Tanky, nedostatek plynu či extrémní ceny energií? Vláda je jako v akčním filmu, tvrdí Fiala

Předseda vlády Petr Fiala se znovu opřel do organizátorů sobotní protivládní demonstrace. Kritikou nešetřil v pořadu Co na to premiér na CNN Prima NEWS. Zároveň také uvedl, že současná situace je velmi dynamická a sám Fiala si připadá jako v akčním filmu. Po vyřešení zásadního problému se totiž vždy objeví nový.

Předseda vlády Petr Fiala se v pořadu nejprve opřel do svolavatelů protivládní demonstrace. Mně se kupodivu ozývají lidé, kteří říkají, že jsou především rádi, že jsem ty věci pojmenoval pravými jmény, a to já jsem udělal,“ řekl premiér Fiala na CNN Prima NEWS. Podle něj se mu ozývají lidé, kterých se pouze dotkla interpretace v médiích. „Já za tím výrokem stojím, nemíním na něm nic měnit a dokonce si myslím, že je to moje povinnost lídra,“ řekl Fiala.

Fiala také řekl, že jeho vláda připravuje národní řešení kvůli energetické krizi. „Obavy lidí, jak zvládnout ceny energií, jsou naprosto na místě, to řešíme. Ale něco jiného jsou organizátoři této demonstrace,“ řekl Fiala.

Předseda vlády v pořadu také uvedl, že společnost žila 30 let v bezpečí. V současné době je však Evropa pod hrozícím válečným konfliktem. „Lidé se po dlouhé době setkávají s vysokou inflací a drahotou a samozřejmě jsou zneklidnění. Já mám taky obavy. Naším úkolem je na tyto obavy reagovat a vyřešit je. Jsou tu populisté, kteří říkají, že se to dá vyřešit ze dne na den,“ dodal Fiala, podle kterého však nic takového není možné

Premiér si uvědomuje, že současná inflace drtí občany České republiky více než ostatní státy v Evropě. „Někdy si připadám, jako by se vláda ocitala v akčním filmu, ve kterém hrdina vyřeší nějaký problém a pak se objeví další. Vyřeší i ten a přijde třetí,“ řekl Fiala, který zmínil covid, válku na Ukrajině a drahý plyn s elektřinou.

Záznam pořadu si můžete poslechnout i jako podcast:

Tagy:

Hlavní zprávy

Řádění hurikánu Ian pokračuje. Udeřil v Jižní Karolíně, stovky tisíc lidí jsou bez proudu
USA

Řádění hurikánu Ian pokračuje. Udeřil v Jižní Karolíně, stovky tisíc lidí jsou bez proudu

Bouře Ian dorazila k pobřeží Jižní Karolíny jako hurikán prvního stupně z pěti s rychlostí větru 136 kilometrů v hodině. Bez proudu je nyní podle monitorovacího serveru PowerOutage přes 180 tisíc odběratelů. Prezident Joe Biden vyhlásil v pátek na žádost guvernéra Henryho McMastera v Jižní Karolíně stav nouze. Na rozdíl od Floridy, kde Ian udeřil výrazně větší silou, úřady v Jižní Karolíně nevydaly plošné nařízení k evakuaci. Domovy ale opustili lidé v nejvíce rizikových záplavových oblastech.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
21:54

Rusko v RB OSN vetovalo rezoluci odsuzující anexi čtyř ukrajinských území

21:28

Gazprom ohlásil Moldavsku snížení dodávek plynu o 30 procent, uvedl vicepremiér

21:16

Zelenskyj jednal s premiéry Japonska a Dánska

20:47

Rusko anektovalo čtyři ukrajinské oblasti, ani jednu přitom neovládá. Co se tím změní?

Živě
ON-LINE: Putinovy hrozby dokazují slabost Moskvy, prohlásil Stoltenberg. Anexi odsoudil

Válka na Ukrajině trvá už déle než sedm měsíců. Nejméně 23 lidí v pátek zahynulo a dalších 28 bylo zraněno při ruském raketovém útoku na civilní humanitární konvoj u jihoukrajinského města Záporoží. Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek podepsal dekrety o uznání nezávislosti ukrajinské Záporožské a Chersonské oblasti. V pátek pak promluví před oběma komorami ruského parlamentu při ceremonii, která má znamenat anexi okupovaných ukrajinských území. Kreml ale už uvedl, že Moskva bude považovat útok na anektovaná území za agresi vůči Rusku.

Rusko je nemoc, přišel s tvrdou kritikou Horáček. Anexi odsuzují i další osobnosti

Česká vláda se ostře ohradila proti ruské anexi čtyř ukrajinských oblastí. Kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) loutková referenda považuje za neplatná a samotnou anexi nazval sprostou krádeží ukrajinského území. S kritikou Moskvy přichází i další české osobnosti. Obzvlášť razantně se vyjádřil například umělec a někdejší kandidát na prezidenta Michal Horáček, který Rusko označil za nemoc.

Trauma z tragédie zůstalo. Dva fanoušci si vzpomněli na Hillsborough a spáchali sebevraždu

Letošní finále Ligy mistrů mezi Realem Madrid a Liverpoolem začalo s více než půlhodinovým zpožděním. Někteří příznivci totiž bez lístků přelezli ploty pařížského Stade de France, takže zavládl chaos. V útrobách stadionu se mačkali lidé, ve vzduchu visel velký průšvih. Leckomu se vybavila událost z roku 1989 na Hillsborough, kde tlačenice vyústila v 97 obětí. Vzpomněli si i dva přeživší tragédie, které navrácené trauma dovedlo k sebevraždě.

Podporujme ruskou migraci do států mimo EU, nikoliv do Česka, říká Gregorová

Evropské země se neshodnou, zda ruské migranty přijímat, či nikoliv. České ministerstvo zahraničí rozhodlo, že Rusům prchajícím před mobilizací humanitární víza udělovat nebude. S tím souhlasí i europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti). Kromě ruské migrace se v rozhovoru pro CNN Prima NEWS rozpovídala i o loutkových referendech na okupovaných územích Ukrajiny či o situaci v postsovětském prostoru.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Ukrajina reaguje na anexi. Žádáme urychlené přijetí do NATO, prohlásil Zelenskyj

Ukrajina podává žádost o urychlené přijetí do Severoatlantické aliance. V pátek to uvedl prezident země Volodymyr Zelenskyj. Hlava napadaného státu se tak vyjádřila krátce poté, co ruský prezident Vladimir Putin oznámil anexi čtyř Moskvou okupovaných ukrajinských regionů a následně s jejich proruskými vůdci v Kremlu podepsal příslušné smlouvy. Západ však takovou anexi odmítá. Ukrajinský prezident rovněž prohlásil, že Kyjev nebude jednat s Ruskem, dokud bude jeho prezidentem Putin. „Budeme jednat s novou hlavou státu,“ řekl Zelenskyj.

Protesty v Íránu pokračují. Policie zatkla devět cizinců, v pátek přibylo 19 mrtvých

Aktualizováno

V Íránu zatkli kvůli protivládním protestům, které tam trvají už dva týdny, devět cizinců. Pocházejí mimo jiné z Německa, Polska, Itálie, Francie, Nizozemska a Švédska, informovala agentura Reuters s odvoláním na íránská média. Na jihovýchodě Íránu zemřelo v pátek při střetech protestujících s armádou 19 lidí, včetně plukovníka vládních revolučních gard, uvedla státní televize. Demonstrace si už vyžádaly přes osm desítek obětí.

Domácí zpravodajství