Svou orientaci jsem musel skrývat. Ve škole mě šikanovali, vzpomíná návrhář Laffita

Kubánský módní návrhář Osmany Laffita získal za svou práci celou řadu ocenění a nyní obléká známé osobnosti českého showbyznysu. V pořadu Povídej na CNN Prima NEWS popsal nejen, jak svých úspěchů dosáhl, ale i šikanu, kterou v dětství kvůli své homosexuální orientaci zažíval.

Kubánský umělec se narodil v Havaně před 56lety. Šikaně prý čelil už jako malý kluk. „Homosexualita bývala na Kubě trestná. A pokud by ji u mě odhalili, mohl jsem skončit ve vazbě,“ zavzpomínal Laffita. „Chodil jsem s holkou jenom proto, abych svou orientaci mohl zamaskovat. Ale stejně to o mně věděli. Ve škole mě mlátili. Nejednou jsem slyšel ke své osobě označení buzerant. Dostával jsem ze všech stran,“ přiznal umělec.

Když se o jeho orientaci dozvěděla matka, odvedla ho prý do nemocnice k psychologovi. „Myslela si, že je to nemoc. Doktor však uvedl, že jsou to hormony. Takový jsem se narodil a takovým budu,“ uvedl Laffita. „Když jsme tehdy vyšli z nemocnice, šli jsme si s matkou sednout do parku na lavičku. Tam mi řekla, že to, co dělám v posteli, je jenom moje věc, ale pro veřejnost jsem chlap a tak se mám i chovat, pokud chci, aby mě lidé respektovali. Od té chvíle jsem zachoval diskrétnost a nadále jsem měl partnerku,“ popsal.

Se svou dívkou se rozešel až při studiích na univerzitě. „Už jsem netajil svou orientaci a nechtěl ji dál klamat a trápit. Ona se se mnou rozcházet nechtěla. Nevadilo jí, že jsem gay,“ řekl.

V roce 1987 se Laffita na popud své matky přestěhoval do tehdejšího Československa. Během studií na pražské konzervatoři pracoval jako dělník v továrně na výrobu pneumatik. „Neměl jsem kamarády a lidé mě nepřijali. Když jsem jednou přijel z práce na internát, měl jsem rozbitou a vykradenou skřínku,“ líčil se slzami v očích Laffita. „Bylo to těžké a už jsem to nedával. Jednou jsem si sedl na kraj okna a říkal, že skočím,“ konstatoval. Zachránila ho až myšlenka na jeho maminku. „Bylo by to sobecké. Sebral jsem proto sílu, odvahu a pokračoval dál. Překonal jsem to,“ pronesl kubánský umělec.

Mám rád děti a chtěl jsem mít své

Dnes patří Laffita mezi špičkové návrháře a za svou orientaci se už dávno nestydí. Již léta žije ve šťastném vztahu s přítelem Guyem. „To, co dneska mám, jsem si musel tvrdě vybojovat. Nikdo vám nedá nic zadarmo,“ řekl Laffita. „Jsem vděčný za vše, co jsem během života získal. Stojí ale za tím spousta práce a ošklivá historie,“ přiznal módní návrhář.

Uvažoval prý i o pořízení dětí. „Chtěl jsem je mít. Vybudoval jsem impérium a mám pocit, že když umřu, všechno se zastaví. Nebude následník,“ pravil Laffita. Přestože on po miminku touží, jeho partner se na situaci dívá jinak. „Říká, že dítě patří mezi ženskou a chlapa,“ vysvětlil. Jeho postoj respektuje. „I když je spousta lidí tolerantních, ta tolerance není 100procentní. Vždy se najdou ti, kteří jsou totálně proti tomu a já nechci, aby moje dítě vyrůstalo s tím, že by ho ve škole šikanovali. Zažil jsem to na vlastní kůži a vím, že pokud člověk nemá silnou vůli, zanechá to na něm následky,“ popsal Laffita.

„Na druhou stranu, když by se ho pak ve škole ptali, jak se jmenuje jeho maminka, tak bude odpovídat co, Karel? S Guyem jsme se nakonec shodli, že dítě mít nebudeme,“ uzavřel.

Módní návrhář Osmany Laffita se v rozhovoru s Radkou Červinkovou v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS rozpovídal také o vztahu se svým otcem a o životě na ulici. Celý rozhovor najdete v úvodním videu.

Tagy: