Hospody v Česku erodují, míní Kastner. Navrhl radikální způsob, jak je na vesnicích zachránit
chudoba
Výpis příspěvků ke štítku „chudoba“
V Česku bují agresivita: Na vině jsou i politici, míní Zuna. Králíček to přisuzuje ekonomice
I když kriminality v Česku statisticky ubývá, množí se případy agresivity. Poslanec Michal Zuna (TOP 09) to ve vysílání CNN Prima NEWS přisoudil veřejnému vystupování předsedů opozičních subjektů Andreji Babišovi (ANO) a Tomiu Okamurovi (SPD). Podle poslance Roberta Králíčka (ANO) je ale na vině bující obchod s chudobou nebo nedostatečné ohodnocení policistů a související nálož byrokracie, kvůli níž strážci zákona „nemají čas být v terénu“.
Sociální vyloučení sílí, shodli se ekonomové. Zhodnotili hlavní problém znevýhodněných krajů
Sociálním vyloučením trpí stále větší počet českých domácností, tvrdí studie zpracovaná ministerstvem pro místní rozvoj. K chudnutí některých vrstev obyvatelstva přispívá mimo jiné zdražování energií, růst cen potravin či bydlení nebo dlouhodobě neřešený problém exekucí, shodli se ve vysílání CNN Prima NEWS ekonomové Pavel Peterka a Vladimír Pikora.
Podzimní kolo potravinové sbírky se blíží. Jak se můžete zapojit?
Letošní podzimní kolo celostátní sbírky potravin připadá už na tuto sobotu, 23. listopadu. Vybrat potraviny, dětské pleny nebo drogistické zboží pro potřebné pomůže 2 250 obchodů a na pět tisíc dobrovolníků. Sbírka může zajistit až desetinu roční zásoby trvanlivých potravin ve skladech, uvedl šéf Federace potravinových bank Aleš Slavíček na tiskové konferenci ke sbírkové akci.
Jak na krizi bydlení? Vláda má na stole 12 klíčových návrhů, vypracovali je poradci z NERV
Poradci z Národní ekonomické rady vlády (NERV) doručili vládě jeden z posledních velkých materiálů – 12 bodů k řešení dostupnosti bydlení. Experti se shodli zejména na tom, že stát musí zrychlit povolování staveb a reformovat územní plánování, které je nyní nefunkční. V materiálu se dále hovoří o efektivnějším zapojení obcí, zrušení zbytečných výdajů nebo omezení rizik obchodu s chudobou v dávkovém systému. Co z toho stihne vláda prosadit?
Každý desátý Čech zažívá energetickou chudobu. Přitom protopíme zbytečně přes 100 miliard
Češi výrazně šetří na energiích už dva roky po sobě. Přesto se kvůli technickému stavu domů protopí okolo 100 miliard korun úplně zbytečně. Dokládá to studie KPMG a Stavební spořitelny České spořitelny. Podle analýzy žije více než polovina obyvatel ve starších bytech, které nebyly dosud výrazněji rekonstruovány. Ve velké oblibě je přitom instalace nových druhů zdrojů energie, které ale šetření neřeší.
Ostrava bojuje s menstruační chudobou. Pomůcky koupí do všech škol, vyjde ji to na milion
V Ostravě řeší problém menstruační chudoby. Na pět stovek školaček ze sociálně slabších rodin tam údajně nemá na hygienické potřeby. Město proto před časem do základních škol rozvezlo přes 80 tisíc vložek a od ledna v nich budou dokonce i zásobníky s hygienickými potřebami zdarma. Radnici to vyjde na milion korun.
REPORTÁŽ: Romská osada, kde živoří jako před sto lety. Z chatrčí na Slovensku utíkali do Čech
Romové z východoslovenských Rožkovan obývají stejné chýše, v jakých jejich předkové žili před sto i více lety. Reportér CNN Prima NEWS přijel do osady s unikátními historickými snímky, které tu pořizoval fotograf Jozef Kolarčík-Fintický ve třicátých letech minulého století. Stísněná roubená obydlí bez vody či elektřiny se od té doby moc nezměnila, středověké poměry jen doplnil plech anebo lepenka. Reálný život v dnešní osadě je ovšem jiný než třeba v roce 1934, zmizeli koně a ubylo úsměvů. A v osadě je doma neskutečná bída, většina Romů přežívá na sociální dávce 85 eur (2 137 korun) měsíčně.
Černá díra na peníze: Dávky pobírají i lidé, kteří nouzí netrpí. Ekonom volá po zpřísnění
Stát za první pololetí vydal na příspěvky na bydlení přes 11 miliard korun. Sociální dávku pobírá 283 tisíc lidí, tedy o téměř 30 tisíc lidí více než loni. Příspěvek měl přitom pomoci zejména domácnostem, které trpěly kvůli vysokým cenám energií. Na tuto podporu od státu navíc dosáhnou i lidé, kteří v žádné hmotné nouzi nejsou – peníze dostávají i průměrně vydělávající lidé.
REPORTÁŽ: Otec partnera Lucie Bílé žil v garáži 21 let, teď ostravskou favelu zničila voda
Povodeň připravila o domov asi 30 stálých obyvatel garáží v ostravských Mariánských Horách. Včetně otce Radka Filipiho, současného partnera zpěvačky Lucie Bílé. Favela u někdejší koksovny Jan Šverma je po záplavách zčásti srovnaná se zemí. Z několika desítek příbytků záplavy strhaly střechy, u dalších pobořily i stěny. O poslední útočiště přišla také 52letá vdova Dagmar Paláková, jejíž živoření v garáži sleduje reportér CNN Prima NEWS od roku 2021. „Vyhnali nás odtud policajti, když jsem měla v garáži asi 20 centimetrů vody,“ líčí Paláková. „Teď nemám kde bydlet.“
Politici se bojí investovat. Zvyšme daň na pivo i slevy pro rodiče, daňme méně chudé, radí Prokop
Chudší domácnosti, tedy třeba rodiny s dětmi, jejichž příjem je nižší než 60 tisíc korun měsíčně, platí v Česku relativně vyšší daně než bohatí. Mohou za to i daňové změny prosazené vládami Petra Fialy a Andreje Babiše. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to uvedl sociolog a zakladatel výzkumné organizace PAQ Research Daniel Prokop. Řešením podle něj je, aby vláda změnila daňový mix: Zvýšila slevy pro pracující rodiče, zvýšila spotřební daně, včetně neustále diskutovaného piva, zavedla zdanění tichého vína, více zdanila majetek a zrušila odvody u zkrácených úvazků.
REPORTÁŽ: Sběrač petek a plechovek vytáhne z košů i 15 eur denně. Slováci zálohování chválí
Miroslav Kuchár žije v romské osadě ve východoslovenské Veľké Šariši a živí ho sběr plastových a plechových obalů od nápojů. „Dneska jsem si vydělal 15 eur,“ říká po celodenní šichtě 42letý dlouhodobě nezaměstnaný muž. Češi zálohování PET lahví stále oddalují, Slováci systém využívají od roku 2022. Po jeho zavedení lidé vraceli 70 procent nápojových obalů, nyní je to 92 procent. Příroda i města jsou čistější a obyvatelům vyloučených lokalit odhozené petky a plech pomáhají z nejhorší nouze.
Čtvrtina domácností v Česku bojuje s penězi. Každý nečekaný výdaj znamená ohrožení
Zhruba čtvrtina českých domácností je finančně nestabilní a jakýkoliv větší výdaj je může ohrozit. Vyplývá to z průzkumu společnosti PAQ Research. Nejohroženější jsou samoživitelé a senioři. Důvodem je pokles reálných mezd, vysoké ceny energií a vládní politika. S tím ale vládní politici nesouhlasí, prý klesají počty žádostí o sociální pomoc a v mezinárodním srovnání Česko není chudobou ohrožené.