Sledujte RADAR: Do Česka se žene sněžení a mrazy, meteorologové vydali výstrahu
topení
Výpis příspěvků ke štítku „topení“
Chytré nástroje, které vám ušetří za energie. Využijte snadné triky, pozor na extra poplatky
V době rostoucích cen energií hledá stále více domácností způsoby, jak snížit spotřebu elektřiny a plynu, aniž by to znamenalo výrazné omezení komfortu. Odpovědí mohou být moderní technologie a koncept chytré domácnosti, které slibují výrazné úspory. Díky správnému nastavení a pár jednoduchým trikům je možné dosáhnout viditelných výsledků v krátkém čase.
Za staré kotle hrozí pokuta až 50 tisíc. Zkontrolujte, zda se to týká i vás
Mnoho českých domácností stále nemá vyměněný starý kotel za nový, za což hrozí tučné pokuty. Podle odhadů Ministerstva životního prostředí se to týká zhruba 150 tisíc domácností. V provozu mohou zůstat pouze kotle 3. emisní třídy a vyšší, které splňují přísnější emisní limity.
Téměř 37 % Čechů kvůli cenám energií snižuje teplotu v domácnosti. 11 % z nich dokonce o 3 až 4 stupně
Více než pětina Čechů preferuje v domácnostech teplotu 22 °C a více. Téměř 37 % českých domácností však kvůli aktuální situaci na trhu s energiemi muselo teplotu ve svých domácnostech snížit. Více než 40 % respondentů teplotu snížilo o 2 až 3 stupně. Celkem 18 % Čechů rovněž plánuje investovat do úspornějšího zdroje vytápění. Odborníci se shodují, že zdravá teplota v domácnosti by se přes den měla pohybovat mezi 18 a 24 °C.
Tepelná čerpadla? Vytápění, které ušetří tisíce korun ročně a pořizovací náklady se rychle vrátí
S příchodem topné sezóny se mnoho českých domácností musí vypořádat s novými pravidly ohledně vytápění. Od září už není možné používat starší kotle nejnižších emisních tříd, což ovlivní přibližně 150 000 domácností. Jednou z nejoblíbenějších alternativ se stávají tepelná čerpadla, která mohou přinést značné úspory, a na jejich pořízení je možné získat dotace. Odborník na vytápění Radek Šedivý z Pražské energetiky (PRE) doporučuje před instalací zkontrolovat tepelnou ztrátu domu.
Ušetřete za energie: Pět tipů, jak se připravit na zimu, abyste nemuseli do svetru
Zálohy za energie jsou vysoké, ale nakonec stejně přijde nedoplatek. Situace, kterou zná nejedna domácnost. Vysoké účty vás ale nemusejí zaskočit, pokud se na topnou sezónu včas připravíte. Nachystali jsme pro vás pět praktických tipů, které vám pomůžou srazit výdaje za energie na minimum.
Chcete se vyhnout nedoplatkům za energie? Podívejte se, jak se připravit na topnou sezónu
Topná sezóna se naplno rozjede zhruba za dva měsíce. A spolu s ní mnoha domácnostem několikanásobně naroste spotřeba elektřiny a plynu. Aby vás při ročním vyúčtování nepřekvapily nepříjemné nedoplatky, stačí udělat několik základních kroků, díky kterým si výdaje za energie udržíte pod kontrolou.
Úsporné budovy finančně zatíží Česko: Náklady na evropskou směrnici půjdou do stovek miliard
Česko má před sebou další obrovský výdaj. Řádově srovnatelný s nákupem a provozem stíhaček F-35 nebo stavbou jaderného bloku. Stojí za ním směrnice o energetické úspornosti budov, která je součástí Green Dealu a má snížit emise domů. V nových budovách mimo jiné zakazuje topení plynem. Podle informací CNN Prima News vychází náklady státu na více než půl bilionu korun v příštích deseti letech.
Plynové kotle v EU do pár let skončí. Politici varují, že domy se tak stanou neprodejnými
Evropská unie zakázala vytápění fosilními palivy od roku 2040. Někteří europoslanci varují, že by v důsledku toho mohly domy vytápěné zemním plynem být už za pár let neprodejné. Pro novostavby se zákaz týká už od roku 2030. Ministerstvo průmyslu a obchodu kritiku odmítá a tvrdí, že směrnice není závazná a Česko si jednotlivé parametry může upravit podle svého.
Neekologické kotle od září končí. Co hrozí Čechům, když v nich budou topit dál?
Kotlíková revoluce je na spadnutí. Od letošního září bude platit zákaz kotlů starších emisních tříd. Takových je ale mezi lidmi stále kolem 150 tisíc. Topenáři proto očekávají, že hlavní nápor objednávek na výměnu by mohl přijít až ke konci léta. Kvůli velkému zájmu a vytíženosti topenářů by pak uživatelé nemuseli výměnu stihnout. Pokuta za užívání starého kotle by se přitom mohla vyšplhat až k 50 tisícům.
Ceny energií budou nadále klesat, pro zákazníky už ale nejsou vždy rozhodující
Drtivá většina Čechů pokračuje v šetření energií. Jak zaznělo v pořadu Co na to vaše peněženka, loni na nízkou spotřebu dbalo 77 % Čechů. Mnohým domácnostem se podařilo ušetřit zhruba pětinu nákladů, některým dokonce ještě více. A pětina národa přiznala, že nešetří. Jak dlouho ještě Češi budou takzvaně škrtit spotřebu plynu a elektřiny? To je otázka, na kterou zřejmě nikdo nezná přesnou odpověď. Ovšem jak říká Petr Švec, generální ředitel společnosti EPET, pouhá cena pro odběratele přestává být plně rozhodující. Důležitá je pro ně také stabilita dodavatele.
Plynu máme dost, ujistil šéf Pražské plynárenské. Čechům doporučil se přiobléknout a šetřit
Nedostatek plynu nehrozí, protože spotřeba je během letošní zimy nízká, uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS předseda představenstva Pražské plynárenské Ludvík Baleka. Češi prý budou v případě klesání cen v této oblasti „rozmařilejší“ v porovnání s německými domácnostmi. Právě proto doporučil tuzemským spotřebitelům se přiobléknout než topit na více stupňů.
TEST: Nový Volkswagen Amarok je kus poctivého auta do nepohody. Proč ale nejde ovládat topení?
Není žádným tajemstvím, že si v případě druhé generace Amaroku zašel Volkswagen pro pomoc k Fordu, což je dnes čím dál častější jev. Ostatně není se zač stydět, protože výchozí Ford Ranger je velmi zdatný pracant, umí ale být i za fešáka. Amarok tohle všechno má tak nějak víc po německu.