Rozhovor s imunologem Václavem Hořejším (zdroj: CNN Prima NEWS)
Epidemická situace v ČR vypadá podle imunologa Václava Hořejšího „skutečně nadějně“. Podle něj se ukazuje, že poslední lockdown zafungoval. Zlepšení také nahrává, že část nejrizikovější populace je naočkována a další část již onemocnění prodělala. Občané by měli nadále dodržovat restriktivní opatření a nosit roušky, na větší rozvolnění není čas, uvedl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.
„Když se podíváme na čísla, na křivky celkového počtu vážných případů, úmrtí a tak dále, všechno klesá. Vypadá to velice podobně jako v některých jiných zemích třeba o šest, sedm týdnů dříve,“ reagoval Hořejší na dotaz moderátorky, zda jsme z epidemického pohledu z nejhoršího venku. „Takovým vzorem může být třeba Velká Británie nebo Portugalsko, kde podobně – jako jsme na tom teď my teď – byli před několika týdny.“
Imunolog Václav Hořejší v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Zdroj: CNN Prima NEWS
„Když budeme dělat totéž, co dělali v těchto zemích, budeme dodržovat opatření, tak pevně věřím, že do dvou, tří, čtyř týdnů na tom budeme podobně jako ony a budeme si moci dovolit daleko důkladnější rozvolnění,“ konstatoval.
Kdyby byl lockdown tvrdší, bylo by to určitě ještě lepší
Podle Hořejšího poslední lockdown Česku prospěl. „Ukazuje se, že skutečně zapůsobil. Samozřejmě kdyby byl ještě tvrdší – že by na dva týdny přestala i výroba v nějakých průmyslových neesenciálních závodech – tak by to bylo určitě ještě lepší.“
Hořejší si myslí, že bychom se už na nejkritičtější hodnoty dostat neměli, ale přiblížit se jim prý stále můžeme. „A to v případě, kdybychom teď úplně všechno rozvolnili, přestali nosit roušky, umožnili velká setkávání, divadla, kina, sportovní utkání a podobně. Na to rozhodně není čas.“
Hovořil i o překvapivě nízkém množství odhalených případů covidu během prvních dnů testování ve školách. „Myslím si, že to není malou citlivostí testů, ale že výsledky odráží skutečnou situaci. Když si vezmete, že se detekuje na některých školách třeba jeden z tisíce, jinde jeden z dvou tisíc, tak to možná tak opravdu je. Kdyby se testovala celá populace, testy by odhalily přibližně jeden pozitivní případ z dvou stovek lidí,“ uvedl. Děti jsou dle jeho slov k onemocnění COVID-19 méně náchylné.
Vyhněme se porušování pravidel a švejkování
Návrat starších dětí do škol by uvítal. „Já myslím, že by to asi šlo, ale musely by být používány citlivější testy, aby nám polovina případů neutekla.“
Nápad biologa Jaroslava Flegra otevřít některé akce za podmínky testování PCR testy se mu úplně nelíbí. „Dalo by se o tom uvažovat. Vadí mi to ale z psychologického hlediska. Jakmile by se tohle udělalo, tak by lidé ještě víc získali pocit ‚No, vlastně že už jsme z toho venku, nemusíme se o nic starat‘.“
Důležité je dle něj přistupovat k opatřením i nadále zodpovědně. „Rozhodně bychom se měli vyhnout porušování stanovených pravidel, nějakého švejkování, obcházení a tak dále.“ Nošení roušek považuje za minimum. „Rozhodně to nikoho nezabije. Děláme to i pro děti, aby mohly chodit do školy.“
Vláda musí nadále respektovat mínění epidemiologů
Podle Hořejšího se nemůžeme spoléhat na přislíbené dávky vakcín. „Byl bych pro to, abychom je měli zajištěné na všech stranách,“ řekl. Navrhuje, aby Česko nakoupilo vakcíny AstraZenecy z Dánska, kde bylo z bezpečnostních důvodů očkování touto látkou zastaveno. Podle něj jde o umělý problém, protože zdravotní patálie, které po její aplikaci vznikly, jsou ojedinělé případy.
„Doufám, že vláda bude nadále respektovat hlavně mínění epidemiologů. Měla by jejich doporučení naslouchat a ne je ignoroval, jak se stalo už dvakrát v minulosti,“ dodal.