CNN Prima News drůbež

drůbež

Výpis příspěvků ke štítku „drůbež“

Výborný pochybuje o ukrajinských chovech kuřat prodávaných v Česku. Veterináři zvýší kontroly

Roste objem kuřecího masa dováženého z Ukrajiny, tvrdí ministr zemědělství Marek Výborný. Vyjádřil také pochybnosti o podmínkách, ve kterých jsou kuřata na Ukrajině chována. Státní veterinární správa se chce na drůbeží z třetích zemí ještě více zaměřit. Podle mluvčího Státní veterinární správy však v testech nevychází hůře než například zásilky z Brazílie.

Na Frýdecko-Místecku se objevila ptačí chřipka. Ohniska nákazy se v Česku množí

V malochovu slepic v Kunčicích pod Ondřejníkem na Frýdecko-Místecku se objevila ptačí chřipka. V chovu bylo devět slepic, šest jich 23. prosince náhle uhynulo. Zbývající tři měly příznaky nemoci a v souladu s legislativou byly o vánočních svátcích utraceny, uvedl Petr Majer ze Státní veterinární správy. Jde o osmnácté letošní ohnisko ptačí chřipky v Česku, od začátku prosince o osmé.

Chodící řízky nechceme. Obchody končí s nákupy „rychlokuřat“, kampaň podporují celebrity

Kampaň ochránců zvířat proti chovu „rychlokuřat“ již nese své ovoce. V návaznosti na ni se již některé obchody odhodlaly upustit od koupě této drůbeže, která je dle představitelů spolku OBRAZ chována v hrozivých podmínkách. Kampaň počítá i s podporou některých celebrit, jako je například zpěvačka Marta Jandová či herci Hynek Čermák s Václavem Neužilem. Naopak farmy zaměřující se na velkochov drůběže kritiku odmítají.

Zlomené kosti a pak smrt? Aktivisté natočili „rychlokuřata“. Nic jim nechybí, tvrdí farmář

Těla příliš těžká, aby mohla chodit, polámané kůstky a mnohdy i smrt uprostřed velkochovu, který je provozován ve výkalech. Tak podle obránců zvířat ze spolku OBRAZ žijí a umírají kuřata z velkochovů na maso na farmách v České republice. Samotnou drůbež zde označují jako „rychlokuřata“. Ty navíc tajně natočili a záběry nyní zveřejnili. Farmáři z míst, kde se natáčelo, však tvrzení obránců zvířat rozporují.

Na Litoměřicku uhynulo sto tisíc slepic s ptačí chřipkou. Další budou zlikvidovány

Ve velkochovu v Libotenicích na Litoměřicku, kde se minulý týden potvrdilo ohnisko ptačí chřipky, přes svátky uhynulo více než sto tisíc nosnic. V halách se ještě minulý týden nacházelo 188 tisíc kusů drůbeže. S likvidací zbývajících ptáků začnou veterináři v úterý, několik dní se čekalo na dodávku oxidu uhličitého, kterým se slepice utrácejí. Zničit je třeba také 600 tisíc vajec, řekl mluvčí Státní veterinární správy Petr Majer. V chovu zjistili subtyp choroby H5N1 potenciálně přenosný na člověka.