Svátky ve znamení smutku: Truchlící proudí po střelbě na pietní místa v Praze i na Boží hod

Lidé za zemřelé z Filozofické fakulty UK zapálili tisíce svíček.

Pieta v Praze

Na pietních místech v centru Prahy věnovaných obětem čtvrteční tragické střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK) se i v pondělí na první svátek vánoční scházeli lidé, kteří přicházeli uctít památku obětí. U budovy Karolina na Ovocném trhu se shromáždily tisíce svíček, lidé tam pokládají i květiny či vzkazy. Svíčky a květiny pokrývají i schody budovy Filozofické fakulty na náměstí Jana Palacha. Pokračují také sbírky na pomoc pozůstalým a přeživším, dosud se v nich vybralo téměř 49 milionů korun.

Lidé před budovou rektorátu zapalují svíčky a pokládají květiny již několik dní, v pondělí se tam kolem 15:00 shromáždily desítky truchlících. Před budovou pokládají svíčky i vzkazy, někteří zapalují i svíčky, které byly na místě dříve a zhasil je vítr či déšť. Svíčky zaplnily prostor před branou do Karolina, další pokrývají nízká okna budovy a prostor pod nimi.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Připomíná to Hepnarovou. Uznávaný detektiv Štoček mluví o vraždění na filozofické fakultě

Čtvrteční střelba na FF UK vyvolala v lidech vlnu solidarity s přeživšími a pozůstalými, na jejich podporu vzniklo několik sbírek. Nejvíce peněz dosud lidé darovali ve sbírce Nadačního fondu Univerzity Karlovy, zatím zhruba 42,5 milionu korun. Do sbírky se rozhodlo přispět více než 36 tisíc lidí.

Posílat peníze mohou lidé také do sbírky portálu Znesnáze21, ve které se dosud vybralo 5,6 milionu korun. Sbírku má i brněnská Masarykova univerzita, ve které zhruba 790 lidí přispělo pozůstalým a přeživším kolem 645 tisíc korun.

Všech sedm raněných, kteří byli ve čtvrtek přijati do Fakultní nemocnice v Motole, zůstává v nemocnici, uvedla v pondělí zástupkyně vedoucí odboru komunikace Jana Krejčí Merxbauerová. Dvě pacientky jsou podle ní na oddělení ARO, pět lidí je na jednotkách intenzivní péče (JIP) na různých klinikách. „Hospitalizace určitě ještě nějakou dobu potrvá,“ dodala. Všichni pacienti jsou podle ní stabilizovaní.

Situace zůstává stejná i ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze, kde podle mluvčí Marie Heřmánkové zůstává jeden muž. Je ve stabilizovaném stavu, v nemocnici ale nějakou dobu zůstane.

Mylné informace o smrti v nemocnici

Ze sedmi pacientů, které ve čtvrtek odpoledne přijala Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (FNKV), byli podle mluvčí Terezy Romanové dva v pátek propuštěni do domácího ošetřování. Romanová v pondělí uvedla, že stav raněných zůstává stejný, pouze jeden pacient byl přeložen z kliniky anesteziologie a resuscitace (KAR) na ortopedii. „Šíří se informace, že u nás někdo zemřel, ale není tomu tak,“ napsala.

Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN) přijala ve čtvrtek tři zraněné. Mluvčí nemocnice Jitka Zinke v pátek odpoledne sdělila, že ÚVN nebude ke stavu pacientů zveřejňovat informace.

Střelec ve čtvrtek v budově FF UK na Palachově náměstí zabil 13 lidí a čtrnáctá oběť zemřela později v nemocnici. Dalších 25 lidí bylo zraněno, část velmi těžce. Střelbu pachatel zakončil sebevraždou. Jde o nejtragičtější takový případ v historii Česka a událost vyvolala šok i vlnu solidarity. Podle policie na škole střílel čtyřiadvacetiletý student fakulty ze středních Čech, kterého policie na základě balistiky spojila také s případem vraždy muže a jeho dvouměsíční dcery v Klánovickém lese na okraji Prahy z 15. prosince.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Dům střelce byl výbušná past. Policisté našli nástražný systém, pachatel pustil i plyn

Tagy: