Zdechovský: Tereza H. by se mohla vrátit domů až za několik let. S Pákistánem jednáme

Zdechovský k Češce v Pákistánu

Tereza H., kterou v roce 2018 zadrželi pákistánští celníci s heroinem, stále nedostala víza. Informaci pro CNN Prima NEWS potvrdil europoslanec Tomáš Zdechovský, který připustil, že Češka se může vrátit domů až za několik let. Dodal však, že česká strana s Pákistánem intenzivně jedná, aby se mohla vrátit co nejdříve.

„Tereza H. víza nedostala a ani je v nejbližší době nedostane. V současné době je rozhodnutí pákistánských úřadů takové, že do doby, než rozhodne Nejvyšší soud o odvolání celníků proti rozhodnutí o jejím propuštění z vězení, zůstane Tereza H. v Pákistánu,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Zdechovský.

Museli jí vrátit osobní věci

Češku v lednu 2018 zadrželi celníci na letišti v pákistánském Láhauru. Měla u sebe devět kilogramů heroinu. „Intenzivně s pákistánskou stranou jednáme, aby rozhodnutí přehodnotila a aby se Češka mohla vrátit zpátky do naší země. Myslím, že je vždy důležité, aby se český občan co nejrychleji dostal do země původu,“ dodal s tím, že i v tomto případě se Česká republika staví za své vlastní občany.

Podle Zdechovského musela pákistánská strana Tereze H. vrátit osobní věci. „Úterní soud rozhodl o tom, že jí má pákistánská strana vrátit pas a osobní věci včetně mobilu. V úterý jí část věcí vrátili, přestože má vystavený nový pas. Nebylo to to nejdůležitější,“ připustil europoslanec. Nyní bude Češka čekat na „bezpečném místě na definitivní rozhodnutí soudu“.

„Když jsem se ptal pákistánských diplomatů, jak dlouho to může trvat, tak mi řekli, že měsíc, ale i několik let,“ nastínil další vývoj.

V březnu 2019 byla mladá Češka odsouzena k trestu odnětí svobody v délce osmi let a osmi měsíců a k pokutě 800 dolarů (přibližně 17 500 korun). V dubnu se proti verdiktu odvolala. Rozsudek byl podle ní „v rozporu s fakty“ a nebyl podložen žádnými konkrétními důkazy. Soud jí na začátku listopadu dal za pravdu a byla zproštěna obžaloby.

Češka tvrdila, že do Pákistánu přijela jako modelka a někdo jí heroin do kufru podstrčil. Pákistánský zpravodajský portál UrduPoint již dříve uvedl, že drogy, které Češka převážela, by měly na černém trhu hodnotu 150 milionů pákistánských rupií (19,5 milionu korun).

Tagy: