Tereza H. je konečně volná. Po téměř čtyřech letech ji propustili z pákistánského vězení

Terezu Hlůškovou vězněnou v Pákistánu propustili na svobodu. Již před pár dny soud v Láhauru vyhotovil písemný rozsudek o jejím osvobození. CNN Prima NEWS to potvrdila mluvčí ministerstva zahraničních věcí Eva Davidová. Ambasáda jí s návratem do ČR pomůže.

„Mohu potvrdit propuštění české občanky vězněné v Pákistánu. Opustila dnes odpoledne (v sobotu, pozn. red.) brány věznice. Po osvobozujícím rozsudku, který padl už 1. listopadu, následovaly průtahy. Ale nyní víme, že je na svobodě a může se vrátit do České republiky,“ uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Eva Davidová.

„Moje práce byla vyjednávat se soudem, což jsem udělal. Poté moje práce skončila. Teď je svobodná žena. Může jít, kam se jí zachce,“ podotkl pro CNN Prima NEWS právník Hlůškové Sajful Malúk.

Hlůškovou pákistánští celníci zadrželi v lednu 2018 na mezinárodním letišti v Láhauru s devíti kilogramy heroinu. V březnu 2019 byla mladá Češka odsouzena k trestu odnětí svobody v délce osmi let a osmi měsíců a k pokutě 800 dolarů (asi 17 500 korun). V dubnu se proti verdiktu odvolala. Rozsudek byl podle ní „v rozporu s fakty“ a nebyl podložen žádnými konkrétními důkazy. Soud jí před několika týdny podle jejího právníka dal za pravdu, byla zproštěna obžaloby.

O vyhotovení rozsudku bylo v pátek informováno české velvyslanectví v Islámábádu. „Propuštění by mělo následovat v řádu hodin nebo dnů,“ sdělila dříve Davidová. Upřesnit informace ohledně návratu Hlůškové podle ní ministerstvo do poslední chvíle nemohlo i s ohledem na výslovné přání rodiny, která si nepřeje informovat veřejnost o organizaci cesty z Pákistánu do České republiky.

Zadržovaná Češka tvrdila, že do Pákistánu přijela jako modelka a někdo jí heroin do kufru podstrčil. Pákistánský zpravodajský portál UrduPoint již dříve uvedl, že drogy, které Češka převážela, by měly na černém trhu hodnotu 150 milionů pákistánských rupií (19,5 milionu Kč).

Tagy:
vězení CNN Prima NEWS propuštění soud Pákistán osvobození Česko pašování Tereza Hlůšková Láhaur Islámábád Tereza H. Eva Davidová Ministerstvo zahraničních věcí České republiky