CNN Prima News chudoba

chudoba

Výpis příspěvků ke štítku „chudoba“

Ostrava bojuje s menstruační chudobou. Školám nakoupí hygienické potřeby za půl milionu

Ostrava se jako první město v Česku rozhodla řešit takzvanou menstruační chudobu. Podle odhadů a zkušeností pedagogů tam zhruba 500 školou povinných dívek ze sociálně slabších rodin nemá na hygienické potřeby peníze. Magistrát se proto rozhodl, že je nakoupí a školám poskytne. Vložky a tampony za půl milionu korun by měly vystačit asi na deset měsíců.

Ulevit chudým, zdanit majetek, školné i legalizace konopí. Vláda má na stole třaskavý balík

Konsolidačním balíčkem to nekončí. Poradci kabinetu Petra Fialy z Národní ekonomické rady vlády (NERV) dali dohromady 37 prorůstových opatření, na něž je třeba se zaměřit, aby Česko mělo stabilní ekonomiku. Redakce CNN Prima NEWS má interní pracovní materiál, jímž se bude zabývat vláda, k dispozici. Co jsou nejzajímavější návrhy, které v případě přijetí ovlivní život každého z nás?

KOMENTÁŘ: Učitelé ani škodováci netrpí. Bídu tlučou svobodné matky, vdovy nebo invalidé

Pálí je dobré bydlo, říká jedno české pořekadlo. Bydlo ve smyslu živobytí. Učitelé či škodováci z Mladé Boleslavi tohle lidové rčení zřejmě nikdy neslyšeli, jinak by nepřiložili pod oheň v pondělní stávce. Bída totiž vypadá jinak, ve sborovnách škol ani u pásů v automobilce ji potkat nelze. Odborový boss Josef Středula navíc nemá zájem hájit skutečně chudé, spíše mezi zaměstnanci hledá potenciální voliče pro své politické cíle.

Třetinu samoživitelů ohrožuje chudoba. Vymýšlím, jak přežít, říká maminka osmiletého Filipa

Až 30 procent rodin samoživitelů je ohroženo chudobou, dokazují to data ministerstva práce a sociálních věcí. Důvodem je inflace, drahé bydlení nebo vysoká cena energií. Stát prý pomáhá sociálními dávkami. Neziskové organizace tvrdí, že je pomoc nedostatečná a špatně cílená, což dokazuje i zvýšený zájem o jejich služby hlavně teď před Vánoci.

Střechou se mi valí voda, prosí o pomoc žena z garáže, ve které žije i s kočkami a papoušky

Když se rozprší, tíha osudu vdovy Dagmar Palákové se ještě prohlubuje. „Dnes už jsem vylila dvě vaničky,“ vypráví. Podzimní deště jí ztrpčují život. Na opravu děravé střechy provizorního příbytku v garáži nemá sílu ani peníze. „Potřebovala bych lepenku, nějaká prkna a také šikovné ruce. Dřív střechu opravoval manžel, ten ale v listopadu 2021 umřel.“ V provlhlé garáži teď mají menší komfort i její kočky a papoušci.

Mojžíř není no-go zóna, tvrdí starostka. Popsala hlavní problém, gesto s pizzou ho nevyřeší

Označovat ústecké sídliště Mojžíř za no-go zónu je podle starostky Yvety Tomkové (STAN) z městského obvodu Neštěmice – Ústí nad Labem přehnané. Její slova z pořadu Zprávy PLUS na CNN Prima NEWS potvrdil i krajský redaktor deníku Blesk Michal Israel Volf. Jedním dechem ale dodal, že se přesto jedná o sociálně vyloučenou lokalitu. Problémem jsou podle starostky obchodníci s chudobou. Politička rovněž konstatovala, že nedávné gesto pražských studentů, kteří uspořádali sbírku pro nákup jídla místním dětem, bylo sice lidsky krásné, ale složitý problém nijak neřeší.

Divačka CNN Prima NEWS darovala jídlo rodině pana Petera, který čeká už rok na svůj důchod

Příběh bývalého havíře Petera Čapláka, který už před více než rokem požádal o předčasný důchod a do dnešního dne nedostal od státu ani korunu, vyvolal velký ohlas. Peter se společně s nemocnou manželkou stará o postiženého syna a aby vyšli s penězi, začali si půjčovat u kamarádů. Žena z Ostravy na nic nečekala a rozhodla se pomoci hned. Štáb CNN Prima NEWS předání daru zprostředkoval.