reklama

Z mutování delty a omikronu se zrodil deltakron. Variantou se nakazili lidé na Kypru

Vědci na Kypru zaznamenali dosud neevidovaný kmen viru, který kombinuje genetické znaky koronavirových variant omikron a delta. Odborníci proto novému patogenu říkají deltakron. Na ostrovním státě se jím nakazilo nejméně 25 lidí.

reklama

Koronavirus v populaci mutuje neustále a nové varianty automaticky neznamenají vznik patogenu, který je nebezpečnější než jeho předchůdce. Přesto nová varianta deltakron poutá pozornost médií po celém světě, i když o ní vědci prakticky vůbec nic neví.

Jen to, že se poprvé objevila na Kypru a že její genetický kód kombinuje znaky delty a omikronu, tedy dvou nejvíce infekčních variant viru, s jakými se lidé dosud potkali.

„Až v budoucnu budeme vědět, zda je nový kmen více smrtící, nakažlivý a zda v populaci převládne,“ komentoval nález na Kypru tamní vědec Leondios Kostrikis z univerzity v Nikósii. Právě on měl jako první deltakron objevit. Informovala o tom televize CNBC.

Podle expertů zatím není potřeba se nově objevené varianty jakkoli bát. Předpokládá se totiž, že celosvětově převládající variantou se v blízké době stane samotný omikron, který potenciálně vytlačí i deltakron.

Také kyperský ministr zdravotnictví Michalis Hadjipandelas tlumí jakékoli obavy. Politik naopak poděkoval vědcům, že dokázali variantu včas odhalit.

Oficiální vědecké označení zatím deltakron nemá, napsal časopis Mint.

Tagy:
vědci Kypr koronavirus mutace Delta varianta omikron deltakron

Hlavní zprávy

Zemřela zpěvačka Horká, měla se úmyslně nakazit koronavirem. Jste odpad, vzkazuje syn

Ve věku 57 let zemřela zpěvačka folkové kapely Asonance Hana Horká. I když příčinu úmrtí kapela nezveřejnila, na sociálních sítích se množí spekulace, že s ním mohl souviset covid, který nedávno prodělala. Koronavirem se měla nakazit úmyslně, což nepřímo potvrdil i její syn. „Sebrali jste mi maminku, která si na vašem základě stavěla veškeré svoje argumenty,“ napsal v komentáři, kde označil některé odborníky, kteří se vyjadřovali k pandemii.

reklama

Domácí zpravodajství

Vládní koalici drží především strach z Babiše u moci, říká komentátor Fischer

Největším spojujícím prvkem vládní koalice je Andrej Babiš (ANO), řekl ve vysílání CNN Prima NEWS komentátor a novinář Petr Fischer. „A tím zůstane po celé volební období. Koalici nedrží nic jiného než strach z toho, že by se Babiš vrátil k moci,“ prohlásil. Politolog Lukáš Valeš k tomu dodal, že bývalému premiérovi začínají ve Sněmovně zlaté časy.

Dívky utekly z dětské psychiatrie v Lounech, policie po nich pátrá. Mohou být i v Praze

Policisté pátrají po dvou mladistvých pacientkách dětské psychiatrické léčebny v Lounech. Dívky ve věku 16 a 17 let v neděli společně utekly při návratu z vycházky, od té doby jsou nezvěstné. Je možné, že se po útěku rozdělily, pohybovat se mohou po Praze ve velkých obchodních centrech a jejich okolí. V tiskové zprávě to uvedla policejní mluvčí Miroslava Glogovská.

reklama