Mohutné deště v Česku. Hasiči zasahovali u zříceného stropu, zatopených sklepů i pádů stromů

Zatopené sklepy nebo popadané stromy na silnicích. Bouřky, které zasáhly Česko v noci z pátku na sobotu, donutily hasiče ke stovkám výjezdů. Podle dosavadních informací ale nedošlo k vážnějším zraněním.

Za pátek a noc na sobotu napršelo během silných bouřek nejvíce na stanici Praha-Komořany, a to 100,8 mm. Nejintenzivněji pršelo na Boubíně – 43 mm za 30 minut.

„Do půlnoci se intenzívní srážky přesouvaly z jižních Čech k severovýchodu a postupně zvedaly hladiny zejména menších toků v povodí Vltavy – bez dosažení stupně povodňové aktivity (SPA). K výraznějším vzestupům došlo po intenzívních ranních srážkách na území Prahy a okolí na většině malých toků v této oblast,“ říká meteoroložka Michaela Valachová.

Pozor na malé toky, Vltavy se povodně netýkají

Kolem čtvrté hodiny ráno byl překročen 3. SPA na Botiči v profilu Jesenice-Kocanda a na Pitkovickém potoce v profilu Kuří. „V závislosti na aktuální intenzitě a rozložení srážek očekáváme další výraznější kolísání na malých tocích v oblasti Prahy, Vltava by neměla dosáhnout ani 1. SPA,“ předpovídá meteoroložka.

Pražští hasiči zasahovali za noc u 40 událostí. Nikdo nebyl zachraňován ani evakuován. Jednalo se hlavně o zatopené sklepy. V ulici Vinohradská pak spadla část podmáčeného sádrokartonového stropu v baru. „Nikdo nebyl zraněn, prostor opustila asi stovka lidí,“ uvádí hasiči na Twitteru.

Ve Středočeském kraji zasahovali hasiči k půl sedmé ranní u 147 případů, z toho bylo 104 technických pomocí. „36× jsme odstraňovali padlý strom přes komunikaci a ve 46 případech jsme vyjeli k čerpání vody ze sklepů a níže položených prostor. Nejvíce událostí je v okrese Praha-západ,“ popisují na sociálních sítích.

Došlo i na dopravní nehody

Jihočeští hasiči vyjížděli téměř sedmdesátkrát. Odklízeli popadané stromy, čerpali vodu ze zatopených sklepů nebo čistili propusti na střechách panelových domů, kde voda protékala výtahovými šachtami. V Sedlici na Strakonicku napršelo 80,3 milimetru, místy foukal vítr rychlostí 70 kilometrů v hodině.

Liberečtí hasiči řešili 15 technických pomocí. Odstraňovali stromy i větve z komunikací a odčerpávali vodu ze zatopených prostor. Na Semilsku v obci Slaná pak najel vlak do stromu. Nehoda se obešla bez zranění.

Naopak v Královéhradeckém kraji se potýkali s pěti dopravními nehodami. „Všechny byly se zraněním. V jednom případě sehrál svoji roli i alkohol. Hasiči provedli vyproštění, úklid komunikace a osvětlení místa nehody pro další vyšetřování,“ informovali na Twitteru.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
21:29

Ukrajinský dron shodil bombu na skupinu ruských vojáků

20:55

Odběratel prý odmítl přijmout náklad první lodi, která vyplula z Oděsy

20:32

Rusko ve válce proti Ukrajině přišlo o 70 tisíc až 80 tisíc zabitých a zraněných vojáků, uvedl náměstek amerického ministra obrany Colin Kahl.

20:02

USA poskytnou Ukrajině další vojenskou pomoc za miliardu dolarů

Hrozivá bouřka smetla u Prahy za pár vteřin celou pouť. Microburst zachytily obecní kamery

V Horoměřicích u Prahy slavili 23. července Anenskou pouť. Bohatý program začínal ve 13 hodin a měl trvat až do večera. Už po půl hodině ale oslavy překazila silná bouřka, která z nádvoří místního zámku smetla takřka vše. Obec nyní na svých facebookových stránkách zveřejnila záběry z kamer. Podle meteoroložky CNN Prima NEWS Jany Hujslové se v oblasti vyskytl tzv. microburst – silná bouřka, doprovázená silným větrem. V okolí v té době padaly i 2,5centimetrové kroupy.

Živě
ON-LINE: Ukrajinci měli zabránit vraždě ministra. Ostřelují nás české raketomety, tvrdí Rusko

Rusko se snaží získat plnou kontrolu nad Luhanskou i Doněckou oblastí. Ukrajinci však na Donbasu pokračují v tvrdém odporu vůči agresorovi. Na jižní frontě ukrajinská armáda nadále postupuje. Ukrajinské bezpečnostní složky pak tvrdí, že zmařily pokus ruských tajných služeb zavraždit ministra obrany Oleksije Reznikova. Rusko zase uvedlo, že Ukrajinci ostřelovali Doněck z českých raketometů. Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv prozradil, za jakých podmínek Rusko přistoupí na mír. Válka je podle něj odpověď na rusofobii.

Dva roky od požáru v Bohumíně: Žhář dostal za smrt 11 lidí doživotí, byt má nové nájemníky

Dva roky uplynuly od nejtragičtějšího požáru v historii Česka. Zdeněk Konopka v Bohumíně zapálil dveře bytu, kde jeho příbuzní slavili narozeniny. Zemřelo jedenáct lidí včetně malých dětí, část uhořela, část se zabila skokem z okna v 11. patře. Pachatel se tehdy mstil za to, že ho opustila manželka. Po dohodě se státním zástupcem dostal doživotí.

Zeman převzal lži opozice, kritizuje vláda. Jeho veto může stát miliardy, varuje Kalousek

Rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana vetovat novelu, která má snížit platby státu do zdravotnictví, může státní pokladnu vyjít až na miliardy korun, varoval bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Vyzval proto poslance, aby rozhodnutí co nejdříve přehlasovali. Prezidenta kritizují i členové současné vlády. Podle šéfa státní kasy Zbyňka Stanjury (ODS) převzal prezident lživou argumentaci opozice. Vládní koalice má v dolní parlamentní komoře pohodlnou většinu 108 poslanců, řada zákonodárců ale v době vládních prázdnin čerpá dovolené.

Domácí zpravodajství

Policejní prezident doporučil vyhradit místa pro odpůrce, tvrdí ANO. Ten se ohradil

Aktualizováno

Hnutí ANO nově na politických mítincích pokaždé vyhradí místo pro odpůrce. Ve videu na sociálních sítích to uvedl předseda hnutí a bývalý premiér Andrej Babiš (ANO), který minulý týden čelil podle médií na mítincích hlasitým protestům svých odpůrců. Babiš tvrdí, že opatření je na základě doporučení policejního prezidenta Martina Vondráška. Ten to ale razantně odmítá.

V rakouských Alpách se vážně zranili dva Češi. Po dalším turistovi pátrají záchranáři

Dva čeští turisté se v neděli zranili při výstupu na alpský vrchol Hinterer Brochkogel v rakouském Tyrolsku. Informovala o tom v pondělí agentura APA. Při cestě horolezci zřejmě uklouzli a spadli pět metrů do pukliny. Rakouské úřady stále pátrají po českém turistovi, který je v Rakousku nezvěstný od minulého týdne, uvedlo české velvyslanectví ve Vídni.