Aktuální covidová statistika
Vědci na Kypru zaznamenali dosud neevidovaný kmen viru, který kombinuje genetické znaky koronavirových variant omikron a delta. Odborníci proto novému patogenu říkají deltakron. Na ostrovním státě se jím nakazilo nejméně 25 lidí.
Koronavirus v populaci mutuje neustále a nové varianty automaticky neznamenají vznik patogenu, který je nebezpečnější než jeho předchůdce. Přesto nová varianta deltakron poutá pozornost médií po celém světě, i když o ní vědci prakticky vůbec nic neví.
Jen to, že se poprvé objevila na Kypru a že její genetický kód kombinuje znaky delty a omikronu, tedy dvou nejvíce infekčních variant viru, s jakými se lidé dosud potkali.
Omikron má být oproti deltě o 99 % méně smrtící. Je slabší než chřipka, tvrdí vědci
Svět shromažďuje o koronavirové variantě omikron stále více informací, z většiny studií vyplývá, že se tento druh viru sice rychleji šíří než předchozí patogeny, zato je ale výrazně méně smrtící. Komplexní analýza listu Daily Mail naznačuje, že by omikron mohl zabíjet až o 99 procent méně než delta, a mohl by být dokonce ještě méně nebezpečný než klasická chřipka.
„Až v budoucnu budeme vědět, zda je nový kmen více smrtící, nakažlivý a zda v populaci převládne,“ komentoval nález na Kypru tamní vědec Leondios Kostrikis z univerzity v Nikósii. Právě on měl jako první deltakron objevit. Informovala o tom televize CNBC.
Podle expertů zatím není potřeba se nově objevené varianty jakkoli bát. Předpokládá se totiž, že celosvětově převládající variantou se v blízké době stane samotný omikron, který potenciálně vytlačí i deltakron.
Také kyperský ministr zdravotnictví Michalis Hadjipandelas tlumí jakékoli obavy. Politik naopak poděkoval vědcům, že dokázali variantu včas odhalit.
Oficiální vědecké označení zatím deltakron nemá, napsal časopis Mint.