CNN Prima News jaderná elektrárna

jaderná elektrárna

Výpis příspěvků ke štítku „jaderná elektrárna“

Ruský plyn? Kreml už nás nemůže vydírat, raduje se Vondra. Pokrytectví vlády, opáčil Knotek

Data Českého statistického úřadu ukázala, že dovoz ruského plynu do Česka vzrostl na 62 procent. Podle europoslance Alexandra Vondry (ODS) je ale důležité, že na ruském plynu nejsme závislí. Vrchní ředitel sekce energetiky jaderných zdrojů René Neděla podotkl, že nelze stoprocentně určit, kolik ruského plynu do Česka doteklo. Europoslanec Ondřej Knotek (ANO) prohlásil, že je pokrytecké, když vláda tvrdila, že se zbavila ruského plynu a přitom do Česka stále proudí.

Šnobr: Tendr na výstavbu jaderných bloků skončil fiaskem. Česko jde bez peněz vstříc riziku

Tendr století na výstavbu jaderných bloků už fakticky neprobíhá. Je totiž jasné, že ho ovládne francouzská společnost Électricité de France (EDF). Pro CNN Prima NEWS to řekl energetický expert a minoritní akcionář ČEZ Michal Šnobr. Podle něj se vláda Petra Fialy (ODS) zachovala amatérsky, protože dosud nemá zajištěné financování. Celý tendr je prý fiaskem, který Českou republiku uvrhne do závislosti na Francii.

Vláda tají cenu zakázky na čtyři jaderné bloky. Ovlivnilo by to zájemce, tvrdí Stanjura

Vláda rozhodla o největší investici v historii České republiky.
Má se jí stát výstavba až čtyř nových jaderných bloků pro elektrárny Dukovany a Temelín. Stát proto požádá zájemce o vytvoření závazné nabídky. Podle odborníků by ale vybudování čtyř jaderných bloků mohlo vyjít i na více než bilion korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) částku zatím oznámit nechtěl. Podle něj by to mohlo ovlivnit zájemce.

Vláda chce čtyři další bloky jaderných elektráren. Američany z tendru vyřadila

Vláda Petra Fialy (ODS) vyzvala francouzskou společnost EdF a jihokorejskou KHNP, aby předložily závazné nabídky ke stavbě až 4 jaderných reaktorů. Podle premiéra se totiž ukázalo, že stavba dalších bloků vychází levněji. Podle něj je hlavní vybrat co nejlepší nabídku pro Českou republiku a pro zachování energetické bezpečnosti. Americká společnost Westinghouse v tendru neuspěla.

Děsivá bilance zemětřesení v Japonsku: 64 mrtvých a stovky zraněných. Lidé trpí zimou

Aktualizováno

Nejméně 64 lidí zahynulo při pondělním zemětřesení, které zasáhlo japonský poloostrov Noto. Informovala o tom ve středu agentura Reuters s odvoláním na novou bilanci zveřejněnou místními úřady. Podle nich by pod troskami zřícených domů mohly být uvězněny ještě desítky lidí. Pátrací akce ale komplikují poničené silnice a infrastruktura, odlehlost oblasti a následné otřesy. V oblasti navíc panuje chladné počasí a předpovídán je silný déšť, což vyvolává obavy z možných sesuvů půdy.

V energetice funguje papírová válka, tvrdí odborník. Stát označil za černou skříňku

Elektřina zůstává doma, jen se se prodá na burze a zpátky ji koupí ČEZ, pronesl v pořadu K věci na CNN Prima NEWS energetický expert Vladimír Štěpán. Praktiku označil za „papírovou válku“. Česku by podle něj prospělo převedení vlastnictví ČEZ na samotná města. Nespoléhal by na stát, protože ten je podle jeho slov „v tomto ohledu černou skříňkou“. Výstavbu jaderných elektráren vnímá jako běh na dlouhou trať.

Peksa: F-35 budou stát jako blok jaderné elektrárny. Zaorálek se pustil do Černochové

Vláda měla na nové letouny pro armádu vyhlásit transparentní výběrové řízení, aby obhájila nákup stíhaček F-35, které budou stát jako nový blok jaderné elektrárny, v Partii Terezie Tománkové to řekl pirátský europoslanec Mikuláš Peksa. Nákup za stovky miliard kritizoval také bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (SOCDEM) a pustil se tvrdě do ministryně obrany Jany Černochové (ODS).

Záběry exploze. Rakety zasáhly ruskou ponorku v Sevastopolu, hlásí Ukrajina

Přístavem Sevastopol na ukrajinském poloostrově Krym, který anektovalo Rusko, otřáslo v noci na středu několik mohutných výbuchů, ukazuje video. Ukrajinci útok označili za historický okamžik, jelikož to bylo vůbec poprvé, kdy řízené střely dokázaly zasáhnout ponorku. Pokud budou okupantské síly poraženy v Záporožské oblasti, mohou se ukrajinské jednotky dostat na území Krymu ještě letos, uvedl vojenský analytik Oleksandr Kovalenko. Obránci podnikli dronový útok na Ruskem ovládané území poblíž Záporožské jaderné elektrárny, informovala ukrajinská vojenská rozvědka.

Potřebujeme až čtyři nové jaderné bloky, tvrdí šéf divize ČEZ. Zatím se plánuje jeden

K pokrytí spotřeby elektřiny v Česku je do budoucna potřeba dostavět až čtyři další bloky jaderných elektráren. Deníku E15 to řekl ředitel divize nová energetika energetické firmy ČEZ Tomáš Pleskač. Zatím se plánuje dostavba jednoho bloku v elektrárně v Dukovanech na Třebíčsku. Má být dokončen do roku 2036 a podle dřívějších informací zástupců vlády i ČEZ má nový reaktor stát asi 160 miliard korun.