Případů omikronu bude u nás zřejmě více. S nakaženou ženou cestovalo dalších osm lidí

Laboratoř na testování koronaviru

Se ženou, která přicestovala z Namibie a u níž se prověřuje výskyt varianty omikron, cestovalo dalších osm lidí z ČR. Hygienici zjišťují, zda jsou nakažení covidem, řekla hygienička Pavla Svrčinová. Je proto možné, že nakažených novou variantou přibyde. U ženy sekvenační analýza liberecké nemocnice potvrdila omikron na 90 procent, sdělil ČT v sobotu večer mluvčí Krajské nemocnice Liberec Václav Řičář.

Žena cestovala ve skupině devíti lidí z ČR, další z nich jsou ze Středočeského a Olomouckého kraje nebo z Prahy. Vedle spolucestujících hygienici podle Svrčinové zjistili už i rodinné kontakty ženy. „Předpokládám, že kolegové z krajských hygienických stanic během dnešního dne, případně zítra (v neděli) budou hlásit, jak vypadá stav ostatních cestujících z této skupiny,“ řekla Svrčinová v sobotu vpodvečer v ČT.

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) na svém Twitteru uvedl, že se do Česka vrátila z Namibie přes Jihoafrickou republiku a Dubaj, je očkovaná a má lehký průběh nákazy. Liberecká nemocnice v sobotu večer potvrdila, že u ženy jde z 90 procent o omikron. „Další zpřesnění bude v dalších desítkách hodin, pravděpodobně na začátku příštího týdne,“ uvedl její mluvčí Řičář.

Kvůli variantě omikron musejí Češi i občané zemí EU od soboty po příjezdu do Česka z pobytu v některých jihoafrických státech minimálně na deset dnů do izolace. Občané třetích zemí bez povolení k dlouhodobému pobytu v ČR mají vstup do země zakázaný. U vzorků lidí cestujících z celé Afriky, Hongkongu nebo Velké Británie, kde už se výskyt varianty omikron potvrdil, se bude při PCR testech zjišťovat její přítomnost. Případné nakažené budou hygienici přednostně trasovat, dodala Svrčinová.

Experti variantu poprvé zaznamenali v Jižní Africe 9. listopadu. Neurobiolog a specialista na DNA Omar Šerý v televizi CNN Prima NEWS v pátek uvedl: „S kolegy jsem se na novou variantu podíval a bohužel jsem zjistil, že je zde 18 mutací v rámci této varianty, které ovlivňují vazbu protilátek již vytvořených člověkem, a dalších osm mutací, které ovlivňují vazbu na receptor ACE2, což znamená, že tato varianta může být nakonec smrtnější, mít rychlejší průběh onemocnění a být infekčnější.“

Šerý potvrdil, že tyto vlastnosti nového typu viru mají vliv i na účinnost vakcíny. „18 mutací v rámci této varianty koronaviru ukazuje, že jsou to mutace, které jsou pro protilátky únikové,“ uvedl.

WHO je znepokojena

Světová zdravotnická organizace (WHO) zařadila v pátek novou variantu mezi znepokojivé. Organizace to v pátek oznámila po konzultacích s experty. Nové varianty jsou prokazatelně vysoce nakažlivé, hůře se s nimi bojuje nebo mají za následek těžký průběh nemoci. Patří mezi ně i nyní převládající varianta delta.

Tagy: