CNN Prima News jaderná elektrárna

jaderná elektrárna

Výpis příspěvků ke štítku „jaderná elektrárna“

Evropa už jadernou elektrárnu nepostaví. Elektřina za 200 eur je nový normál, říká expert

21. září 2022 05:11

Rekordní ceny elektřiny a plynu jsou důsledkem toho, že do energetiky začali až příliš zasahovat politici. Evropa do ní prakticky neinvestuje, výsledkem je stárnutí nejen jaderných elektráren, které se dostávají na hranici své životnosti. Vrátit se k jádru bude obtížné a klíčovou energetickou komoditou zůstane zemní plyn. Myslí si to známý český investor a minoritní akcionář skupiny ČEZ Michal Šnobr.

Ruská pseudoreferenda neuznáme, vzkázal Západ. Ukrajinci dále postupují

20. září 2022 07:56

Doněcká i Luhanská lidová republika podnikají kroky pro připojení k Rusku. Ohlásily už referendum. Západní politici ale vzkázali Rusku, že tato pseudoreferenda na východě Ukrajiny neuznají. Urychlení procesu souvisí zřejmě s úspěchy Ukrajinců, kteří v uplynulých dnech vytlačili Rusy z velké části Charkovské oblasti, úspěšní jsou ale právě i v Doněcké a Luhanské oblasti. Rusko mezitím pokračuje v masivním ostřelování.

Ukrajinci postupují. Na východě země vytlačili ruské síly a osvobodili další obce

19. září 2022 08:09

Ukrajinci v uplynulých dnech vytlačili Rusy z velké části Charkovské oblasti. V Charkovské, Doněcké a Luhanské oblasti podle místní správy i ukrajinských médií armáda vytlačila ruské síly z několika dalších obcí, informovala agentura DPA. Kyjev pokračuje ve vyšetřování ruských zločinů v Izjumu, kde Ukrajinci našli zhruba 450 těl. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že ruské mučení lidí na okupovaném území bylo rozšířenou praxí. Ruské okupační síly ostřelovaly Jihoukrajinskou jadernou elektrárnu v Mykolajivské oblasti.

Rusko se snaží útočit chudobou, připravte se na chmurnou zimu, varoval Zelenskyj

4. září 2022 05:42

Ukrajinské síly ofenzivou na jihu země pravděpodobně docílily určitého taktického překvapení, když využily špatnou logistiku, řízení a vedení v ruské armádě, uvedla britská rozvědka. Operace ukrajinských sil západně od řeky Dnipro ale podle ní mají pouze omezené bezprostřední cíle. Záporožská jaderná elektrárna, kterou od března okupují ruské jednotky, byla znovu odpojena od sítě, informovala v sobotu Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE). A Rusko chce do války na Ukrajině rekrutovat i zaměstnance státní železnice.

Napětí kolem Záporožské elektrárny. Inspektorům hrozí nebezpečí, varuje Just

1. září 2022 13:30

Záporožská jaderná elektrárna kvůli ostřelování odstavila jeden reaktor. Do Záporoží se tak ve čtvrtek vydala skupina mezinárodních odborníků, která má zabránit možné nukleární havárii. Mise bude podle šéfa Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) pokračovat i přes intenzivní boje v okolí. Jejich plán i proto považuje politolog a rusista Jiří Just za mimořádně nebezpečný.

Do Záporožské elektrárny dorazil inspekční tým MAAE. Zdrželo ho ostřelování

1. září 2022 06:15

Lidé by neměli očekávat rychlá vítězství Ukrajiny proti ruským vojákům během protiofenzivy, protože Kyjev nechce obětovat příliš mnoho svých vojáků. Upozornil na to poradce ukrajinského prezidenta Oleksij Arestovyč. Ruská armáda čelí na Ukrajině vážnému nedostatku personálu, tvrdí Washington. Podle Kyjeva Rusko ostřelovalo Záporožskou jadernou elektrárnu, jeden z reaktorů byl odstaven. A do elektrárny po několikahodinovém zpoždění dorazil inspekční tým MAAE.

Jak zlevnit energii v Evropě? Inspiraci nabízí Japonsko, chystá jadernou renesanci

31. srpna 2022 07:24

Japonský premiér Fumio Kišida oznámil, že země vycházejícího slunce opět přistoupí k budování jaderných elektráren. A to navzdory nedávné zkušenosti v podobě havárie elektrárny ve Fukušimě. Japonsko, kde se po roce 2011 výrazně zvýšil podíl zemního plynu, chce více diverzifikovat své zdroje. Podle odborníků je japonský přístup také vhodnou inspirací pro Evropskou unii.

Přetahovaná o jadernou elektrárnu v Záporoží. Rusko má mučit personál, OSN vyšle experty

29. srpna 2022 07:57

Kolem Záporožské jaderné elektrárny se roztočil kolotoč nepříjemných událostí už v počátku války na Ukrajině. Rusové totiž strategický objekt obsadili hned v březnu. Teď mají lokaci údajně znovu ostřelovat. Vojáci Moskvy prý navíc mučí tamní personál, protože se obávají inspekce OSN. Ta má do bitevní zóny zamířit už tento týden.

Hrozba úniku radiace je vysoká. Záporožská elektrárna je pod palbou, varují Ukrajinci

27. srpna 2022 12:50

Ukrajinská energetická společnost Enerhoatom v sobotním prohlášení upozornila na vysoké riziko úniku radioaktivních látek v důsledku pokračujícího ostřelování Záporožské jaderné elektrárny okupované ruskými vojsky. Z ostřelování největší jaderné elektrárny v Evropě se v sobotu opět vzájemně obvinily obě znepřátelené strany, což se v poslední době stalo už několikrát. Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že za posledních 24 hodin ukrajinské jednotky na elektrárnu střílely třikrát, podle Enerhoatomu stříleli Rusové.

Janeček: Odstranit příčiny energetické krize potrvá léta. Velkou roli hraje i panika

24. srpna 2022 23:59

Vysoké ceny energií s námi po nějaký čas určitě vydrží, ale je otázka, na jak dlouho. Podle bývalého ředitele Pražské plynárenské Pavla Janečka může trvat léta, než se příčiny krize podaří odstranit. Řekl to v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Dle jeho mínění navíc někteří vysocí činitelé postupují nesprávně, čímž mohou krizi ještě prodloužit.