Jednali jsme u Kalouska v pokoji, vzpomíná Topolánek. Paroubek byl jak z února 1948

Sobotní odpoledne bývá při volbách pro mnoho politiků chvílemi stresu a nervozity. Mirek Topolánek (někdejší premiér ODS) však podle svých slov patřil mezi klidné výjimky. A to i v roce 2006. Na 15 let starý moment, kdy se s velmi těsným výsledkem rozhodovalo o složení Poslanecké sněmovny, zavzpomínal ve vysílání CNN Prima NEWS.

Bývalý premiér ODS Mirek Topolánek řekl, že při současných volbách je daleko více neklidný, než když byl aktivním politikem. „Jsem teď nervóznější, než když jsem byl v ODS. Jsem člověk, který klíčové a vyhrocené situace prožívá chladnokrevně, ač si to lidé o mně nemyslí. Po vyhraných volbách – a bylo jich asi 11 – jsem byl nejklidnější. Novináři mi říkali, že se vůbec neraduju. A já odpovídal, že už myslím na další volby,“ vyprávěl ve volebním vysílání CNN Prima NEWS.

Kamennou tvář zachovával i v roce 2006. „Tehdy jsme byli v klubu a po prvních výsledcích jsme si s (Miroslavem) Kalouskem říkali, že to sestavíme sami. ODS a KDU-ČSL měly dát dohromady většinu. Všichni skákali, jásali, ale já jsem byl ledově klidný. Medvěd se nemá porcovat, když ještě běhá po lese,“ zdůraznil.

Nakonec byly výsledky abnormálně těsné, vznikly dva bloky, které si rozdělily stejný počet mandátů. „Jiří Paroubek (tehdejší předseda ČSSD – pozn. red.) měl památné vystoupení na šílené tiskovce, kde zněl jako v únoru roku 1948. Tehdy jsme se téměř okamžitě sešli u Mirka Kalouska v pokoji ještě s Martinem Bursíkem (tehdejším předsedou Strany zelených – pozn. red.). Poté, co to bylo z hlediska mandátů 100 na 100, rozhodli jsme se, že zkusíme první trojkoaliční koncept, který nevyšel. Jednali jsme pragmaticky. Lídr nemá prostor na nějaké emoce,“ doplnil.

Šéf sociální demokratů tehdy pronesl tento výrok: „Demokracie v této zemi utrpěla tvrdý zásah srovnatelný snad jen s únorem 1948, snad jen s rozdílem, že hrozí modrá totalita.“ Za svá slova se s odstupem času omluvil.

Kdy je správné, aby šéf strany promluvil o výsledcích voleb a nabídl svůj komentář? Optikou bývalého ministra zahraničí Cyrila Svobody až úplně na konci. „Lídr strany vystoupí, až když je kompletně jasno. Napřed mají mluvit jiní – místopředsedové nebo členové grémií. Na závěr přijde lídr, když je rozhodnuto, a může říct postoj. Důležité je si uvědomit, že už skončila kampaň. Dříve jsem cítil, že snad i po volbách ještě probíhá kampaň,“ uvedl Svoboda (KDU-ČSL).

„Je důležité, aby lídr vystoupil, když už je klid. Třeba se předtím osprchovat, vyměnit košili a opravdu se zklidnit. A pak přijít s prohlášením, ať už půjde o pozitivní, nebo negativní zprávu,“ dodal.

Tagy: