To, co si dlouhodobě dovoluje prezidentův mluvčí, nemá v Evropě obdoby, říká Štěch

PARTIE Terezie Tománkové 17.10.2021

Bývalý šéf Senátu Milan Štěch (ČSSD) se ostře pustil do chování Kanceláře prezidenta republiky. Podle něj je to, co si dovoluje tiskový mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček, nemá v Evropě obdoby, řekl v pořadu Partie Terezie Tománkové. Do ustavující schůze Poslanecké sněmovny není ze strany Miloše Zemana nic potřeba, problém by ale nastal ve chvíli, pokud by nebyl schopný přijmout demisi současné vlády, dodal na CNN Prima NEWS.

Třaskavá situace okolo Zemanovy hospitalizace stále doprovází série nejasností a pochybností. Politici i širší veřejnost opakovaně žádá Kancelář prezidenta republiky o jasnější komunikaci a varují, že kvůli informačnímu šumu vznikají spekulace o zdravotním stavu hlavy státu. Na konto Zemanovy léčby by se měl v pondělí vyjádřit hradní kancléř Vratislav Mynář.

„By bylo dobré situaci zklidnit. Asi je vážně nemocný, jinak by nebyl tak dlouho v nemocnici. Chápu, že ústavní činitelé a ti, kteří vyhráli ve volbách, jsou nervózní, ale žádné akutní nebezpečí nehrozí. Sněmovna bude svolaná,“ ubezpečil Štěch.

Zdrženlivost je na místě

Problém by ale podle něj mohl nastat ve chvíli, pokud by Zeman po 8. listopadu, kdy se sejde Sněmovna, nebyl schopen přijmout demisi vlády Andreje Babiše (ANO) a pověřit někoho sestavením nového kabinetu. Teprve pak by podle něj byla na místě diskuze o článku 66, která by část pravomocí přenesla na jiné ústavní činitele.

Bývalému předsedovi horní komory se rovněž nelíbí, jakým způsobem v této věci se chová Pražský hrad, konkrétně šéf Tiskového odboru Jiří Ovčáček.

„To, co si léta dovoluje tiskový mluvčí, to nemá v Evropě obdoby,“ vysvětlil svůj názor v Partii s tím, že špatná komunikace o Zemanově zdravotním stavu vyvolává nepříznivé nálady ve společnosti. „Není to dobrý tým, ale pan prezident si ho vybral,“ poznamenal Štěch.

Osobně by v kůži zákonodárců aktuálně nehlasoval pro aktivaci článku 66 a místo toho by počkal na vyhodnocení ze strany lékařů, jak na tom prezident doopravdy je. Upozornil ale, že ústavní činitelé mohou konat i ve chvíli, pokud by naopak neměli o zdravotním stavu Zemana žádné informace. Senát je nicméně ke svému fungování nutně nepotřebuje.

Co se týče kritiky exprezidenta Václava Klause na konto Senátu, do určité míry mu dle svých slov rozumí. Dodal, že někteří zástupci horní komory jednali možná příliš akčně, což nemuselo situaci přispět. „Zdrženlivost je na místě, je třeba to připomínat Senátu. Musí přihlížet etické a politické stránce,“ doporučil Štěch.

Tagy: