OBRAZEM: Kde přečkat globální válku? Podívejte se na seznam nejbezpečnějších míst světa

Štáb CNN natáčel přímo v Gaze.

Írán zaútočil drony na Izrael

Útok Íránu na Izrael mezi některými lidmi vyvolal obavy z třetí světové války. Do obrany židovského státu se zapojila řada jeho spojenců včetně USA, Velké Británie či Francie, proto panovaly obavy, že případný konflikt by mohl mít globální rozměry. Přestože se situace od víkendu výrazně uklidnila a dále neeskaluje, deník Daily Mail sestavil seznam nejbezpečnějších míst, kde by se případnou válku dalo přečkat.

Strach z celosvětového konfliktu ve světě podle zahraničních médií roste i v kontextu s víkendovým masivním útokem Íránu na Izrael, kterému přispěchali okamžitě pomoci spojenci. Britský deník Sky News již v lednu oslovil bezpečnostní experty s jejich předpovědí budoucnosti. Podle nich se dostáváme do „předválečného světa“.

ČTĚTE TAKÉ: Stojíme na prahu třetí světové války? Experti řekli, jak velká je hrozba ničivého konfliktu

„Neznamená to, že směřujeme ke třetí světové válce – ale neznamená to ani, že k ní nesměřujeme, což je děsivé,“ řekl zahraniční korespondent Sky News Alex Rossi. Přednášející mezinárodních vztahů na Univerzitě v Sussexu David Wearing uvedl, že hrozba světové války by neměla být brána na lehkou váhu. Britský Daily Mail proto sestavil seznam míst, kde by bylo nejlepší případný globální konflikt přečkat, a to ať už kvůli jejich mírumilovnosti, odlehlosti či dostatku přírodního bohatství.

Antarktida

Antarktida sice není vyhledávanou turistickou destinací, díky její odlehlé poloze zcela na jihu naší planety ale podle deníku představuje zcela bezpečné místo, kde přečkat celosvětový konflikt. Právě její poloha je zároveň i důvodem, proč ji zřejmě mnoho lidí nenavštíví. To samé by se dalo říct i o podnebí.

Argentina

Ačkoli se Argentina v minulosti zapojovala do konfliktů, zejména do střetu se Spojeným královstvím o svrchovanost Falklandských ostrovů, podle deníku bylo zjištěno, že by tato jihoamerická země s největší pravděpodobností přežila hladomor po jaderné válce.

ČTĚTE TAKÉ: Česko na chvostu evropského žebříčku. Expert vysvětluje, proč příjmy z turismu klesly

Studie zjistily, že při výbuchu sta jaderných bomb by se uvolnilo tolik kouře, že by zastínilo slunce, což by mělo za následek hladomor a neúrodu. Argentina by v takovém případě byla vhodným místem k přežití, neboť zde roste velké množství odolných plodin.

Bhútán

Po vstupu země do Organizace spojených národů v 70. letech minulého století se Bhútán prohlásil za neutrální, pokud jde o jakýkoli konflikt. Díky tomuto postoji se často umisťuje na předních příčkách Globálního mírového indexu. V kombinaci se skutečností, že se Bhútán nachází ve vysokých horách Himálaje, by v případě vypuknutí třetí světové války byl obzvláště bezpečný.

Chile

Další na seznamu je země s nejdelším pobřežím na světě. Stejně jako sousední Argentina je i Chile obdařeno řadou odolných plodin a přírodních zdrojů. Je zároveň pravděpodobně nejvyspělejší zemí v Jižní Americe. Úroveň infrastruktury a přístup k moderním technologiím znamená, že by mohlo být ideálním místem, kde přečkat případný konflikt.

Fidži

Pro každého, kdo by chtěl být v případě vypuknutí války v odlehlé zemi, by mohlo být Fidži to pravé. Tento ostrovní stát ležící na jihozápadě Tichého oceánu je od nejbližší země, kterou je Austrálie, vzdálen asi 2 700 kilometrů.

Také Fidži se umisťuje vysoko na globálním mírovém indexu, a to protože jeho armáda čítá pouze šest tisíc mužů. Většinu území navíc tvoří husté lesy s bohatými zásobami surovin a ryb.

Grónsko

Grónsko je největším ostrovem světa. Je notoricky známé svou odlehlostí, hornatostí a politickou neutralitou, což z něj činí ideální útočiště v případě nouze. Odhaduje se, že na něm žije 56 tisíc lidí, což znamená, že se pravděpodobně nestane cílem žádné světové velmoci.

Island

Island se trvale umisťuje na předních místech globálního mírového indexu a získal si pověst jedné z nejmírumilovnějších zemí světa. Kromě toho, že je Island mimořádně odlehlý, by se díky přítomnosti zásob sladké vody, mořských zdrojů a obnovitelných zdrojů energie nemusel obávat závislosti na zdrojích jiných zemí.

Indonésie

Stejně jako ostatní země, Indonésie je na žebříčku zařazena díky svému obvykle neutrálnímu postoji ke globálním politickým otázkám. V roce 1948 první prezident země Achmed Sukarno vymyslel pro její zahraniční politiku termín „svobodná a aktivní“. Ten odkazoval na skutečnost, že v mezinárodních záležitostech jednají nezávisle a nejvíce jim jde o vytvoření světového míru.

Nový Zéland

Nový Zéland je na druhém místě v globálním mírovém indexu a dlouhodobě je známý pro svůj nestranný postoj ke konfliktům. Pokud by došlo k napadení, hornatý terén země poskytuje jejím občanům dokonalou ochranu.

Jihoafrická republika

Jihoafrická republika na seznamu získala místo díky tomu, že je domovem velkého množství surovin, úrodné půdy a sladké vody.

Tuvalu

Tuvalu, dříve známé jako Elliceovy ostrovy, se nachází v Tichém oceánu, zhruba na půli cesty mezi Havají a Austrálií. Vzhledem k tomu, že Tuvalu má málo přírodních zdrojů, jeví se jako nežádoucí cíl v případě potenciální třetí světové války. Výhodou je i odlehlost území.

Tagy: