Strach z další pohromy. Ptačí chřipka nebezpečně mutuje, měla zabít 11letou dívku

Vědci se dlouhodobě obávají, že ve chvíli, kdy virus ptačí chřipky (H5N1) přeskočí na člověka, může způsobit vysokou úmrtnost. A k něčemu takovému dost možná došlo v Kambodži. Ptačí chřipkou se tam měla nakazit 11letá dívka, která nemoci podlehla. Experti řeší, co bude dál.

Ptačí chřipka obyčejně nepředstavuje pro člověka nebezpečí, většinou infikuje drůbež nebo divoké ptáky. Vědci ale nyní přišli s informací, že virus v Asii tak zmutoval, že nyní představuje riziko i pro lidskou populaci.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Koronavirus zřejmě unikl z laboratoře, píše americké ministerstvo. Bílý dům krotí emoce

„Objevují se náznaky, že virus už se mezi lidmi šíří,“ informoval list Daily Mail s odvoláním na experty v Kambodži.

Ojedinělý případ?

Právě v této asijské zemi se měla ptačí chřipkou nakazit 11letá dívka. Nemoci minulý týden podlehla. Pokud se obavy potvrdí, šlo by o první lidskou oběť ptačí chřipky v tomto roce.

Pozitivní test na ptačí chřipku měl i otec zesnulé dívky. Ten ale nemá žádné symptomy nemoci.

Web časopisu Nature uvedl, že dívka se s největší pravděpodobností nenakazila hlavním kmenem ptačí chřipky, který způsobuje smrt tisíců ptáků po celém světě. Mělo tedy jít o jinou variantu viru.

„Doufejme, že jde o ojedinělý incident, ale může to také svědčit o větším problému,“ napsal Nature s tím, že dívka onemocněla stejnou variantou, která se v Kambodži šířila mezi lidmi v letech 2013 a 2014.

Tagy: