CNN Prima News teploty

teploty

Výpis příspěvků ke štítku „teploty“

Sibiřská anticyklóna se řítí na Evropu. V minulosti zasypala Řím sněhem, nyní přináší mráz

Do Evropy by mohlo v blízké době přijít výrazné ochlazení. Upozorňují na to evropští meteorologové, podle kterých jej bude mít na svědomí příchod takzvané sibiřské anticyklóny. Meteorologický jev v minulosti zapříčinil například silné sněžení v jinak slunném Římě. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) však uvádí, že počasí u nás momentálně ovlivňuje jiná tlaková výše.

Sledujte RADAR: Deště zasáhnou o víkendu většinu území. Noční teploty padnou k nule

Prosluněného babího léta se lidé v Česku o víkendu nedočkají. Podle předpovědi meteorologů bude převážně zataženo a oblačno. Během soboty i neděle se očekává místy déšť nebo mrholení, teploty se budou pohybovat kolem 12 až 15 °C. Naopak v noci počasí připomene nadcházející zimu, teploty klesnou až ke 2 °C a na západě území mohou úřadovat přízemní mrazíky. Nadcházející týden však přinese příjemné oteplení.

MAPA: Pražskému peklu se schováte jen na hřbitově. Podívejte se, kde pocítíte největší žár

Nelítostná vedra jsou zpět a plnou silou udeřila v závěru srpna na česká města. Tropické teploty pořádně potrápí i obyvatele Prahy. Jak je vidět z dostupných dat, obzvlášť drsné podmínky panují především v centru a v částech, kde se nachází minimum zeleně a maximum betonu či asfaltu. Před žárem mohou lidé utéct jen do parků či na hřbitovy. Specialisté z Institutu pro plánování a rozvoj hl. m. Prahy již dříve uvedli, že s rostoucím počtem tzv. tepelných ostrovů se zvyšují také zdravotní rizika. Podívejte se, kde se obyvatelé metropole zapotí nejvíce.

Vedra škodí autům. Jak je během léta udržet v dobré kondici a vyhnout se nákladným opravám?

Extrémní teploty nesvědčí žádnému stroji, včetně aut. Léto je v plném proudu a v Česku můžeme tento týden očekávat teploty dosahující až 33 °C. Taková vedra negativně působí na kondici našich aut a dlouhodobě mohou vést k nákladným opravám a snížení hodnoty vozu. Odborníci ze společnosti carVertical, která se zabývá zpracováváním automobilových dat, proto přicházejí s užitečnými tipy, jak minimalizovat riziko přehřátí a jak auto během léta udržet v dobré kondici.

Střevní infekce sužují Čechy. Experti radí, jak bolestivé „letní nákaze“ účinně předejít

Dle údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ) bylo v Česku za prvních šest měsíců nahlášeno více případů nákazy kampylobakterem než za celý loňský rok. Laboratoře SYNLAB ve srovnání se stejným obdobím roku 2023 navíc evidují dvojnásobné množství pozitivních vzorků. Přesnou příčinu nárůstu letních střevních infekcí, které způsobují průjem, bolesti břicha a horečku, nelze odhadnout. Vliv může mít například i dříve začínající grilovací sezóna, a s ní často spojená nedostatečná úprava masa. V létě přitom nákaza hrozí vzhledem k vysokým teplotám častěji. Jak problémům předejít?

Boj s neviditelným nepřítelem: Vedra zhoršují kvalitu ovzduší, jaký vliv má na naše zdraví?

V létě nerostou pouze stupně na teploměru, ale přibývá také znečištěného vzduchu. Riziko je o poznání větší ve městech, kde je jeho kvalita horší kvůli hromadné dopravě a většímu množství emisí. Zvýšené teploty a extrémní horko totiž v ovzduší urychlují vznik škodlivých látek, což následně dopadá na lidské zdraví. Nejvíce ohroženou skupinu představují děti a senioři, ale také lidé s chronickým srdečním nebo respiračním onemocněním. Znečištění ale neprospívá ani jinak zdravým jedincům.

Ke kolapsu z horka může dojít i o hodiny později. Experti radí, jak při pomoci postupovat

Vlna veder, která bude v následujících dnech sužovat Česko, si s velkou pravděpodobností vybere daň v podobě kolapsů z horka. Jak zdůrazňují záchranáři a lékaři, lidé by měli vědět, jak v takové chvíli postupovat a postiženému pomoci, nikoliv situaci, byť v dobré víře, zhoršit. Přinášejí proto základní rady, kterými by se měli řídit. Na pozoru by se měli mít lidé i hodiny poté, co strávili čas na slunci. Ke kolapsu může dojít i se „zpožděním“.