reklama

Hrozí Česku kvůli nové mutaci koronaviru lockdown? Havlíček jej nevyloučil

Vicepremiér v demisi Karel Havlíček (ANO) ve vysílání CNN Prima NEWS zmínil obavy z nové jihoafrické varianty koronaviru s názvem omikron. Na otázku, zda by tento nebezpečnější a nakažlivější typ viru mohl v budoucnu vést k tomu, že by česká vláda musela vyhlásit lockdown, odpověděl: „Těžko v tuto chvíli předvídat.“

reklama

Celý svět děsí nová varianta koronaviru. Omikron může být podle expertů nejen zdraví nebezpečnější, ale také se rychleji šíří a umí obejít očkování. I když premiér Andrej Babiš (ANO) několikrát slíbil, že za jeho vlády k dalšímu lockdownu už nedojde, omikron by jeho postoj mohl teoreticky přehodnotit.

„Těžko v tuto chvíli předvídat. Chceme zůstat u režimových opatření. K dalším zpřísněním zatím přistupovat nechceme. Nějaká opatření ale dělat musíme, aby se tolik neshlukovali lidé. Evropa je v totální covidové krizi,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS Karel Havlíček.

České laboratoře odhalily první nákazu variantou omikron v sobotu. Konkrétně šlo o Češku, která se do země vrátila z Namibie a letěla přes Jihoafrickou republiku a Dubaj. S ní cestovalo dalších osm lidí z ČR. Je tak velmi pravděpodobné, že se epidemie vysoce nakažlivé varianty dříve nebo později v Česku rozjede.

Bez ohledu na omikron je tuzemská epidemická situace kritická. Přibývají rekordní denní přírůstky nakažených a naplňují se i kapacity infikovaných covidem v nemocnicích. Vláda v reakci na to opět vyhlásila nouzový stav a zpřísnila proticovidová opatření.

Mimo jiné se rozhodla ze dne na den zavřít vánoční trhy. Havlíček slíbil, že se Babišův kabinet postará o lidi, kteří vlivem tohoto opatření přišli o peníze.

„Samozřejmě těmto lidem budeme náklady kompenzovat, podnikatele jsme nikdy nehodili přes palubu. Připravují se speciální kompenzace, výrazně vyšší než v minulosti. Nikdo z těchto lidí nemusí mít obavu, že by nedostal náklady, které ho to stálo,“ řekl Havlíček. Rozhodnutí zavřít trhy hájil i tím, že to doporučoval prestižní německý Institut Roberta Kocha.

Tagy:

Hlavní zprávy

Babišovi se při jednání v Evropské unii smáli. Neměl věcné argumenty, tvrdí Prouza

Bývalému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) se při jednání o Zelené dohodě na evropské půdě smáli. Neměl věcné argumenty, o něž jde především, nešetřil kritikou prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza na adresu expremiéra. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS podotkl, že klíčové budou dopadové studie ke Green Dealu, na něž se bývalá vláda vykašlala.

Jako u blbejch na dvorku. Chaos už dosáhl vrcholu, kritizuje Neff vládní opatření

Komunikační chaos ministerstva zdravotnictví už dosáhl vrcholu. Je to jako „u blbejch na dvorku“, nešetřil kritikou na konto vládních opatření spisovatel Ondřej Neff v pořadu Co Čech, to politik na CNN Prima NEWS. Třebaže sám podporuje vakcinaci, nelíbí se mu, že vláda otálí se zrušením vyhlášky o povinném očkování. Komunikace ze strany ministra Vlastimila Válka (TOP 09) a jeho resortu není nejšťastnější ani podle dalších dvou hostů pořadu – exministra Romana Prymuly a bývalého politika Vítězslava Jandáka.

reklama

Domácí zpravodajství

Firmy nahlásily 9098 pozitivních samotestů. Celkový počet testovaných znám není

Za pondělí a úterý tohoto týdne zaměstnavatelé nahlásili 9 098 pozitivních samotestestů. Uvedl to mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. Celkový počet zaměstnanců, kteří se testovali za první dva dny, co nová povinnost platí, známý není. Testování ve firmách má bránit šíření varianty omikron, která tento týden už v Česku tvoří naprostou většinu případů.

Jandák se zastal Prymuly: Kdo vás odstřelil, komu jste vadil? Po vás nastal chaos

Jepičí život vakcinologa Romana Prymuly v čele ministerstva zdravotnictví byl způsoben tím, že někomu vadil, je přesvědčen bývalý politik a herec Vítězslav Jandák. V pořadu Co Čech, to politik dodal, že po Prymulově odchodu z resortu nastal „odborný chaos“, jelikož se vyrojily desítky expertů, kteří se najednou začali vyjadřovat k pandemii koronaviru. Prymula podotkl, že ho odchod z politiky příliš nemrzí, protože mu více vyhovuje pozice odborníka.

reklama