CNN Prima News chudoba

chudoba

Výpis příspěvků ke štítku „chudoba“

Dvanáct dětí u Kroščenů: Dcera pobodaná nožem, věčná nouze, ale i kousky štěstí

28. listopadu 2022 07:21

U Kroščenů z Ostravy jsem poprvé zaklepal před deseti lety. Rodina zrovna snídala, v hrnci se vařily dvě kila točeného salámu. Dneska ale mají u Kroščenů prázdné talíře. „Stojí to za ho**o,“ říká 68letý Milan Kroščen, otec dvanácti dětí. A tuhle mantru ještě mnohokrát uslyším. Jeho 49letá družka Simona je praktičtější: „Pane Motýl, peníze přijdou až za čtyři dny. Potřebujeme něco na vaření, půjdeme spolu nakoupit.“

Brity zasáhla hygienická chudoba. Miliony občanů se bojí mezi lidi, nemají peníze na mýdlo

28. října 2022 09:23

Až 3,15 milionu Britů postihuje takzvaná hygienická chudoba. Vyplývá to z průzkumu společnosti YouGov ve spolupráci s charitativní organizací Hygiene Bank. Zasažení obyvatelé Spojeného království si nemohou dovolit základní pomůcky, protože už tak mají problémy s placením dalších účtů. Zhoršená hygiena vede u zhruba poloviny z nich k úpadku duševního zdraví. Téměř každý osmý pak uvedl, že se kvůli studu vyhýbal návštěvě pracoviště či školy.

Kvůli válce přibyly miliony chudých dětí, říká UNICEF. Putin se zde „střelil do vlastní nohy“

17. října 2022 06:44

Dopady války, kterou Rusko rozpoutalo na Ukrajině, a následné rostoucí inflace, uvrhly do chudoby další čtyři miliony dětí ve východní Evropě a Střední Asii. Oproti roku 2021 žije nyní v chudobě o 19 procent více dětí, uvedl v pondělí ve zprávě Dětský fond OSN (UNICEF). Studie zahrnuje data z 22 zemí regionu včetně Ruska, Ukrajiny, Běloruska, balkánských a kavkazských států a středoasijských republik.

Stát si chce posvítit na dodavatele energií. Zneužívají situace, tvrdí ekonom

13. října 2022 22:20

Stát si chce posvítit na dodavatele energií. Někteří podle ekonomů neúměrně zdražují a snaží se zneužít zastropovaných cen. Počítají totiž s tím, že rozdíl mezi stanoveným stropem a cenou energií jim doplatí stát. Ministerstvo průmyslu proto chystá vyhlášku, která takové snahy zatrhne. Dojít může i na kontroly podobné těm, které zažili pumpaři.

Hádka kvůli demonstracím: Dáváte nám nálepky, řekl Nacher. Populisti, oponovala Decroix

10. října 2022 06:48

V okamžiku, kdy současná opozice uspořádá nějakou demonstraci, dostane od vládní koalice okamžitě negativní „nálepku“, postěžoval si pořadu Partie Terezie Tománkové poslanec a pražský zastupitel Patrik Nacher (za ANO). Místopředsedkyně poslaneckého klubu ODS Eva Decroix reagovala slovy, že opozice má běžně svolávat demonstrace. „Problém nyní je, že nemáme opozici, která by nebyla populistická,“ dodala.

GLOSA: Ti, co měli přijít, nepřišli. Středulův protest proti chudobě vzbudil spíš lítost

8. října 2022 19:40

Odborový předák Josef Středula musel být zklamaný. Přestože už řadu týdnů popisuje Českou republiku jako chudou středoafrickou zemi, kde se nedá žít, u jeho oveček takové strašení příliš nezabralo. Důkazem je účast pár tisícovek lidí na demonstraci proti chudobě na Václavském náměstí. Středula se bohužel nemůže vymluvit ani na počasí, které k výletu do hlavního města vyloženě vyzývalo. Nic nepomohla ani pětistovka na občerstvení, kterou účastníkům odbory slibovaly.

Spor kvůli demonstraci: Platíte pětikilo na ruku, zuří Kalousek. Absurdní, brání se odboráři

4. října 2022 07:42

Dříve odbory hradily demonstrantům jenom dopravu, dnes jim platí pět set korun na ruku, pustil se exministr financí Miroslav Kalousek do chystaných „protestů proti chudobě“. Reagoval tím na plakát regionální buňky Odborového svazu KOVO, který vyzval své členy k účasti na demonstraci a přislíbil jim i „finanční náhradu na občerstvení“. Podle Pavla Vlčka z Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS), která protesty pořádá, je ovšem Kalouskova interpretace šířeného plakátu absurdní.

Vložky a tampony zdarma? Pirátka chce zatočit s menstruační chudobu, lidé se do ní pustili

18. srpna 2022 07:34

Ženy ve Skotsku budou mít od příštího týdne vložky i tampony zadarmo. Podle pirátské poslankyně Kláry Kocmanové by stejně mohla s menstruační chudobou začít bojovat i Česká republika. Na Facebooku upozornila, že některé ženy si nemohou dovolit koupit každý měsíc hygienické pomůcky. Lidé se do ní ale pod příspěvkem pustili, že je to neekologické a že by mohl být zadarmo i toaletní papír.

Konec podzemních bytů z filmu Parazit. Soul po povodních přesídlí chudé rodiny

13. srpna 2022 23:44

Hlavní město Korejské republiky zažívalo v tomto týdnu nejsilnější deště za posledních sto let. V následných povodních zemřelo nejméně 13 lidí. Mezi nimi byla i rodina uvězněná v podzemním bytě. Soul se zavázal problematiku pronajímání sklepů řešit. Jak vypadá život v tomto v Koreji běžném typu příbytku, přiblížil světové veřejnosti oscarový film Parazit. Tamější vláda nyní čelí kritice za sociální politiku a škrty v rozpočtu věnovanému zvládání povodní.

Na základní potřeby nedosáhne čtvrt milionu lidí, problémy mají i děti. Jak situaci řešit?

11. srpna 2022 05:11

Už dvanáct měsíců trvá výrazný růst inflace, který Česko nezažilo po desetiletí. Ten způsobuje, že 81 procent nízkopříjmových Čechů zažívá zhoršení své finanční situace. Pouze 16 procent lidí s nízkým příjmem má takové výdělky, že bez problémů zaplatí své základní životní potřeby. Přes milion Čechů je podle analýzy projektu Neviditelní součástí nízkopříjmových domácností.