Přísně tajné. Takový status mají informace o zdravotním stavu Michaela Schumachera, bývalého pilota formule 1, sedminásobného mistra světa. Německý jezdec upadl 29. prosince 2013 ve francouzských Alpách při lyžování na hlavu, a přestože měl přilbu, došlo k fatálnímu poškození mozku.
Schumacher se po převozu do nemocnice v Grenoblu podrobil několika operacím. U jeho lůžka se při konzultacích střídali světoví odborníci z oblasti neurologie. Po šesti měsících, z části strávených v umělém spánku, ho převezli do rehabilitačního zařízení ve švýcarském Lausanne, později do rodinného sídla ve městě Gland na břehu Ženevského jezera, zhruba 30 kilometrů severně od Ženevy.
Manželka Corinna a manažerka Sabine Kehmová mu tam zřídily soukromou „nemocnici“ s rehabilitací a 24hodinovou péčí. Podle německých médií vyjde taková péče v přepočtu na desítky milionů korun ročně. Rodina si to však může dovolit, protože podle údajů magazínu Forbes činí hodnota Schumacherova majetku 650 milionů eur, tedy přes 17 miliard korun.
Obě ženy drží informace o Schumacherově zdravotním stavu v tajnosti. Poslední oficiální zprávu poskytly na podzim roku 2014 a stálo v ní: „Michael udělal v posledních týdnech a měsících po svém těžkém zranění odpovídající pokroky, ale stále je ještě před ním dlouhá a náročná cesta.“ Od té doby nic.
Jeden z mála lidí, kteří smějí Michaela Schumachera ve vile navštěvovat, je Jean Todt, bývalý sportovní ředitel stáje Ferrari, kdysi pilotův nadřízený a nyní dlouholetý přítel. Současný prezident Mezinárodní automobilové federace také občas „vypustí“ do světa nějakou zprávičku o Schumacherově zdravotním stavu. S červencovým začátkem nového ročníku seriálu mistrovství světa formule 1 v rozhovoru pro britský deník Daily Mail Todt pronesl: „Michaela jsem nedávno viděl. Bojuje. Doufám, že ho svět opět uvidí.“ Loni zase popsal, že se spolu občas dívají v televizi na závody formule 1. Tyto informace však nelze potvrdit.
Německý magazín Focus se v komentáři zabýval tím, co tato slova mohou způsobit. Od euforie až po zklamání. Fanoušci netrpělivě čekají na každé vyjádření o tom, jak se rekordmanovi v počtu mistrovských titulů ve formuli 1 vede. Podle ohlasů na sociálních sítích je Todtova slova po návštěvě v Glandu potěšila, ale… Podle Focusu mají vyjádření těch, kteří se s Schumacherem v posledních letech setkali, spíš „milý úmysl“. Existuje však prý riziko, že zkreslí skutečnou situaci a vyvolají planou naději u všech, kteří stále doufají.
„Lze si jen těžko představit, že Schumachera někdy uvidíme u závodní dráhy se synem Mickem či uslyšíme někdy jeho komentář k počtu vyhraných titulů Lewise Hamiltona,“ napsal autor magazínu Focus a doplnil: „Raději bychom měli být vděční za to, že má legendární závodník návštěvy a může se (snad) v televizi dívat na syna Micka, než abychom doufali, že znovu uvidíme Schumachera vstát jako fénixe z popela.“
Michaela jsem nedávno viděl. Bojuje. Doufám, že ho svět opět uvidí
Manželka a manažerka striktně pokračují v Schumacherově taktice. Ten si totiž vždy velmi střežil soukromí, a to i právními prostředky. Proto se prý podle Focusu veřejnost nikdy nedozví, jak se Schumacherovi skutečně vede. Prý také proto, že jde o tak vážné zranění a jeho následky přinášejí kolísavý zdravotní stav. Ani nejlepší a nejdražší lékaři na světě nechtějí a nemohou poskytnout žádné spolehlivé předpovědi.
Sabine Kehmová v minulých letech několikrát zopakovala, že bude veřejnost informovat pouze tehdy, pokud se objeví nová, konkrétní naděje na výrazné zlepšení stavu Michaela Schumachera. Protože již šest let oficiální mluvčí mlčí, vlastně tím sděluje vše podstatné.