
Bouřky udeřily v Česku. Díky písku ze Sahary jsou mraky zvláštně obarvené
Francouzská společnost Électricité de France (EDF) vlastněná státem rozhodně nevzdává svůj boj o dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl velvyslanec Francie v České republice Stéphane Crouzat. Podle jeho mínění to, že jihokorejská společnost KHNP vyšla vítězně z tendru, ještě nutně neznamená, že nakonec bude v Dukovanech stavět. Crouzat mimo jiné promluvil i o nedávném soudu s francouzskou političkou Marine Le Penovou.
Podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) by smlouva s dodavatelem stavby nových jaderných bloků v Dukovanech mohla být podepsána v květnu. Řekl to redakci CNN Prima NEWS s tím, že nyní společnosti ČEZ a KHNP kontrolují veškerou smluvní dokumentaci, která má stovky stran a další tisíce stran tvoří přílohy. Původně měla být dohoda o největší investici v dějinách ČR podepsána do konce března. Dotáhnout tendr na dostavbu jaderné elektrárny označil premiér Petr Fiala (ODS) v dřívějším vyjádření pro CNN Prima NEWS za jednu z priorit do konce funkčního období svého kabinetu.
Jaderná elektrárna Temelín ve středu v poledne prověří sirény v areálu, zkouška potrvá necelých patnáct minut. Nepřerušovaný tón se rozezní čtyřikrát za sebou. Sirény mohou slyšet i lidé v okolí elektrárny. Energetici musí zkoušku sirén udělat dvakrát do roka. Informoval o tom mluvčí elektrárny Marek Sviták.
Vláda očekává uzavření finálních smluv ke stavbě nových jaderných bloků v Dukovanech v řádu několika příštích týdnů. Novinářům to v pondělí řekl premiér Petr Fiala (ODS). Dohody jsou podle kabinetu téměř hotové, už při jejich podpisu by měl být garantovaný přibližně třicetiprocentní podíl účasti na projektu pro dodavatele z Česka. Vláda následně představí model financování nových reaktorů.
Spojené státy navrhly opětovné spuštění Záporožské jaderné elektrárny, kterou od března 2022 okupují ruské invazní jednotky, a to pod správou amerických úřadů. Domnívají se, že vlastnictví elektrárny Washingtonem by zaručilo její bezpečnost. Experti na jadernou energetiku však upozorňují, že záměr amerického prezidenta Donalda Trumpa zřejmě nebude možné realizovat. Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová vidí problém zejména v absenci chlazení a údržby, zahraniční experti připomněli také časté ostřelování.
Dronový zásah bývalé jaderné elektrárny v Černobylu, za který má být zodpovědné Rusko, vnímám jako signál síly. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl bývalý europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09). Poslanec Radek Koten (SPD) se podivoval nad tím, co dělala ukrajinská protivzdušná obrana, když takový zásah umožnila.
Sarkofág bývalé jaderné elektrárny v Černobylu v noci na pátek zasáhl dron, na místě začalo hořet, uvedla Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE). Radiace uvnitř i vně je v normálu, nikdo nebyl zraněn. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tvrdí, že zásah podle prvních poznatků kryt výrazně poškodil. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov to podle TASS označil za falešné obviňování Ruska. Ukrajina prý ostřelovala tepelnou elektrárnu nedaleko Záporožské jaderné elektrárny.
Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová obdrží japonský Řád vycházejícího slunce, zlatou a stříbrnou hvězdu za přispění k posílení vzájemných vztahů v jaderné energetice. Oznámila to v neděli japonská vláda, uvedlo dnes japonské velvyslanectví v Praze. Drábová ocenění převezme ve středu v císařském paláci v Tokiu. Od havárie v Jaderné elektrárně Fukušimě v březnu 2011 podle japonské ambasády Drábová aktivně usiluje o šíření vysoce odborných informací a vědecky podložených hodnocení situace. Od roku 2018 působí také jako externí poradkyně japonské vlády pro jadernou regulaci.
Udržet při životě algoritmy umělé inteligence stojí obrovské množství elektrické energie. Technologičtí giganti o tom vědí své a hledají cesty, jak vyrábět elektřinu a zároveň být dostatečně ekologičtí a udržitelní. Google a Amazon sází na vývoj malých modulárních reaktorů. Microsoft chce oživit jadernou elektrárnu, ve které před 45 lety došlo ke katastrofě. Giganty k těmto krokům nutí jejich vlastní závazek chránit lidstvo a planetu před globálním oteplováním.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve středu v rozpravě na Valném shromáždění OSN varoval před možnou jadernou pohromou na Ukrajině a obvinil Rusko z plánování útoků na ukrajinské jaderné elektrárny. Uvedl, že informace o možných plánech ruského prezidenta Vladimira Putina dostal nedávno od zpravodajských složek své země.
Polostátní energetická společnost ČEZ naváže strategickou spolupráci s firmou Rolls-Royce při vývoji malých modulárních reaktorů. Po jednání vlády to řekl premiér Petr Fiala (ODS). Podle něj spolupráce otevírá možnost pro české firmy podílet se na vývoji tohoto typu jaderných zdrojů a zapojit se do globálního dodavatelského řetězce.
Pokud ukrajinská strana zaútočí na jadernou elektrárnu v Kursku, zavedeme tvrdá protiopatření, uvedlo ruské ministerstvo obrany v sobotním prohlášení. Současně obvinilo Kyjev, že chystá radioaktivním výbuchem způsobit katastrofu a svést to na střelbu Rusů do vlastního energetického uzlu. Podle vojenského experta a někdejšího příslušníka ukrajinské civilní kontrarozvědky SBU Ivana Stupaka by ale takový plán byl příliš riskantní a vedl by ke ztrátě podpory spojenců. Prohlášení zveřejnila agentura TASS.