reklama

To, co si dlouhodobě dovoluje prezidentův mluvčí, nemá v Evropě obdoby, říká Štěch

Bývalý šéf Senátu Milan Štěch (ČSSD) se ostře pustil do chování Kanceláře prezidenta republiky. Podle něj je to, co si dovoluje tiskový mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček, nemá v Evropě obdoby, řekl v pořadu Partie Terezie Tománkové. Do ustavující schůze Poslanecké sněmovny není ze strany Miloše Zemana nic potřeba, problém by ale nastal ve chvíli, pokud by nebyl schopný přijmout demisi současné vlády, dodal na CNN Prima NEWS.

reklama

Třaskavá situace okolo Zemanovy hospitalizace stále doprovází série nejasností a pochybností. Politici i širší veřejnost opakovaně žádá Kancelář prezidenta republiky o jasnější komunikaci a varují, že kvůli informačnímu šumu vznikají spekulace o zdravotním stavu hlavy státu. Na konto Zemanovy léčby by se měl v pondělí vyjádřit hradní kancléř Vratislav Mynář.

„By bylo dobré situaci zklidnit. Asi je vážně nemocný, jinak by nebyl tak dlouho v nemocnici. Chápu, že ústavní činitelé a ti, kteří vyhráli ve volbách, jsou nervózní, ale žádné akutní nebezpečí nehrozí. Sněmovna bude svolaná,“ ubezpečil Štěch.

Zdrženlivost je na místě

Problém by ale podle něj mohl nastat ve chvíli, pokud by Zeman po 8. listopadu, kdy se sejde Sněmovna, nebyl schopen přijmout demisi vlády Andreje Babiše (ANO) a pověřit někoho sestavením nového kabinetu. Teprve pak by podle něj byla na místě diskuze o článku 66, která by část pravomocí přenesla na jiné ústavní činitele.

Bývalému předsedovi horní komory se rovněž nelíbí, jakým způsobem v této věci se chová Pražský hrad, konkrétně šéf Tiskového odboru Jiří Ovčáček.

„To, co si léta dovoluje tiskový mluvčí, to nemá v Evropě obdoby,“ vysvětlil svůj názor v Partii s tím, že špatná komunikace o Zemanově zdravotním stavu vyvolává nepříznivé nálady ve společnosti. „Není to dobrý tým, ale pan prezident si ho vybral,“ poznamenal Štěch.

Osobně by v kůži zákonodárců aktuálně nehlasoval pro aktivaci článku 66 a místo toho by počkal na vyhodnocení ze strany lékařů, jak na tom prezident doopravdy je. Upozornil ale, že ústavní činitelé mohou konat i ve chvíli, pokud by naopak neměli o zdravotním stavu Zemana žádné informace. Senát je nicméně ke svému fungování nutně nepotřebuje.

Co se týče kritiky exprezidenta Václava Klause na konto Senátu, do určité míry mu dle svých slov rozumí. Dodal, že někteří zástupci horní komory jednali možná příliš akčně, což nemuselo situaci přispět. „Zdrženlivost je na místě, je třeba to připomínat Senátu. Musí přihlížet etické a politické stránce,“ doporučil Štěch.

Tagy:

Hlavní zprávy

Spojil Babiše a Fialu: Mělo to přijít už dávno. Jak chce očkovat milion lidí za týden?
Rozhovor

Spojil Babiše a Fialu: Mělo to přijít už dávno. Jak chce očkovat milion lidí za týden?

Designovaný premiér Petr Fiala (ODS) a premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) se kvůli pandemii koronaviru měli spojit už dávno, míní stomatolog z iniciativy Lékaři pomáhají Česku Radek Mounajjed, který zorganizoval úterní tiskovou konferenci obou politiků. Třetí dávkou vakcíny proti koronaviru chce v Česku naočkovat milion lidí za týden, ideálně za ten příští. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS vysvětlil, jaký má plán.

Vědci stvořili živé roboty, kteří se sami rozmnožují. Byl to pro mě šok, přiznal expert
Věda a technologie

Vědci stvořili živé roboty, kteří se sami rozmnožují. Byl to pro mě šok, přiznal expert

Američtí vědci, kteří stvořili první živé stroje známé jako xenoboti, přišli s další převratnou informací – tyto formy života jsou nyní schopné se rozmnožovat, a to zcela jiným způsobem než rostliny nebo živočichové. Xenoboti by tak v budoucnu mohli posloužit například při ochraně životního prostředí nebo i v medicíně, informuje web stanice CNN.

Prymula: S očkováním dětí bych počkal. Na trhu je pro ně bezpečnější vakcína než Pfizer

Očkovat, či neočkovat malé děti proti nemoci COVID-19? Otázka, na kterou hledá odpověď většina rodičů. Zatímco stanovisko ministra zdravotnictví i České vakcinologické společnosti mluví jasně, další odborníci už si tak jistí nejsou. Například Roman Prymula v rozhovoru pro CNN Prima NEWS doporučuje počkat. Ve schvalovacím procesu je podle něj vakcína Valneva, která je pro děti bezpečnější.

Dělám, co považuji za správné, hají Vojtěch svůj návrh povinného očkování

Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) navrhl v pondělí vládě povinné očkování proti covidu pro zdravotníky, vojáky, policisty, hasiče i lidi starší 60 let. Taková vyhláška by měla platit od 1. března 2022. Je ale možné, že budoucí vláda premiéra Petra Fialy (ODS) takové rozhodnutí zruší. „Může se stát, že nám to pak AntiCovid tým zruší. Já teď ale činím to, co myslím, že je správné,“ vysvětloval končící ministr v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Babiš prezidentem? Pokládat věnce a pronášet projevy by ho asi nebavilo, míní politolog

Andrej Babiš (ANO) má největší šanci stát se prezidentem České republiky. Pokud by se volby uskutečnily teď, dosluhující premiér by v druhém kole o funkci hlavy státu stál proti generálovi Petru Pavlovi, tvrdí průzkum agentury Median pro deník MF Dnes. „Babiš by musel po zvolení hodně klást věnce a pronášet projevy, to by ho asi tolik nebavilo. Ale zase by mohl být dál ve vysoké politice,“ zpochybňoval kandidaturu šéfa ANO v pořadu 360° na CNN Prima NEWS politolog Lukáš Jelínek.

reklama

Domácí zpravodajství

Válek chce vyměnit hlavní hygieničku. Svrčinová by se měla starat o jídlo ve školách

Budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce změnu na postu hlavní hygieničky. Nepočítá s tím, že by tuto funkci nadále zastávala Pavla Svrčinová. Je odbornice na výživu, a měla by se tedy na ni zaměřit. S odkazem na mluvčího TOP 09 a AntiCovid týmu koalice Spolu Vladana Vaňka to napsal Deník N. Kdo by měl Svrčinovou nahradit, Vaněk nesdělil. Na dotaz podle webu nereagoval ani Válek.

Ledecký k Prymulovi: Mám s vámi problém. Doporučujete opatření, přitom na nich vyděláváte

Na kamarádství to nevypadá. Hudebník Janek Ledecký se v pořadu Co Čech, to politik! televize CNN Prima NEWS postavil exministrovi zdravotnictví Romanu Prymulovi. Na epidemiologovi mu vadí, že doporučuje opatření jako jsou testy a vakcinace, a přitom na tom zároveň vydělává. Podle Prymuly to ale není pravda. Exministr zdůraznil, že ve střetu zájmů není.

reklama