reklama

Švédsko bez elektřiny. Vláda radí neluxovat a nabíjet telefony přes auto

Švédsko se rozhodlo odstavit první blok jaderné elektrárny Ringhals na své cestě za čistou energií. Nyní však trpí akutním nedostatkem elektřiny. Lidé tak dostávají doporučení, aby například nezapínali vysavače a telefony si nabíjeli přes auto.

reklama

Švédské problémy s elektřinou začaly, když se odstavil první blok jaderné elektrárny Ringhals. Zároveň začaly tuhé mrazy a některé továrny v zemi zcela přerušily výrobu.

Švédská média začala lidem doporučovat, jak na nedostatek energie reagovat. „Doporučila lidem, aby nenabíjeli své mobilní telefony doma, ale aby si je nabíjeli v autě,“ řekl CNN Prima NEWS Čech žijící ve Švédsku. Kromě toho také dávají zmiňované rady ohledně vysávání.

Švédi mají enormní spotřebu elektřiny

V minulém roce navíc Švédsko zavřelo i poslední uhelnou elektrárnu, protože chce postupně přejít na čistou energii, kterou získá pouze z obnovitelných zdrojů. Nynější situace s nedostatkem elektřiny však Švédy přiměla paradoxně k tomu, aby začali nakupovat energii z německých a polských hnědouhelných elektráren. Země navíc znovu spustila naftovou elektrárnu Karlshamn.

„Musíme si uvědomit, že Švédové jsou velmi bohatá společnost a spotřebovávají na hlavu zhruba 2,5krát více elektřiny než my. Tam jede na elektřinu všechno,“ vysvětlil v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS Milan Smutný ze spolku Realistická energetika a ekologie.

K tématu

Další hlavní zprávy

Volby 2021

Hnutí ANO by s 24,5 procenta hlasů vyhrálo volby, říká nejnovější průzkum CVVM

Hnutí ANO by s 24,5 procenta hlasů vyhrálo volby, říká nejnovější průzkum CVVM

Volby by nyní vyhrálo hnutí ANO s 24,5 procenta hlasů. Piráti a STAN by měli 22,5 procenta, koalice Spolu zase 19,5 procenta. Do Sněmovny by podle CVVM dostaly také SPD, KSČM a ČSSD. Veškeré průzkumy z předchozích týdnů přitom favorizovaly koalici Pirátů a STAN. Jednotlivé průzkumy používají různé metodiky, proto je nelze navzájem příliš srovnávat. Vedení hnutí ANO přesto působí jako překvapení.

„Jako kdybych to znova vyhrál.“ Dojatý Šebrle má po pěti letech zpět ztracené zlato
Covid cestovní seriál: Přísný sever Afriky. Co potřebujete do Egypta, Maroka či Tuniska?
reklama
reklama
Zákrok v Teplicích působí na Romy jako veřejná poprava, říká člen rady vlády

Ústecký kraj

Domácí zpravodajství

Předvolební vysílání na CNN Prima NEWS startuje 1. července velkou politickou diskusí
Právník: Soud rozhodl, že ministr zdravotnictví se nemůže stát římským diktátorem
Obchod v Olomouci zakazuje vstup očkovaným proti covidu. Úřady prošetřují diskriminaci
Další články
reklama
reklama