reklama

Nový semafor: Další okresy zčervenaly. Střední školy zavřou ve většině okresů

Ilustrační foto
Foto: ČTK

Červenou barvu, značící nejvyšší riziko nákazy koronavirem na mapě okresů, mají kromě hlavního města Prahy nově také Praha-západ, Praha-východ a Uherskohradišťsko. Většina okresů, 55, je oranžová, což znamená druhý stupeň nebezpečí. Na tiskové konferenci aktualizovaný semafor představil ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO).

reklama

Při předchozí aktualizaci zachycující stav k 22. září byla červená pouze Praha, 58 okresů bylo oranžových a 18 zelených. Regionů s nižším rizikem nákazy tak zůstal stejný počet. V okresech, jež jsou na mapě označeny červenou nebo oranžovou barvou, se podle opatření ministerstva zdravotnictví mají v pondělí na dva týdny uzavřít střední školy.

„V Praze stále pokračuje negativní trend onemocnění COVID-19. Denní průměrný přírůstek za poslední týden činní 430 případů, tj. 32 případů na 100 000 obyvatel. Neměnné zůstává, že pozitivní případy jsou tvořené zejména mladší generací. Pozitivní případy souvisí také především se školami a školními aktivitami spojenými s trávením volného času, uvedla v tiskové zprávě ministerstva zdravotnictví hlavní hygienička Jarmila Rážová.

K tématu

Zelenou barvu mají na semaforu okresy České Budějovice, Český Krumlov, Jindřichův Hradec, Písek, Prachatice, Strakonice, Domažlice, Jablonec nad Nisou, Semily, Jičín, Trutnov, Žďár nad Sázavou, Jeseník, Bruntál, Tachov, Louny, Česká Lípa a Rychnov nad Kněžnou.

Prymula už dříve řekl, že mapa bude brzy jednobarevná, čímž by pozbývalo její další publikování smysl. Minulý týden novinářům sdělil, že v nejbližší době bude semafor minimálně celý oranžový s některými červenými regiony, může se ale stát, že zčervená celý.

Střední a další školy zavřou ve většině okresů

Podle mimořádného nařízení ministerstva zdravotnictví by se měly střední, vyšší odborné či základní umělecké školy zavřít ve všech oranžových a červených okresech na semaforu. O opatření měli rozhodnout hygienici v jednotlivých krajích, přičemž někde k němu přistoupili i v případě, že oblast byla do pátku v mapě rizika nákazy v zelené barvě. To znamená nižší stupeň nebezpečí, bez komunitního přenosu koronaviru.

Platí to například pro Karlovarský kraj, kde bylo Sokolovsko na semaforu na rozdíl od Karlovarska a Chebska do pátku zelené. Krajská hygienická stanice tam ale rozhodla o uzavření všech středních škol ve snaze omezit šíření nemoci COVID-19 v celém kraji. Po aktualizaci stupňů pohotovosti ohledně nákazy jsou již všechny okresy kraje oranžové, což znamená počínající komunitní přenos. Podobná situace je v Ústeckém kraji, kde přejdou na distanční výuku všichni středoškoláci, kde podle aktuálního semaforu je jeden ze sedmi okresů na nejnižším stupni nebezpečí.

K tématu

Kompletní uzavření středních škol, základních uměleckých škol, jazykových škol, případně středisek volného času nařídili hygienici také v Praze a celém Zlínském, Jihomoravském, Moravskoslezském a Pardubickém kraji a na Vysočině. Ke stejnému opatření přistoupili i ve Středočeském kraji.

V Plzeňském kraji budou od pondělí minimálně do 18. října zavřeny střední školy v šesti ze sedmi okresů. Otevřené zůstanou z 56 středoškolských zařízení v regionu jen obě střední školy na Rokycansku, které bylo na epidemickém semaforu ministerstva zdravotnictví zbarveno zeleně. Ostatní okresy v kraji byly oranžové, což znamená počínající komunitní přenos. V nové mapě stupně rizik je už ale oranžové i Rokycansko.

Podle Prymuly se střední školy podílí na polovině případů nákazy. V úterý uvedl, že je v nich zhruba 2000 případů a v základních školách 2200. Základních a mateřských škol a nižších ročníků víceletých gymnázií se současné omezení ale netýká. V základních školách bude zakázána výuka zpěvu a na druhém stupni tělocvik. Výjimku v mimořádném opatření má středoškolská praktická výuka, školy při zařízeních pro výkon ústavní výchovy nebo praktické školy jednoleté a dvouleté.

Pro vysoké školy v regionech s vyšších rizikem nákazy hygienici nařídili výuku na dálku už dříve.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

360°

Za to, že šli v noci ven, dostali lidé pokutu 10 tisíc. Potvrzení z práce vše ulehčí

Za to, že šli v noci ven, dostali lidé pokutu 10 tisíc. Potvrzení z práce vše ulehčí

Podle ředitele Městské policie Ostrava Miroslava Plačka potvrzení o tom, že jde člověk v noci z práce nebo do práce, není povinné. Pouze urychlí a usnadní projednání celé záležitosti, uvedl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové. Noční zákaz vycházení po 21. hodině v Česku platí od středy a v Ostravě strážníci na státní svátek řešili pouze pět případů, kdy lidé vládní opatření nedodrželi.

Sledujte v TV

Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod

Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod

Ještě nemáte naladěný kanál CNN Prima NEWS? Poradíme vám, jak na to. Stanici si můžete naladit po celé České republice i na Slovensku. Zatímco na Slovensku jej poskytují pouze operátoři, v Česku je dostupný i v terestrice. Nově naladíte CNN Prima NEWS u služby 02TV na programové pozici 16. Pokud se Vám program automaticky nenaladil, restartujte prosím Vaše zařízení.

reklama
Vyzula: Blatný skočil do vlaku, který jede šílenou rychlostí. Situace je katastrofická
V klíčových státech Trump dohání Bidena. Průzkumy se ale vyplatí brát s rezervou
Nice, Avignon, Saúdská Arábie. Teroristé podnikli útoky na tři cíle a zabili tři lidi
reklama
reklama
Kdo je nový ministr Jan Blatný? Odborník a primář, který zakazoval návštěvy dětí

Vláda

Domácí zpravodajství

Za čtvrtek zatím přibylo téměř 7000 nakažených. Celkový počet případů přesáhl 300 tisíc
Babiš: Faltýnkova cesta do Španělska se mi nelíbí a není to dobrý příklad pro lidi
Světový den mrtvice. Ročně postihne až třicet tisíc Čechů, první pomoc je nutná do hodiny
Další články
reklama
reklama