reklama

Pandemie zpomaluje. V pátek přibylo 3206 nově nakažených covidem

Počet případů koronaviru v Česku překročil hranici 1,6 milionu. V pátek jich přibylo 3 206, o třetinu méně než před týdnem. Reprodukční číslo kleslo o tři setiny na 0,81. Tempo nárůstu tak výrazně zpomalilo. Posledních 100 tisíc přibylo za 22 dní, předtím to bylo za 11 dní.

reklama

Očkovaných proti covidu za jeden den bylo ve čtvrtek poprvé přes 70 tisíc. V pátek do večera bylo aplikováno 64 643 dávek. Od začátku očkování loni v prosinci zdravotníci v Česku naočkovali 2,42 milionu dávek.

Posledních 100 tisíc nakažených přibylo zhruba za tři týdny. Denní přírůstky případů byly v posledních dvou dnech ve srovnání pracovních dnů nejnižší od 5. října. Pátečních 3 206 nových případů čísla vylepšilo, ve čtvrtek laboratoře potvrdily 3 254 případů nákazy.

Reprodukční číslo se opět snížilo

Zpomalování šíření nákazy ukazuje i reprodukční číslo, které se k sobotě mírně snížilo na 0,81 oproti páteční hodnotě 0,84. Číslo udává, kolik lidí se průměrně nakazí od jednoho pozitivně testovaného. Epidemie polevuje, když je údaj nižší než jedna.

S koronavirem dosud v republice zemřelo 28 396 lidí, úmrtí v posledním týdnu přibývá méně než sto denně. Předtím byl počet úmrtí za den pod stovkou naposledy 20. prosince, v březnu se opakovaně dostával nad 200.

K tématu

Dosavadní denní maximum v počtu dávek vakcín je čtvrtečních 70 651. Ve všech dnech týdne se počet dávek pohyboval nad 60 tisíci, v pátek do večera jich bylo 64 643. Počty podaných dávek jsou nicméně stále nižší než v polovině března uváděl premiér Andrej Babiš (ANO), který mluvil o cíli očkovat po Velikonocích 100 tisíc lidí denně. Očkování má ukončené 847 356 lidí, potřebné jsou k tomu u používaných vakcín dvě dávky.

Ve středu se otevřely registrace k očkování pro věkovou skupinu 65 až 69 let. Podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) se bude dál postupovat po pěti letech věku. Na konci června bude při očekávaném tempu dodávek vakcín a rychlosti očkování možné otevřít registrace pro lidi nad 40 let.

Zvládnutá by epidemie podle Arenbergera byla při sto případech nemoci COVID-19 na 100 tisíc obyvatel za sedm dní. Nynější hodnoty jsou zatím zhruba trojnásobně vyšší.

Česká republika má podle údajů webu ourworldindata.org za uplynulých 14 dní přes 54 tisíc nových případů nákazy novým typem koronaviru, což je 507 případů na 100 tisíc obyvatel (před týdnem to bylo 581 případů) a v porovnání s okolními státy zůstává na druhém místě.

Ve srovnání s údaji před týdnem vykazuje Česká republika, Polsko a Slovensko pokles, nárůst zaznamenalo Německo a Rakousko. Nejhorší situace je v Polsku, které vykázalo za uplynulých 14 dní 751 nových případů na 100 tisíc obyvatel, před týdnem to bylo přes 800.

K tématu

Další hlavní zprávy

360°

Politiku beru osobně. Vstoupit do ní ale nechci, trpěl bych, přiznal písničkář Klus

Politiku beru osobně. Vstoupit do ní ale nechci, trpěl bych, přiznal písničkář Klus

Od začátku své kariéry se skrze své písně Tomáš Klus vyjadřoval k politické situaci v zemi. Nyní adresuje album Čaučesko dvěma politikům – premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a prezidentovi Miloši Zemanovi. „Neútočím na jejich osobnost, ale na jejich skutky, které mají morální dopad na naši společnost,“ uvedl Klus v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS. Sám se však do politiky nehrne, protože by v ní prý trpěl.

Dopis generálů hýbe Francií. Le Penovou táhne vzhůru, lidé spekulují o převratu
Doufali jsme v zázrak. Lidé na sociálních sítích truchlí za 15letého Tomáše
Ruští agenti z Vrbětic povýšili. Pracují pro Kreml, tvrdí novinář Bellingcatu
Mistrovská Slavia nedala v poháru Spartě šanci. Sešívaní si finále zahrají s Plzní
reklama
reklama
Hamáčkovi věřím. Výměna Vrbětic za Sputnik V je nesmysl, zdůrazňuje Babiš

Politika

Domácí zpravodajství

Vláda musí prověřit únik informací v případu Vrbětice, rozhodli poslanci
Pacienti s rakovinou se bojí nejen nemoci, ale i její léčby, přiznal lékař Klener
Zatčený aktivista i vyjádření známých osobností. Česko si připomíná Pražské povstání
Další články
reklama
reklama