reklama

Stoupl počet nakažených. Od půlnoci začnou platit nová omezení na českých hranicích

V Česku vzrostl počet nakažených za poslední dva týdny. Epidemický index PES stoupl ze 70 na 71 bodů a reprodukční číslo se po úterním poklesu vrátilo nad 1,0. Od půlnoci ze čtvrtka na pátek začnou platit nová pravidla na českých hranicích.

reklama

Poprvé od poloviny ledna stoupl i počet nakažených covidem na 100 000 obyvatel za posledních 14 dní. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Ve středu přibylo 9 567 nakažených, o 1 077 více než před týdnem. Proti úterý je nárůst vyšší asi o 400. Od začátku epidemie byl nový koronavirus v Česku potvrzen u 1 013 352 lidí. V současné době se s nákazou potýká asi 94 500 osob. Počet zemřelých stoupl na 16 826.

K tématu

Bodová hodnota nadále odpovídá čtvrtému stupni epidemického rizika. Samotný vzestup reprodukčního čísla z úterních 0,99 na středečních 1,03 by index navýšil o tři body. Dva body ale zdravotničtí statistici ubrali za mezitýdenní pokles podílu pacientů s covidem, u kterých byla infekce prokázána až v nemocnici. Stále jich je kolem 48 procent.

Oproti předchozímu dni ve středu stoupl počet lidí, u kterých byl koronavirus odhalen v posledních dvou týdnech. V přepočtu na 100 000 obyvatel jich bylo 896, zatímco v úterý 883. Je to poprvé od 16. ledna, kdy se tento ukazatel v mezidenním srovnání zhoršil. Bodovou hodnotu indexu PES to ale neovlivnilo.

Naopak v poklesu, byť mírném, pokračuje čtvrtý ze sledovaných parametrů. Tím je počet nakažených za posledních 14 dní mezi seniory v přepočtu na 100 000 obyvatel.

Bodová hodnota systému PES už od půlky ledna nadále odpovídá čtvrtému stupni epidemického rizika. V platnosti jsou ale protiepidemická opatření odpovídající pátému, nejpřísnějšímu stupni. Podle dřívějšího vyjádření ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) ale už skóre systému PES není pro určování opatření relevantní. Prioritou je podle něj snižování počtu hospitalizovaných s covidem.

Změní se pravidla na hranicích

Od půlnoci ze čtvrtka na pátek začnou platit nová pravidla na českých hranicích. Přibude nová kategorie temně červených zemí, kdy cestující z nich bude muset i s negativním testem do karantény. Sem budou patřit Slovensko, Velká Británie, Španělsko, Portugalsko, pobaltské země, Slovinsko nebo Irsko.

Cestující z těchto zemí si po pěti dnech karantény budou moci udělat druhý test. V případě negativního výsledku jim karanténa skončí. Nadále ale bude platit povinnost ještě dalších pět dnů nosit respirátor minimálně třídy FFP2.

K tématu

Další hlavní zprávy

360°

Schejbalová: Maturanti letos mají víc úlev a času na přípravu. Trpí první ročníky

Schejbalová: Maturanti letos mají víc úlev a času na přípravu. Trpí první ročníky

Maturanti mají letos mnohem víc úlev a času na přípravu na maturitní zkoušku než loni, uvedla v pořadu 360° Pavlíny Wolfové televize CNN Prima NEWS předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií ČR Renata Schejbalová. Zároveň upozornila, že premiér Andrej Babiš s možností úředních maturit přišel moc brzy a ani se neporadil s příslušným resortem. Se školní a poradenskou psycholožkou Ladislavou Trpákovou se zároveň shodly, že největší problém v současné době mají první ročníky.

Nejhůře jsou na tom prváci, nemají žádné sociální vazby, říká středoškolský učitel
Rasistka? Fero si vykradl byt, pracujte z domova jako on, radila nová hlavní hygienička
Návrat monarchie pro mě není aktuální téma, říká potomek habsburských císařů
reklama
reklama
Analýza: Proč tři týdny lockdownu stačit nebudou? Do škol a obchodů nejdřív v červnu

Koronavirus

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Obezita je daň za luxus, nejdůležitější je udělat si čas na pohyb, tvrdí odborník
Další články
reklama
reklama