reklama

Jako na jaře: Psí salony mohou otevřít, kadeřnictví ne. Havlíček rozhodnutí hájí

Salony pro psy a kočky dostaly od vlády zelenou a od středy mohou otevřít. Kadeřnictví a holičství zůstávají i nadále zavřená, takže se opakuje situace, která v Česku nastala na jaře. Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) jsou zvířecí salony oproti kadeřnictvím jiné, protože tam nedochází k rizikovému kontaktu mezi lidmi.

reklama

„Je to úplně jiný režim, dochází pouze k předání zvířete. Ten, kdo stříhá, dělá svou práci úplně mimo účast toho majitele. Tím pádem tam prakticky nehrozí žádný přenos,“ vysvětluje Havlíček. Psí salony byly uzavřené od 22. října, po necelém měsíci ale dostaly výjimku.

Majitelka salonu Školka pro pejska Markéta Bambasová stihne otevřít bez větších komplikací. „Manžel sem jel na státní svátek a ještě tady uklízí a dělá poslední úpravy, abychom zítra zas byli nachystaní. Po tak dlouhé době teď bude problém pejsky pořádně vyčesat a ostříhat,“ uvádí Bambasová a dodává, že psi mohou mít i přerostlé drápky, kvůli čemuž mohou špatně chodit.

Udělení výjimky jen pro zvířecí salony ale nechápe Václav Pražák z Asociace kadeřníků České republiky. „Plno kadeřnic si řekne: ,Tak psi můžou a my nemůžeme.‘ My dokážeme v našich kadeřnictvích zajistit velice dobré hygienické podmínky. Veškeré příjmy jsou pryč a situace je horší než na jaře,“ popisuje Pražák s tím, že mnoho salonů je na pokraji finančních sil.

O tom, kdy se opět otevřou kadeřnictví, rozhodne PES – tedy protiepidemický systém ministerstva zdravotnictví. Rizikové skóre musí klesnout na třetí stupeň, nyní jsme v nejhorším, pátém.

K tématu

Další hlavní zprávy

Vláda

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu

  • Aktualizováno

Vláda od pondělí na tři týdny výrazně omezí pohyb osob. Pro cesty do zaměstnání mimo okres bude potřeba například potvrzení zaměstnavatele. Pro cesty k lékaři a na úřady mimo okres s bydlištěm bude nutné čestné prohlášení či formulář. Nákupy budou možné jen v rámci okresu. Vycházky a běh přes den budou od pondělí možné jen na území obce, nikoli celého okresu. Venčení psů v noci bude možné do 500 metrů od bydliště. Od 1. března budou v ČR uzavřené všechny školy, mateřské školy i dětské skupiny s výjimkou těch při zdravotnických zařízeních.

Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Praktický lékař: Očkování stagnuje, vakcínu jsme začali rozvážet ze zoufalství
Jak hodnotí rok s koronavirem Miloš Zeman a Andrej Babiš? Sledujte nedělní Partii
Velká Babišova rošáda? Blatný a Petříček na cestě z vlády, zdravotnictví by měla ČSSD
reklama
reklama
Promiňte, školku musíme na deset dní zavřít. Jak covid paralyzoval šestičlennou rodinu

Reportáž

Domácí zpravodajství

Hilšer: Výměna ministra nikomu neprospěje. Celá vláda je na ručník, tvrdí Šimetka
Rebelie v ANO. Příspěvek pro lidi v karanténě neprošel i kvůli poslancům hnutí
Další články
reklama
reklama