
Češi si užívají levný benzin. V Evropě je hůř, tankovat se nevyplatí ani na osvědčených místech
Začínající týden se v Česku ponese ve znamení vlny veder. Teploty se budou běžně pohybovat nad hranicí třiceti stupňů, nejteplejším dnem bude čtvrtek, kdy budou teploměry ukazovat až 37 stupňů Celsia. V závěru týdne však přijdou přeháňky a bouřky, predikují meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Pro jižní Moravu platí v pondělí výstraha před vysokými teplotami.
Ledovou tříšť lidé, zejména v létě, považují za ideální prostředek k tomu, jak se zchladit a ještě si pochutnat. Co však mnozí nevědí, je, že děti po její konzumaci mohou zkolabovat. Důvodem je látka glycerol, sloužící jako náhražka klasického cukru. Díky této bezbarvé kapalině navíc tříšť nezmrzne. Odborníci z Agentury pro potravinové standardy (FSA) v Británii s ohledem na nedávno vydanou studii mapující dopady užívání tříště u dětí varují rodiče před konzumací jejich ratolestmi.
Přestože teploměry hlásily extrémní teploty, rozhodl se otec ve slovenské Nitře potrestat svého sedmiletého syna krutým způsobem – nechal ho zamčeného v autě, zatímco s dcerou odešel na nákup. V autě však začalo být nedýchatelno a u chlapce hrozil panický šok. Plačícího dítěte si ale naštěstí všimla kolemjdoucí, která přivolala hlídku městské policie. Ta chlapce rozbitím okénka dostala z vozidla ven.
Období tropických třicítek dorazilo do České republiky a s ním i spojená zdravotní rizika. Lidé by měli mít totiž na paměti, že vedro zabíjí. Jak se bezpečně ochladit, před čím se mít na pozoru a jak v případě kolapsu postupovat? To představili odborníci.
Venkovní teploty v létě mohou stoupat do opravdu vysokých hodnot a lidské tělo na ně reaguje rychle a intenzivně. V horkém počasí ztrácíme až o 20–30 procent více vody než obvykle, a to nejen pocením, ale také dýcháním, což může mít vliv na naši fyzickou i psychickou pohodu. A právě odvodnění může způsobit vážné následky. V jakém množství i jakými způsoby doplňovat tekutiny – a jaký dopad může jejich nedostatek mít – přiblížila odbornice.
Česko má před sebou letní dny. Zatímco v pátek a v sobotu budou ještě převládat teploty kolem 25 °C, v neděli přijde výrazné oteplení a rtuť teploměru vystoupá i k 32 °C. Tropy pak vyvrcholí v pondělí, kdy naměříme ještě o dva stupně více. Letní počasí by navíc mělo vydržet i v průběhu příštího týdne. Vyplývá to z předpovědi na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Oteplení a tropický víkend přinese do Česka frontální systém postupující ze Španělska, který ovlivní počasí do konce týdne. V neděli se denní teploty vyšplhají až na 31 stupňů Celsia, predikují meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Česko čeká nejteplejší den tohoto týdne, kdy se teploty vyhoupnou až na 23 °C. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Od čtvrtka ale dojde k výraznému ochlazení. V horských polohách může dokonce sněžit.
V nadcházejících dnech bude v Česku nejtepleji v rámci celého týdne, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Od čtvrtka se však počasí začne opět kazit. Přestože během odpoledne mohou teploty vyšplhat až ke 20 stupňům, rána zůstanou chladná. V úterý ráno na Šumavě naměřili dokonce -8,8 stupně Celsia.
Česko i v dalších dnech čekají velké výkyvy teplot. Rána budou velmi chladná až mrazivá, výjimkou nebudou ani teploty pod nulou, přičemž během dne mohou hodnoty vystoupat až k dvaceti stupňům. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Jak bude v týdnu?
Česko čeká oblačný týden s teplotami okolo 20 °C. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického úřadu (ČHMÚ). Zejména v Čechách se dočkáme deště i bouřek.
Mrazy v Česku ještě neřekly poslední slovo a ranní hodnoty stále mohou klesat k nule. O víkendu ale teploty vystřelí až k 25 °C. Vyplývá to z předpovědi odborníků z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).