky jako Call of Duty, World of Warcraft, Diablo nebo Candy Crush. Po dokončení transakce bude Microsoft třetí největší herní firmou na světě podle výše tržeb za společnostmi Tencent a Sony.

Udělali strašné svinstvo. Manželství Harryho a Meghan nevěřím, říká historik

Na manželství prince Harryho a Meghan Markleové by historik a odborník na královskou rodinu Martin Kovář nevsadil. „Ve Velké Británii končí rozvodem více než 50 procent manželství, v USA je číslo ještě vyšší,“ řekl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Připomněl také obvinění z rasismu, které Sussexové loni vznesli vůči nejmenovanému členu královské rodiny. To označil za „strašné svinstvo“, protože nedali druhé straně možnost se hájit.

reklama

Domácí zpravodajství

Absolutně šílené, reagují osobnosti na smrt zpěvačky. Covidem se prý nakazila úmyslně

Úmrtí zpěvačky Hany Horké zasáhlo nejen její fanoušky, ale také dlouholeté kolegy z folk-rockové kapely Asonance. Ti se ní loučí na sociálních sítích a sdílí fotografie z koncertů. K tragédii se vyjádřily také mnohé osobnosti. Horká zemřela v neděli ve věku 57 let poté, co prodělala koronavirovou nákazu. Podle nepotvrzených informací se měla onemocněním nakazit úmyslně.

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny paní Schillerové, opřel se Skopeček do Nachera

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO), vmetl poslanci hnutí ANO Patriku Nacherovi místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS). Oba hosté se ve vysílání CNN Prima NEWS pohádali kvůli inflaci nebo stavu státního rozpočtu. Podle Nachera je země v dobré kondici a inflace je dovezená. Skopeček oponuje a vyčítá minulému kabinetu velké zadlužení.

reklama