reklama

Svou orientaci jsem musel skrývat. Ve škole mě šikanovali, vzpomíná návrhář Laffita

Kubánský módní návrhář Osmany Laffita získal za svou práci celou řadu ocenění a nyní obléká známé osobnosti českého showbyznysu. V pořadu Povídej na CNN Prima NEWS popsal nejen, jak svých úspěchů dosáhl, ale i šikanu, kterou v dětství kvůli své homosexuální orientaci zažíval.

reklama

Kubánský umělec se narodil v Havaně před 56lety. Šikaně prý čelil už jako malý kluk. „Homosexualita bývala na Kubě trestná. A pokud by ji u mě odhalili, mohl jsem skončit ve vazbě,“ zavzpomínal Laffita. „Chodil jsem s holkou jenom proto, abych svou orientaci mohl zamaskovat. Ale stejně to o mně věděli. Ve škole mě mlátili. Nejednou jsem slyšel ke své osobě označení buzerant. Dostával jsem ze všech stran,“ přiznal umělec.

Když se o jeho orientaci dozvěděla matka, odvedla ho prý do nemocnice k psychologovi. „Myslela si, že je to nemoc. Doktor však uvedl, že jsou to hormony. Takový jsem se narodil a takovým budu,“ uvedl Laffita. „Když jsme tehdy vyšli z nemocnice, šli jsme si s matkou sednout do parku na lavičku. Tam mi řekla, že to, co dělám v posteli, je jenom moje věc, ale pro veřejnost jsem chlap a tak se mám i chovat, pokud chci, aby mě lidé respektovali. Od té chvíle jsem zachoval diskrétnost a nadále jsem měl partnerku,“ popsal.

Se svou dívkou se rozešel až při studiích na univerzitě. „Už jsem netajil svou orientaci a nechtěl ji dál klamat a trápit. Ona se se mnou rozcházet nechtěla. Nevadilo jí, že jsem gay,“ řekl.

V roce 1987 se Laffita na popud své matky přestěhoval do tehdejšího Československa. Během studií na pražské konzervatoři pracoval jako dělník v továrně na výrobu pneumatik. „Neměl jsem kamarády a lidé mě nepřijali. Když jsem jednou přijel z práce na internát, měl jsem rozbitou a vykradenou skřínku,“ líčil se slzami v očích Laffita. „Bylo to těžké a už jsem to nedával. Jednou jsem si sedl na kraj okna a říkal, že skočím,“ konstatoval. Zachránila ho až myšlenka na jeho maminku. „Bylo by to sobecké. Sebral jsem proto sílu, odvahu a pokračoval dál. Překonal jsem to,“ pronesl kubánský umělec.

Mám rád děti a chtěl jsem mít své

Dnes patří Laffita mezi špičkové návrháře a za svou orientaci se už dávno nestydí. Již léta žije ve šťastném vztahu s přítelem Guyem. „To, co dneska mám, jsem si musel tvrdě vybojovat. Nikdo vám nedá nic zadarmo,“ řekl Laffita. „Jsem vděčný za vše, co jsem během života získal. Stojí ale za tím spousta práce a ošklivá historie,“ přiznal módní návrhář.

Uvažoval prý i o pořízení dětí. „Chtěl jsem je mít. Vybudoval jsem impérium a mám pocit, že když umřu, všechno se zastaví. Nebude následník,“ pravil Laffita. Přestože on po miminku touží, jeho partner se na situaci dívá jinak. „Říká, že dítě patří mezi ženskou a chlapa,“ vysvětlil. Jeho postoj respektuje. „I když je spousta lidí tolerantních, ta tolerance není 100procentní. Vždy se najdou ti, kteří jsou totálně proti tomu a já nechci, aby moje dítě vyrůstalo s tím, že by ho ve škole šikanovali. Zažil jsem to na vlastní kůži a vím, že pokud člověk nemá silnou vůli, zanechá to na něm následky,“ popsal Laffita.

„Na druhou stranu, když by se ho pak ve škole ptali, jak se jmenuje jeho maminka, tak bude odpovídat co, Karel? S Guyem jsme se nakonec shodli, že dítě mít nebudeme,“ uzavřel.

Módní návrhář Osmany Laffita se v rozhovoru s Radkou Červinkovou v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS rozpovídal také o vztahu se svým otcem a o životě na ulici. Celý rozhovor najdete v úvodním videu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Překážky Ledecké v cestě za další senzací. Jakým lyžařským hvězdám může ukrást medaili?

Příliš medailových nadějí Česká republika na nadcházejících hrách v Pekingu nemá. Fanoušci spoléhají zejména na Ester Ledeckou. Medaile na snowboardu se očekává, cenný kov z alpského lyžování je spíše přáním. Každopádně ve sjezdu a v super-G patří do společnosti favoritek. Koho musí „obojživelnice“ na sjezdovce porazit, aby přidala další senzaci? Největší soupeřky má mezi Italkami, Rakušankami a Švýcarkami. Podívejte se v galerii.

Lidé si dají o dvě pivka a cigaretu méně, aby zdražování zvládli, tvrdí ekonom Zahradník

Inflace se do normálu dostane nejdříve v roce 2023. České domácnosti ale zdražování zvládnou. Budou muset utrácet méně za zbytečnosti, aby jim zbylo více na energie nebo bydlení. Vláda musí provést výdajový audit, aby věděla, kde má ve státním rozpočtu škrtat. „Mohla by tak uspořit až 180 miliard korun,“ poradil kabinetu v rozhovoru pro CNN Prima NEWS ekonom Petr Zahradník.

Pokus o nejdokonalejší bublinu. Striktní olympiáda bude spoléhat i na poplašné teploměry

Každého olympionika čekají velké nervy do poslední chvíle. Samozřejmě i z toho, jaký výkon odevzdá. Ale v kontextu olympiády v Pekingu hlavně kvůli tomu, aby neodevzdal pozitivní test na koronavirus. V dějišti akce pod pěti kruhy se už dlouhou dobu dělá vše pro to, aby takových případů bylo co nejméně. Nahlédněte do toho, jak má aspoň podle očekávání nejdokonalejší covidová bublina fungovat.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Benda: Předvádíte destrukci za každou cenu. Jste akorát nervózní, oponoval Fiala z SPD

Čtvrteční jednání v Poslanecké sněmovně bylo podle poslance Marka Bendy (ODS) mimořádně absurdní. „Je to destrukce za každou cenu,“ prohlásil na účet opozice. Poslanec Radim Fiala (SPD) mu však v pořadu 360° oponoval. Je toho názoru, že opozice má nárok říci, co si o současném stavu myslí. „Křičíte na nás něco o nenávisti a jste zkrátka nervózní, za což my nemůžeme,“ reagoval ve vysílání CNN Prima NEWS.

Lidl, Albert i Kaufland navyšují mzdy, měsíčně si prodavači mohou vydělat i 43 tisíc

Potravinářské řetězce zaměstnancům zvyšují mzdy. Albert je zvedl od ledna v průměru o čtyři procenta, od února porostou v Lidlu v závislosti na pozici a odpracovaných letech. Pracovníci Kauflandu si přilepší průměrně o čtyři procenta od března. Ostatní obchodní sítě plánují případné zvýšení mezd oznámit v dalších měsících. Kromě zvýšení mezd společnosti rozšiřují také zaměstnanecké benefity. Vyplývá to z tiskových informací firem a ankety mezi zástupci řetězců.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Osvětim v noci: Nekonečné apely živých i mrtvých, myšlenky na vzpouru i spalování obětí

U bran někdejšího vyhlazovacího tábora Osvětim-Birkenau se emocím nikdo neubrání. Právě tady zahynula většina z 1,4 milionu osvětimských obětí. Turisté sem míří výhradně za bílého dne, ale mě zajímá osvětimská noc, takže do Birkenau záměrně přijíždím až se soumrakem. Tahle továrna na smrt se totiž v průběhu druhé světové války nezastavila ani za tmy. Během jediné noci v roce 1944 byl třeba v Birkenau zlikvidován celý český rodinný tábor. 3 792 dětí, žen a mužů.

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

reklama