Na Česko udeřily extrémní bouřky. Hrozí rozvodnění řek a zatopení podchodů

Experti o bouřkách i tornádu

Bouřky s intenzivním přívalovým deštěm zasáhly území celého Česka. Situaci komplikují obzvlášť v Praze. Srážky mohou způsobit zatopení podchodů a jiných níže položených míst, varují experti z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Zároveň dochází k rozvodňování menších toků, hladina řek bude nejspíše dále rychle stoupat.

Meteorologové varovali před silnými bouřkami už od čtvrtka. Do Česka dorazily v pátek kolem poledne. Podle ČHMÚ má od pátku do soboty spadnout na některých místech až 100 milimetrů srážek. Na většině území republiky platí výstraha před silnými přívalovými dešti a výraznou bleskovou aktivitou. Nejhorší situaci aktuálně zaznamenává Jihočeský kraj.

„Během bouří se zejména na Šumavě vyskytly intenzivní srážky,“ popsal meteorolog Petr Münster v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Dodal, že výstraha před silnými bouřemi by měla skončit během sobotního dne.

V Praze komplikovaly situaci bouřky s přívalovým deštěm, napršelo 50 milimetrů srážek. Český hydrometeorologický ústav na Twitteru uvedl, že dochází k rozvodňování menších toků. Na pražském Botiči byl v Nuslích dosažen 2. stupeň povodňové aktivity a očekává se, že vodní hladina bude ještě stoupat.

Pražští hasiči evidovali k 23:20 celkem 11 případů, které souvisely s bouřkou. „V ulici Vinohradská spadla část podmáčeného sádrokartonového stropu v baru,“ informovali na Twitteru s tím, že se na místě nacházela asi stovka lidí a nikdo nebyl zraněn. Hasiči dodali, že nejčastěji čerpají vodu z lagun a zatopených sklepů.

Výzkumný pracovník z Evropské laboratoře pro výzkum silných bouří Tomáš Pučík varoval, že s velkou pravděpodobností bude intenzita bouřek v budoucnu růst. „Zvyšuje se absolutní vlhkost vzduchu a s ní i množství energie, která se v bouřkových mracích může uvolnit,“ sdělil Pučík s tím, že to nahrává výskytu velkých krup či přívalových srážek.

Je tomu také rok ode dne, kdy se Břeclavskem a Hodonínskem prohnalo tornádo. O život při něm přišlo šest lidí. Meteorolog Petr Münster v pořadu 360° na CNN Prima NEWS uvedl, že tornáda se nedají předpovědět, ale dá se odhadnout možnost jejich výskytu a za jakých podmínek se mohou tvořit. Podle experta Pučíka tornádo potřebuje i další podmínky. „Například změna větru s výškou a jeho stáčení,“ řekl a dodal, že nehrozí, že by se tornáda v Evropě vyskytovala tak často, jako je tomu v Americe.

Tagy: