reklama

Testování je vyhazování peněz do kanálu. Vystavme se omikronu, radí Hostomský

Omikron by mohl být pro mladší lidi pomyslnou třetí dávkou očkování, lidé by se mu měli vystavit. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to uvedl biochemik Zdeněk Hostomský. K nedávným krokům vlády je skeptický. „Fandil jsem jí, volil jsem Spolu. Začali dobře, zrušili nouzový stav a apelovali na osobní odpovědnost. Pak ale přišli s testováním všude dvakrát týdně. Ekonomicky je to vyhazování mnoha peněz do kanálu,“ zdůraznil.

reklama

Vývoj situace kolem omikronu v Evropě Hostomský pečlivě sleduje. „Omikron je nesmírně nakažlivý, zhruba až pětkrát více než delta. Jenže důležitější než počet nakažených je statistika těžce nemocných a zemřelých –⁠ a ta se moc nemění. Této varianty bych se nebál. Bude to virus, který imunitní reakci těla zlepší,“ myslí si s tím, že díky omikronu budeme možná i lépe připraveni na další varianty.

Přestože se omikronem pravděpodobně mohou nakazit i očkovaní, budou mít podle biochemika lehčí průběh onemocnění. „Neočkovaní, kteří se nákaze dosud vyhýbali, se touto variantou zřejmě nakazí. Mají ale štěstí, podle statistik budou mít na rozdíl od předchozích variant lehčí průběh,“ dodal.

Hostomský kritizoval nové vládní nařízení, které od 17. ledna zavádí povinné testování ve firmách. „Dvakrát týdně se bude všude testovat. Ekonomicky jde o hrozně moc peněz vyhozených do kanálu. Navíc, antigenní testy někdy fungují, jindy ne. Na základě jednoho testu můžete být klasifikováni jako pozitivní, následně musíte nastoupit na pět dní do karantény. Budete sedět doma, což může poškodit i ekonomiku. Jsem zklamaný,“ podotkl Hostomský.

Nové vládě přitom podle svých slov fandil. Prozradil, že ve volbách volil Spolu. „Začali dobře, zrušili nouzový stav, apelovali na osobní odpovědnost a zaručili se, že nebudou zavírat školy. Jenže pak přišli s testováním,“ uvedl. Testování a trasování podle něj jen dobře zní, vláda tím chce ukázat, že něco dělá. „Důsledky ale mohou být horší než původní záměr,“ varoval.

Hostomský se vyjádřil i ke zkrácení karantény a izolace na pět dní. „Snížení ze čtrnácti dnů je pozitivním krokem. Klidně bych šel na nulu, karanténa je alibismus,“ uvedl s tím, že není pochyb o tom, že ekonomický a společenský život tím bude poškozen. Doplnil, že třetí dávku očkování by doporučil starším lidem nad 65 let. „Níž bych nešel. Omikron je třetí dávkou, která imunitní odpověď doladí. Nebojme se ho, vystavme se mu,“ uzavřel.

Tagy:

Hlavní zprávy

USA i Británie stahují z Ukrajiny rodiny diplomatů. Ta považuje krok za přehnaný
USA

USA i Británie stahují z Ukrajiny rodiny diplomatů. Ta považuje krok za přehnaný

Spojené státy nařídily rodinám zaměstnanců amerického velvyslanectví na Ukrajině, aby opustily zemi kvůli hrozící ruské invazi. Americké ministerstvo zahraničí rovněž povolilo odjezd postradatelných diplomatických pracovníků z Ukrajiny. Podle televize BBC začala zaměstnance svého zastupitelského úřadu v Kyjevě stahovat rovněž Británie, odejde jich asi polovina. Evropská unie se k podobnému kroku zatím nechystá, řekl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Ukrajina označila rozhodnutí USA za předčasné a přehnané.

Ustupujeme neočkovaným a omezujeme vakcinované. To by se mělo změnit, míní Kuba
Partie

Ustupujeme neočkovaným a omezujeme vakcinované. To by se mělo změnit, míní Kuba

Téma očkování v Česku nadále rozděluje společnost. Podle hejtmana Jihočeského kraje Martina Kuby (ODS) není v pořádku, že se neustále omezují plně očkovaní. „Bavíme se pořád o tom, jak usnadnit život neočkovaným. Máme zde ale velké množství lidí, co pro ochranu společnosti udělali maximum, ale pořád je limitujeme tím, že se musí zavírat do karantén,“ prohlásil v Partii na CNN Prima NEWS.

Po dálnici rychlostí 150 km/h? V Česku by to nebyl problém, stát by ale zchudl
Auto

Po dálnici rychlostí 150 km/h? V Česku by to nebyl problém, stát by ale zchudl

Nová vláda Petra Fialy opět rozvířila diskusi na oblíbené téma „zvyšování rychlostního limitu na českých dálnicích“. Když pomineme samotnou diskutabilnost návrhů toužících po legální jízdě 150 km/h a více, šli by čeští zákonodárci v případě změny omezení směrem vzhůru především proti tendencím v okolních evropských zemích.

Učitel se porval se žákem kvůli reproduktoru. Dal mu pár pohlavků a dokonce ho i nakopl

Na sociálních sítích koluje video, které zachycuje potyčku mezi učitelem a jeho žákem. K incidentu mělo dojít na střední škole ve Vítkovicích. Učitel nejprve vyhodil studentův bezdrátový reproduktor z okna. Žák mu v reakci na to sebral jeho notebook a vyhrožoval, že ho rozbije. Vyučujícímu poté zřejmě ruply nervy. Chlapci uštědřil pár pohlavků a dokonce ho i nakopl.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

V neděli přibylo 13 tisíc nově nakažených covidem. Počet hospitalizovaných se ale snižuje

V neděli přibylo 12 889 případů covidu, nejvíce za neděli od začátku epidemie. Oproti předchozímu týdnu nárůst počtu nakažených stoupl o čtyři pětiny. Hospitalizovaných s covidem dál ubývá. V neděli jich bylo 1 448, nejméně od loňského října. Proti předchozímu týdnu hospitalizovaných ubylo o 13 procent. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Kam s ním? Česko hledá úložiště pro jaderný odpad, čas na jeho výstavbu se krátí

Pokud Česká republika do roku 2050 nezprovozní hlubinné úložiště radioaktivního odpadu, nebude moci dál budovat své jaderné elektrárny. Jde o podmínku pro zařazení jaderných reaktorů mezi čisté zdroje s ohledem na plnění klimatických cílů. Samotná výstavba takového skladu ale trvá desítky let, Česko přitom ještě ani nerozhodlo, kde hlubinné úložiště vznikne.

reklama

Domácí zpravodajství

Nečekaně zemřel kapelník skupiny Šlapeto. Slavnému hudebníkovi bylo 57 let

Ve věku 57 let zemřel hudebník z legendární kapely Šlapeto Radan Dolejš. O jeho úmrtí informovala na sociálních sítích zpěvačka a jeho kamarádka Eva Borská. Během svého života působil Dolejš také jako režisér a dramaturg. Jako scénárista například připravoval pro televizi Prima Slavnostní koncert k 65. narozeninám Karla Svobody či Královny muzikálů pro Kapku naděje v roce 2007.

reklama