Prezident svazu a obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza varoval před propouštěním ve firmách
Zdražování energií má výrazný dopad na firmy, které proto začínají omezovat svou činnost a zvažují i propouštění zaměstnanců. Prezident svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza ve vysílání CNN Prima NEWS upozornil, že rozhodující bude podzim, kdy přijdou nové předpisy záloh na energie. Podle něj kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) opakuje chybu z jara 2020, kdy předchozí vláda při covidu také pomáhala pomalu.
Zdražování energií má velký dopad především na průmysl a zemědělství. V těchto odvětvích jsou plyn a elektřina totiž hlavními náklady. „Řada firem činnost omezuje. Jsou ale provozy, které nemůžete zastavit. Například když vypnete pece ve sklárnách, nemáte téměř šanci je znovu nastartovat,“ sdělil ve vysílání CNN Prima NEWS prezident svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.
Vláda podle něj není schopná pomáhat zasaženým odvětvím. „Pokud by vláda pomohla například pekárnám, znamenalo by to, že by měly jistotou přežití, nemusely by zdražovat a inflace v Česku by nebyla tak vysoká,“ podotkl Prouza.
Rozhodující bude podzim
Některé firmy zvažují, že začnou propouštět své zaměstnance. „Průzkum, který jsme mezi členy hospodářské komory dělali, říká, že zhruba 18 procent firem má připravené scénáře, jak bude propouštět,“ upozornil Prouza. Dodal, že rozhodne podzim, kdy řadě lidí přijdou nové předpisy záloh na energie. Pomoc vlády je podle něj hodně pomalá. „Je to opakování situace z jara 2020, kdy covidová pomoc předchozí vlády byla pomalá, opakujeme stejnou chybu,“ zdůraznil.
Nejen opozice, ale i někteří členové koalice kritizují například komunikaci ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN). Prouza ale uvedl, že se komunikace během posledních týdnů zlepšila. „Ona nebyla úplně špatná ani předtím. Narážela ale na problém, kdy lidé na ministerstvu průmyslu a obchodu dávali na stůl různé varianty pomoci, ale do poslední chvíle neměli zadání vlády, kolik peněz je k dispozici,“ vysvětlil Prouza.
Zastropováním cen energií by zlevnily i potraviny
Mluví se také o zastropování cen energií. Pokud by k tomu došlo, okamžitě by se to podle Prouzy promítlo i do cen potravin. „Například pro pekárny je plyn nejdražší položkou. Když půjde cena plynu dolů, klesnou ceny v celé zemědělské výrobě,“ řekl Prouza s tím, že ke zlevnění by došlo v řádu několika týdnů.
S blížící se lyžařskou sezonou roste také obava provozovatelů lyžařských středisek. „Třetina skiareálů je rozhodnuta, že ani nezačnou zasněžovat, protože by musely navýšit ceny tak vysoko, že by tam nikdo nepřijel,“ sdělil Prouza. Podotkl, že nejde jen o to, že se zavře skiareál. „Stovky lidí přijdou o práci, vydělávají si tam na rok dopředu. Pokud jim nedáme šanci vydělat si přes zimu, tak tisíce lidí na horách nebudou mít z čeho žít,“ varoval Prouza a zdůraznil, že vláda tento problém vůbec neřeší.