Na Česko udeřily extrémní bouřky. Hrozí rozvodnění řek a zatopení podchodů

Bouřky s intenzivním přívalovým deštěm zasáhly území celého Česka. Situaci komplikují obzvlášť v Praze. Srážky mohou způsobit zatopení podchodů a jiných níže položených míst, varují experti z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Zároveň dochází k rozvodňování menších toků, hladina řek bude nejspíše dále rychle stoupat.

Meteorologové varovali před silnými bouřkami už od čtvrtka. Do Česka dorazily v pátek kolem poledne. Podle ČHMÚ má od pátku do soboty spadnout na některých místech až 100 milimetrů srážek. Na většině území republiky platí výstraha před silnými přívalovými dešti a výraznou bleskovou aktivitou. Nejhorší situaci aktuálně zaznamenává Jihočeský kraj.

„Během bouří se zejména na Šumavě vyskytly intenzivní srážky,“ popsal meteorolog Petr Münster v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Dodal, že výstraha před silnými bouřemi by měla skončit během sobotního dne.

V Praze komplikovaly situaci bouřky s přívalovým deštěm, napršelo 50 milimetrů srážek. Český hydrometeorologický ústav na Twitteru uvedl, že dochází k rozvodňování menších toků. Na pražském Botiči byl v Nuslích dosažen 2. stupeň povodňové aktivity a očekává se, že vodní hladina bude ještě stoupat.

Pražští hasiči evidovali k 23:20 celkem 11 případů, které souvisely s bouřkou. „V ulici Vinohradská spadla část podmáčeného sádrokartonového stropu v baru,“ informovali na Twitteru s tím, že se na místě nacházela asi stovka lidí a nikdo nebyl zraněn. Hasiči dodali, že nejčastěji čerpají vodu z lagun a zatopených sklepů.

Výzkumný pracovník z Evropské laboratoře pro výzkum silných bouří Tomáš Pučík varoval, že s velkou pravděpodobností bude intenzita bouřek v budoucnu růst. „Zvyšuje se absolutní vlhkost vzduchu a s ní i množství energie, která se v bouřkových mracích může uvolnit,“ sdělil Pučík s tím, že to nahrává výskytu velkých krup či přívalových srážek.

Je tomu také rok ode dne, kdy se Břeclavskem a Hodonínskem prohnalo tornádo. O život při něm přišlo šest lidí. Meteorolog Petr Münster v pořadu 360° na CNN Prima NEWS uvedl, že tornáda se nedají předpovědět, ale dá se odhadnout možnost jejich výskytu a za jakých podmínek se mohou tvořit. Podle experta Pučíka tornádo potřebuje i další podmínky. „Například změna větru s výškou a jeho stáčení,“ řekl a dodal, že nehrozí, že by se tornáda v Evropě vyskytovala tak často, jako je tomu v Americe.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:23

Ovsjannikovová u soudu opět vyvázla pokutou za protest proti válce

21:48

Pokud svět nezastaví Rusko, spustí to podle Blinkena ve světě loveckou sezónu

21:29

Ukrajinský dron shodil bombu na skupinu ruských vojáků

20:55

Odběratel prý odmítl přijmout náklad první lodi, která vyplula z Oděsy

Živě
ON-LINE: Ukrajinci měli zabránit vraždě ministra. Ostřelují nás české raketomety, tvrdí Rusko

Rusko se snaží získat plnou kontrolu nad Luhanskou i Doněckou oblastí. Ukrajinci však na Donbasu pokračují v tvrdém odporu vůči agresorovi. Na jižní frontě ukrajinská armáda nadále postupuje. Ukrajinské bezpečnostní složky pak tvrdí, že zmařily pokus ruských tajných služeb zavraždit ministra obrany Oleksije Reznikova. Rusko zase uvedlo, že Ukrajinci ostřelovali Doněck z českých raketometů. Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv prozradil, za jakých podmínek Rusko přistoupí na mír. Válka je podle něj odpověď na rusofobii.

Dva roky od požáru v Bohumíně: Žhář dostal za smrt 11 lidí doživotí, byt má nové nájemníky

Dva roky uplynuly od nejtragičtějšího požáru v historii Česka. Zdeněk Konopka v Bohumíně zapálil dveře bytu, kde jeho příbuzní slavili narozeniny. Zemřelo jedenáct lidí včetně malých dětí, část uhořela, část se zabila skokem z okna v 11. patře. Pachatel se tehdy mstil za to, že ho opustila manželka. Po dohodě se státním zástupcem dostal doživotí.

Domácí zpravodajství

Zeman převzal lži opozice, kritizuje vláda. Jeho veto může stát miliardy, varuje Kalousek

Rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana vetovat novelu, která má snížit platby státu do zdravotnictví, může státní pokladnu vyjít až na miliardy korun, varoval bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Vyzval proto poslance, aby rozhodnutí co nejdříve přehlasovali. Prezidenta kritizují i členové současné vlády. Podle šéfa státní kasy Zbyňka Stanjury (ODS) převzal prezident lživou argumentaci opozice. Vládní koalice má v dolní parlamentní komoře pohodlnou většinu 108 poslanců, řada zákonodárců ale v době vládních prázdnin čerpá dovolené.

Policejní prezident doporučil vyhradit místa pro odpůrce, tvrdí ANO. Ten se ohradil

Aktualizováno

Hnutí ANO nově na politických mítincích pokaždé vyhradí místo pro odpůrce. Ve videu na sociálních sítích to uvedl předseda hnutí a bývalý premiér Andrej Babiš (ANO), který minulý týden čelil podle médií na mítincích hlasitým protestům svých odpůrců. Babiš tvrdí, že opatření je na základě doporučení policejního prezidenta Martina Vondráška. Ten to ale razantně odmítá.

V rakouských Alpách se vážně zranili dva Češi. Po dalším turistovi pátrají záchranáři

Dva čeští turisté se v neděli zranili při výstupu na alpský vrchol Hinterer Brochkogel v rakouském Tyrolsku. Informovala o tom v pondělí agentura APA. Při cestě horolezci zřejmě uklouzli a spadli pět metrů do pukliny. Rakouské úřady stále pátrají po českém turistovi, který je v Rakousku nezvěstný od minulého týdne, uvedlo české velvyslanectví ve Vídni.