reklama

Švédsko bez elektřiny. Vláda radí neluxovat a nabíjet telefony přes auto

Švédsko se rozhodlo odstavit první blok jaderné elektrárny Ringhals na své cestě za čistou energií. Nyní však trpí akutním nedostatkem elektřiny. Lidé tak dostávají doporučení, aby například nezapínali vysavače a telefony si nabíjeli přes auto.

reklama

Švédské problémy s elektřinou začaly, když se odstavil první blok jaderné elektrárny Ringhals. Zároveň začaly tuhé mrazy a některé továrny v zemi zcela přerušily výrobu.

Švédská média začala lidem doporučovat, jak na nedostatek energie reagovat. „Doporučila lidem, aby nenabíjeli své mobilní telefony doma, ale aby si je nabíjeli v autě,“ řekl CNN Prima NEWS Čech žijící ve Švédsku. Kromě toho také dávají zmiňované rady ohledně vysávání.

Švédi mají enormní spotřebu elektřiny

V minulém roce navíc Švédsko zavřelo i poslední uhelnou elektrárnu, protože chce postupně přejít na čistou energii, kterou získá pouze z obnovitelných zdrojů. Nynější situace s nedostatkem elektřiny však Švédy přiměla paradoxně k tomu, aby začali nakupovat energii z německých a polských hnědouhelných elektráren. Země navíc znovu spustila naftovou elektrárnu Karlshamn.

„Musíme si uvědomit, že Švédové jsou velmi bohatá společnost a spotřebovávají na hlavu zhruba 2,5krát více elektřiny než my. Tam jede na elektřinu všechno,“ vysvětlil v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS Milan Smutný ze spolku Realistická energetika a ekologie.

K tématu

Další hlavní zprávy

360°

Schejbalová: Maturanti letos mají víc úlev a času na přípravu. Trpí první ročníky

Schejbalová: Maturanti letos mají víc úlev a času na přípravu. Trpí první ročníky

Maturanti mají letos mnohem víc úlev a času na přípravu na maturitní zkoušku než loni, uvedla v pořadu 360° Pavlíny Wolfové televize CNN Prima NEWS předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií ČR Renata Schejbalová. Zároveň upozornila, že premiér Andrej Babiš s možností úředních maturit přišel moc brzy a ani se neporadil s příslušným resortem. Se školní a poradenskou psycholožkou Ladislavou Trpákovou se zároveň shodly, že největší problém v současné době mají první ročníky.

Nejhůře jsou na tom prváci, nemají žádné sociální vazby, říká středoškolský učitel
Rasistka? Fero si vykradl byt, pracujte z domova jako on, radila nová hlavní hygienička
Návrat monarchie pro mě není aktuální téma, říká potomek habsburských císařů
reklama
reklama
Analýza: Proč tři týdny lockdownu stačit nebudou? Do škol a obchodů nejdřív v červnu

Koronavirus

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Obezita je daň za luxus, nejdůležitější je udělat si čas na pohyb, tvrdí odborník
Další články
reklama
reklama