27. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov 2018 ozdobí Piotr Beczała a Sondra Radvanovsky
Již po sedmadvacáté se v Českém Krumlově uskuteční multižánrová hudební přehlídka evropského významu – Mezinárodní hudební festival. Mezi 20. červencem a 11. srpnem nabídne celkem 19 koncertů různých žánrů – operu, klasiku, muzikál, swing, folklór i crossover. To vše jako vždy na atraktivních místech Českého Krumlova, které hudební zážitky umocňují. Druhý festivalový večer 21. července bude patřit dvěma světovým pěveckým hvězdám, které spojuje Metropolitní opera a další prestižní pódia, polskému tenoristovi Piotru Beczałovi a kanadsko-americké sopranistce s českými kořeny Sondře Radvanovsky.
Oslnivou kariéru zahájil Piotr Beczała roku 1996 v Linci, o rok později se stal členem souboru opery v Curychu a v dubnu 2004 debutoval v Covent Garden jako Italský zpěvák ve Straussově Růžovém kavalírovi. Dva roky nato se poprvé představil v milánské La Scale jako Vévoda ve Verdiho Rigolettovi a se stejnou rolí vzápětí debutoval také v Metropolitní opeře. Další významný milník jeho umělecké dráhy představoval roku 2009 rychlý záskok za Rolanda Villazóna při představení Donizettiho Lucie z Lammermooru s Annou Netrebko v titulní roli, které bylo v rámci projektu Metropolitní opery „Live in HD“ přenášeno živě do celého světa. Pěvcova bohatá diskografie zahrnuje řadu nahrávek stěžejních rolí klasického operního repertoáru. Na album s názvem Slavic Opera Arias nazpíval také Prince z Dvořákovy Rusalky a Jeníka ze Smetanovy Prodané nevěsty. Od roku 2012 nahrává exkluzívně pro nahrávací společnost Deutsche Grammophon.
Beczała patří mezi nejvyhledávanější lyrické tenoristy současnosti. Tento umělec polského původu je uznávaný nejen pro krásný hlas, ale také pro vášeň, se kterou se dokáže vtělit do postav, jež představuje. Beczała Český Krumlov zná: „Svou kariéru jsem odstartoval v Linci, který není od Krumlova daleko. Měl jsem tedy již v minulosti příležitost Český Krumlov párkrát navštívit a vždy mě fascinoval. Měl jsem možnost sledovat postupnou proměnu města, jak procházelo rozsáhlou rekonstrukcí, a musím říct, že výsledek je nádherný. Slyšel jsem i o vašem festivalu a často jsem poslouchal nadšené vyprávění svých kolegů, kteří zde již vystoupili, i přátel, kteří pravidelně tyto koncerty navštěvují.“ Pěvcovou doménou jsou nadále lyrické tenorové party, jako je Edgardo nebo Werther. Uplynulou sezónu s úspěchem vystoupil v Mnichově právě jako Edgardo (Lucia di Lammermoor) a v Berlínské státní opeře jako Rodolfo (Bohéma). Ve Vídni jej diváci slyšeli také v Carmen. Beczała však cítí, že nastal čas vykročit novým směrem. Jeho hlas získal na síle a současně se stal flexibilnějším, a tak se začíná orientovat na obor spinto. Uplynulou sezónu ve Vídeňské státní opeře debutoval v dlouho očekávané roli Maurizia v opeře Adriana Lecouvreur s Annou Netrebko v titulní roli. V Metropolitní opeře v New Yorku ztvárnil náročnou roli Rodolfa ve Verdiho Luise Millerové, jehož výkon kritika označila za triumf. Možná za pár let prý bude zpívat i Otella. Jednou z nejnáročnějších rolí, které se dosud zhostil, byl Lohengrin v Drážďanech opět po boku Anny Netrebko, která je jeho častou pěveckou partnerkou, a pod taktovkou Christiana Thielemanna. „Myslím, že jsem k této roli rychle našel ten správný klíč a těším se, že v budoucnu budu zpívat Lohengrina častěji.“ To se také stalo. Právě v těchto dnech na festivalu v Bayreuthu v roli Lohengrina nahradí na poslední chvíli odstoupivšího Roberta Alagnu. Ve volném čase Beczala rád hraje golf a také vlastní historický automobil, který mu přináší obrovskou radost, ale vyžaduje hodně pozornosti.
Sondra Radvanovsky je považována za jednu z nejlepších verdiovských interpretek současnosti a zároveň za vynikající interpretku bel canta. Odrazovým můstkem v její kariéře se stalo vítězství v pěvecké soutěži National Council Auditions pořádané Metropolitní operou v roce 1995. Bylo jí tehdy dvacet pět let a na základě tohoto úspěchu byla pozvána do vzdělávacího programu pro mladé umělce. Rozpětí jejího repertoáru je velmi široké, od titulních rolí jako Rusalka, Lucrezia Borgia, Manon Lescaut po Roxanne v Cyranovi z Bergeracu. Na úvod minulé sezóny v Metropolitní opeře uvedla v novém nastudování vrchol belcantového repertoáru, Belliniho Normu. Jak sama říká, dosáhla tím operního Mount Everestu. Na této inscenaci se opět setkala se sirem Davidem McVicarem, pod jehož vedením před dvěma lety provedla Donizettiho „tři královny”, hlavní sopránové role v jeho tudorovských dramatech (Anna Bolena, Maria Stuarda a královna Alžběta v opeře Roberto Devereux), což žádná jiná pěvkyně v historii Metropolitní opery dosud nedokázala. Role tří královen vyzdvihly její mimořádné dramatické nadání a hlasové umění ve velmi rozdílných rolích. Kritika označila výkon pěvkyně za milník v její kariéře. V uplynulé sezóně se Radvanovsky vrátila k některým ze svých oblíbených rolí v operách G. Verdiho, k Amélii v Maškarním plesu a Leonoře v Trubadúrovi, které uvedla v Pařížské opeře. V Barceloně v divadle Gran Teatre del Liceu debutovala ve dvou rolích, jako Paolina v opeře Poliuto G. Donizettiho a jako Maddalena v Giordanově opeře Andrea Chénier po boku Jonase Kaufmana. Emocionalita, s jakou ztvárňuje každou postavu, a krásné zabarvení hlasu činí z její interpretace nezapomenutelný operní zážitek. Do budoucna by velmi ráda více probádala veristické „vody“ a nastudovala opery Turandot, Plášť, Děvče ze Zlatého západu, Macbeth nebo Piková dáma. Také začala vést pěvecké masterclasses. „Jsem nadšená, že se mohu s mladými lidmi podělit o zkušenosti, které jsem v průběhu let nasbírala. A myslím, že je nezbytné tyto informace předávat dál, pokud má být opera v budoucnu stále živá,“ dodává sopranistka.
Radvanovsky má české kořeny: „Z českého repertoáru jsem zpívala Rusalku. Zatím sice jen jednou, ale byla jsem nadšená z toho, že jsem mohla zpívat v rodném jazyce mého otce! Když jsem vyrůstala, slýchávala jsem doma češtinu. Celá rodina mého otce totiž mluvila česky, takže jsem se s vaším jazykem setkávala velice často. Používat češtinu není ale snadné. Oblíbenou skladbou mého otce byla Smetanova Vltava a dodnes, když ji slyším, vyhrknou mi slzy do očí. Tatínek před více než třiceti lety zemřel a tato skladba mi ho vždy připomene.“ Naopak Beczała zpívá český repertoár často: „Prince v Rusalce zpívám velmi rád, role mi hlasově dokonale sedí,“ říká tenorista. Právě Princova árie „Vidino divná, přesladká“, nebude v jeho podání na krumlovském koncertu chybět. „Zpívat v češtině není úplně jednoduché, ale jako rodák z Polska jsem se s touto výzvou dokázal poprat. Rád jsem také zpíval Jeníka v Prodané nevěstě a Števu v Její pastorkyni. Do mého repertoáru patří i Dvořákovy písně.“ Společně zpívali jen v jednom titulu a to v Maškarním plese v Metropolitní opeře. V příští sezóně se ale znovu setkají, a sice v Barceloně ve Verdiho Luise Millerové.
V Pivovarské zahradě s výhledem na známou siluetu krumlovského zámku zazní v podání obou pěvců a za doprovodu PKF – Prague Philharmonia pod vedením Leoše Svárovského repertoár, se kterým oba sklízí úspěchy po celém světě. „Se Sondrou jsme pro operní gala sestavili velmi krásný a ambiciózní program a publikum v Českém Krumlově, stejně jako my, zajisté prožije nádherný večer. Velmi se těším na to, že budu znovu v Českém Krumlově, a tentokrát ne jako turista,“ říká Piotr Beczała. První polovina koncertu bude ve znamení děl Pucciniho a Verdiho, v druhé části zazní například francouzská opera a árie z Dvořákovy Rusalky, a celý večer vygraduje známými melodiemi z pera Franze Lehára.
Kompletní program a podrobné informace k účinkujícím naleznete na www.festivalkrumlov.cz v sekci Program.
PRODEJ VSTUPENEK
Exkluzivním prodejcem vstupenek na koncerty 27. ročníku MHF Český Krumlov je předprodejní síť Ticketstream. Vstupenky si můžete zakoupit online v rezervačním systému Ticketstream www.ticketstream.cz. Vstup do rezervačního systému je možný rovněž přes stránky festivalu www.festivalkrumlov, sekce Program a vstupenky. Dále je rovněž možné koupit vstupenky osobně na jakékoli pobočce společnosti Ticketstream, jejichž seznam je uveden na webových stránkách www.ticketstream.cz. V Českém Krumlově prodej vstupenek zajišťuje Infocentrum se sídlem na Náměstí Svornosti 2, 381 01 Český Krumlov (www.ckrumlov.cz/info). V případě dotazů můžete společnost Ticketstream kontaktovat telefonicky na čísle +420 224 263 049 nebo na info@ticketstream.cz.
SLEVOVÉ PROGRAMY
Držitelé průkazů ZTP – sleva 30 %, ZTP/P - sleva 30 % + doprovod zdarma, vždy po předložení příslušného dokladu. Děti do 6 let vstup zdarma (bez nároku na místo), děti od 6 do 15 let sleva 50 %. Jednotlivé slevy nelze sčítat. Jako každoročně festival ve spolupráci s Novinami města Český Krumlov vydá na vybrané koncerty i slevové kupony, které jsou určeny pro obyvatele Českého Krumlova.
KLUB PŘÁTEL MHF ČESKÝ KRUMLOV
Klub přátel MHF Český Krumlov je věrnostní program, který zahrnuje celou řadu výhod pro stálé příznivce festivalu, jako např. zvýhodněné vstupné na koncerty. Klubu přátel MHF Český Krumlov je navíc každý rok jako výraz poděkování za přízeň věnován jeden festivalový koncert. Na tento koncert získávají členové klubu dvě vstupenky zdarma či s výraznou slevou, podle typu karty. Pro 27. ročník to je koncert španělského klavíristy Javiera Perianese, který se uskuteční 3. srpna 2018 v Zámecké jízdárně. Informace o výhodách Klubu přátel MHF ČK naleznete na www.festivalkrumlov.cz v sekci O festivalu.
PARTNEŘI
Odkazy na všechny partnerské subjekty i s možností propojení na jejich internetové stránky naleznete na webových stránkách MHF Český Krumlov www.festivalkrumlov.cz v sekci Partneři. Mezinárodní hudební festival Český Krumlov děkuje všem svým partnerům za spolupráci a podporu s přesvědčením, že tato spolupráce je přínosem pro obě strany a nezastupitelnou službou veřejnosti.
ZÁŠTITY
MHF Český Krumlov se koná pod záštitou prezidenta republiky a dalších ústavních činitelů, hejtmanky Jihočeského kraje, starosty města Český Krumlov a velvyslanců zemí, jejichž umělci na letošním festivalu vystupují. Za podporu děkujeme Ministerstvu kultury ČR, Jihočeskému kraji a městu Český Krumlov, a zejména našim finančním partnerům, bez nichž bychom MHF ČK 2018 nemohli uskutečnit.