reklama

Logika masivního testování mi uniká. Omikron nás může chránit do zimy, říká biolog Šerý

Vládou plánované masivní testování nemá logiku, řekl molekulární biolog Omar Šerý v pořadu Partie PLUS na CNN Prima NEWS. Dále uvedl, že varianta omikron by promořené lidi mohla chránit aspoň do příští zimy, a to před všemi dalšími mutacemi koronaviru.

reklama

„Bohužel mi uniká logika testování. Pokud budeme lidi, kteří jsou pozitivní, po pěti dnech pouštět zpět do práce, postrádá to jakoukoliv logiku,“ poznamenal k uvažovanému plánu vlády na tzv. pracovní karanténu Šerý.

Sám by se vydal cestou netestování a nechal by populaci omikronem promořit. „Vidíme, že jeho průběhy jsou opravdu mírnější. Pokud se někdo nakazí variantou omikron, bude více chráněn před dalšími variantami,“ dodal molekulární biolog.

Na druhou stranu ovšem varuje, že pokud by se v jeden okamžik nakazilo ohromné množství lidí, nehledě na mírnější průběh omikronu by lidé opět začali ve velkém směřovat do nemocnice.

Do budoucna podle něj lze očekávat, že skutečně přijdou další a další koronavirové varianty. Omikron by však mohl paradoxně pomoci. „Ti, co se promoří omikronem, by mohli být dostatečně imunizováni do zimy tohoto roku. Co se stane pak, uvidíme,“ doplnil Šerý.

Šinkora: S omikronem se můžeme sžít

Imunolog Jiří Šinkora ve vysílání CNN Prima NEWS souhlasil s Šerým, že je rozjet masivní testování zbytečné. „Testování tímto způsobem a za podivných podmínek, kdy pozitivní mohou do práce, mi nedává žádný smysl,“ řekl svůj názor Šinkora.

Ten poznamenal, že Česko je oproti jiným zemím s omikronem pozadu. V zahraničí, kde už se mutace rozjela ve velkém, sice přibývá nakažených, ale nemocnice zatím nápory zvládají. „Ve Francii měli rekordní přírůstky a nemocnice se jim nezaplnily,“ uvedl příklad imunolog.

I on je toho názoru, že omikron může lidstvu ve finále pomoci. „Je to varianta, která se s námi nejspíš dokáže sžít. Možná bude fungovat jako endemický virus,“ řekl Šinkora. Data tomu podle jeho mínění napovídají a coby další ukazatel zmiňuje Izrael, který reálně uvažuje, že přistoupí k promoření populace.

Tagy:

Hlavní zprávy

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny
Koronavirus

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny

Rizikový scénář nejde vyloučit, podle aktuálního vývoje ale kolaps nemocnic nehrozí, míní šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Počet hospitalizovaných s covidem totiž v Česku několikátý den v řadě klesá. Potvrzuje se tak zatím teorie, že omikronem se nakazí více lidí, budou mít ale lehčí průběh. Většina států Evropy se přesto na vrchol vlny omikronu poctivě připravuje, včetně krizových scénářů.

Největší akvizice v historii her. Microsoft kupuje herního giganta Activision Blizzard

Americká softwarová společnost Microsoft koupí za 68,7 miliardy dolarů (zhruba 1,5 bilionu korun) vývojáře a vydavatele Activision Blizzard. Ten mimo jiné vlastní úspěšné herní značky jako Call of Duty, World of Warcraft, Diablo nebo Candy Crush. Po dokončení transakce bude Microsoft třetí největší herní firmou na světě podle výše tržeb za společnostmi Tencent a Sony.

Udělali strašné svinstvo. Manželství Harryho a Meghan nevěřím, říká historik

Na manželství prince Harryho a Meghan Markleové by historik a odborník na královskou rodinu Martin Kovář nevsadil. „Ve Velké Británii končí rozvodem více než 50 procent manželství, v USA je číslo ještě vyšší,“ řekl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Připomněl také obvinění z rasismu, které Sussexové loni vznesli vůči nejmenovanému členu královské rodiny. To označil za „strašné svinstvo“, protože nedali druhé straně možnost se hájit.

reklama

Domácí zpravodajství

Absolutně šílené, reagují osobnosti na smrt zpěvačky. Covidem se prý nakazila úmyslně

Úmrtí zpěvačky Hany Horké zasáhlo nejen její fanoušky, ale také dlouholeté kolegy z folk-rockové kapely Asonance. Ti se ní loučí na sociálních sítích a sdílí fotografie z koncertů. K tragédii se vyjádřily také mnohé osobnosti. Horká zemřela v neděli ve věku 57 let poté, co prodělala koronavirovou nákazu. Podle nepotvrzených informací se měla onemocněním nakazit úmyslně.

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny paní Schillerové, opřel se Skopeček do Nachera

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO), vmetl poslanci hnutí ANO Patriku Nacherovi místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS). Oba hosté se ve vysílání CNN Prima NEWS pohádali kvůli inflaci nebo stavu státního rozpočtu. Podle Nachera je země v dobré kondici a inflace je dovezená. Skopeček oponuje a vyčítá minulému kabinetu velké zadlužení.

reklama