reklama

Jako na jaře: Psí salony mohou otevřít, kadeřnictví ne. Havlíček rozhodnutí hájí

Salony pro psy a kočky dostaly od vlády zelenou a od středy mohou otevřít. Kadeřnictví a holičství zůstávají i nadále zavřená, takže se opakuje situace, která v Česku nastala na jaře. Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) jsou zvířecí salony oproti kadeřnictvím jiné, protože tam nedochází k rizikovému kontaktu mezi lidmi.

reklama

„Je to úplně jiný režim, dochází pouze k předání zvířete. Ten, kdo stříhá, dělá svou práci úplně mimo účast toho majitele. Tím pádem tam prakticky nehrozí žádný přenos,“ vysvětluje Havlíček. Psí salony byly uzavřené od 22. října, po necelém měsíci ale dostaly výjimku.

Majitelka salonu Školka pro pejska Markéta Bambasová stihne otevřít bez větších komplikací. „Manžel sem jel na státní svátek a ještě tady uklízí a dělá poslední úpravy, abychom zítra zas byli nachystaní. Po tak dlouhé době teď bude problém pejsky pořádně vyčesat a ostříhat,“ uvádí Bambasová a dodává, že psi mohou mít i přerostlé drápky, kvůli čemuž mohou špatně chodit.

Udělení výjimky jen pro zvířecí salony ale nechápe Václav Pražák z Asociace kadeřníků České republiky. „Plno kadeřnic si řekne: ,Tak psi můžou a my nemůžeme.‘ My dokážeme v našich kadeřnictvích zajistit velice dobré hygienické podmínky. Veškeré příjmy jsou pryč a situace je horší než na jaře,“ popisuje Pražák s tím, že mnoho salonů je na pokraji finančních sil.

O tom, kdy se opět otevřou kadeřnictví, rozhodne PES – tedy protiepidemický systém ministerstva zdravotnictví. Rizikové skóre musí klesnout na třetí stupeň, nyní jsme v nejhorším, pátém.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Majitel pohřební služby: Tolik zemřelých jako letos v říjnu jsme nikdy neměli

Majitel pohřební služby: Tolik zemřelých jako letos v říjnu jsme nikdy neměli

„Posledních patnáct let měla firma kolem 20 až 25 zemřelých za měsíc, v říjnu nám přes pohřební službu prošlo 42 zemřelých. Takové počty jsem během téměř dvaceti let nezažil,“ řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Michal Žoudlík, který má spolu s otcem a bratrem pohřební službu v Jindřichově Hradci. Pohřebnictví je jedno z odvětví, na které stát zapomněl, a tak Žoudlíkovi do ochranných hygienických prostředků investovali během pandemie už téměř padesát tisíc. Vládní restrikce je však naučily dělat on-line přenosy ze smutečních obřadů.

Koronavirus

Za středu přibylo téměř 5000 nakažených koronavirem. Číslo R nebezpečně roste

Za středu přibylo téměř 5000 nakažených koronavirem. Číslo R nebezpečně roste

Ve středu přibylo v Česku 4 931 potvrzených případů koronaviru, asi o 600 méně než před týdnem ve středu. Oproti úterý je nárůst nižší zhruba o 900 případů. Vyplývá to z aktuálních dat na webu ministerstva zdravotnictví. Údaje za středu ministerstvo zveřejnilo kvůli technickým problémům až krátce před 08:00, obvykle jsou data aktualizována kolem 01:00 v noci.

Fotbal

Sledujte ŽIVĚ: Speciál k úmrtí Diega Maradony. Proč se stal fotbalovou legendou?

Sledujte ŽIVĚ: Speciál k úmrtí Diega Maradony. Proč se stal fotbalovou legendou?

Ve středu se fotbalová komunita ponořila do smutku. Diego Maradona, který nedávno oslavil 60. narozeniny, podlehl srdeční zástavě. Některými lidmi je považován za nejlepšího hráče historie, proslulý byl ale také svojí láskou k drogám, alkoholu a svým přátelstvím s neapolskou mafií. Jak na argentinskou legendu pohlíží experti z tuzemského prostředí? Sledujte speciální vysílání CNN Prima NEWS.

reklama
Sledujte ŽIVĚ: Poslanci proberou spotřební daň pivovarů i bezpečnostní prověrky
Kdo urazí majestát, jde na 15 let za mříže. Thajský král se brání revoluci po svém
Prima zakládá sbírku na podporu sestřiček v první linii. Přispět můžete i vy
Energošmejdi, třeste se. Poslanci zpřísní podomní prodej elektřiny. Jak nenaletět?
Nastavená pravidla jsou absurdní. Některé školy je nedokážou splnit, říká Sekyrka
reklama
reklama
ŽIVĚ: Šílenství kvůli Maradonovi. Rozzuřený dav v Argentině prolamuje zátarasy

Fotbal

Domácí zpravodajství

Blatný: Zemře až 10 tisíc nakažených. Covid je nyní příčinou u 40 procent z nich
Další články
reklama
reklama