Středula se ostře obul do vlády: Je nezodpovědná. Minimální mzda je pod hranicí chudoby

Vláda zvažuje, že by nepedagogičtí pracovníci ve školství či lidé, kteří pracují v resortech jako je kultura, měli dostat od září o deset procent přidáno. S tímto návrhem však nesouhlasí odborář Josef Středula. „Není to žádná dohoda, jestli chce vláda podepsat dohodu, tak musí být jiná. Vláda se nechová zodpovědně,“ zdůraznil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Dodal, že minimální mzda je v Česku pod hranicí chudoby.

Zhruba 300 tisíc pracovníků státní správy by si mohlo od září polepšit, a to o deset procent. Odboráři a vláda se však na růstu platů nedohodli. Středula naopak vládu tvrdě kritizoval. „Není to žádná dohoda, je to dílčí text, kdy máte A4 popsanou textem a jen dvě věty jsou ve shodě. Situace je vážná, kvůli inflaci je zde propad 13 procent. Jestli chce vláda dohodu podepisovat, tak musí být jiná,“ vzkázal.

Mezi stranami bude nadále probíhat diskuse, další je na programu 19. července. Naopak senátorka Šárka Jelínková (KDU-ČSL) vládu obhajovala. „Středula musí uznat, že se vláda snaží jednat, schází se s odbory a hledá kompromis. Nyní došlo k prvnímu dílčímu kroku, není to celková dohoda, ale je to potěšující,“ podotkla.

Jenže ani s tím Středula nesouhlasil. „Vláda se nechová zodpovědně. Proběhla tři jednání. Na prvním nám nic neřekli, na druhém se vláda k návrhům neznala a až na třetím přišla s návrhem. Ten však byl neakceptovatelný. Není to zodpovědné. Vláda si myslí, že se to dá obejít nebo zaonačit, ale my nehodláme tuto hru hrát. Chceme férovou dohodu,“ zdůraznil.

Někomu vláda nedala ani korunu

Jelínková mu však připomněla, aby na celou situaci pohlížel jinak. „Bude se jednat o kompromis pěti stran. Je nutné na to koukat v kontextu, v jaké situaci se vláda nachází. Není to tak, že se o lidi nestará. Jsou zde další kroky, které učinila a lidem pomáhají,“ mírnila kritiku.

Šéf odborů si to však nemyslí. „Víme, že česká minimální mzda je pod hranicí chudoby pro jednotlivce. Neboli zaměstnanec, který pracuje za minimální mzdu (a není jich málo, zhruba 150 tisíc), není schopen zvládnout své výdaje. Jestli si někdo myslí, že lze vyžít se 13 500 korunami, tak se hodně mýlí. Vždyť 13 tisíc si ministři přidali za jeden měsíc v lednu. Přiznali si šestiprocentní nárůst,“ dodal Středula a doplnil, že někteří zaměstnanci jako kuchařky či školníci naopak nedostali ani korunu.

Tagy: