reklama

Topolánek: Okamura je politický talent. Bohužel se nachází na temné straně síly

Byl by nejlepším premiérem po volbách Petr Fiala, Ivan Bartoš, Tomio Okamura, nebo by měl na této pozici pokračovat Andrej Babiš? Politické osobnosti ve vysílání CNN Prima NEWS hodnotily, kdo má nejvíce předpokladů pro to, aby byl předsedou vlády.

reklama

Podle bývalého předsedy vlády Mirka Topolánka má podle očekávání největší předpoklady pro post premiéra lídr koalice Spolu Petr Fiala. „Potřebujeme klidnou sílu do rozbouřených vod v následující dekádě. Babiše jsme si vyzkoušeli osm let. Sám o sobě řekl, že je urputné hovado. Já bych vynechal to adjektivum,“ pustil se do šéfa hnutí ANO.

„Tomio Okamura je politickým talentem, bohužel na temné straně síly. Ivan Bartoš je velmi schopný člověk, který v poslední části kampaně přemýšlel, jestli to vůbec v tom masakru chce dělat. Nevystoupil z komfortní zóny, na rozdíl od Petra Fialy,“ doplnil Topolánek.

Takto jasnou představu nemá bývalý senátor a ministr zahraničí Jan Kavan (ČSSD). „Svého favorita na premiéra nemám. Ale souhlasím s tím, že Petr Fiala je takovou klidnou silou. V debatách, které proběhly, byl jedním z mála, který si udržel odstup a nadhled. Nenechal se emocemi, které ostatními cloumaly, zmást,“ uvedl.

„Tomio Okamura je ze všech kandidátů profesně nejšikovnější. Umí reagovat rychle a přesně, formuluje srozumitelně. Své myšlenky opakuje několikrát, aby to každému došlo. Na druhou stranu je pro mě nepřijatelný jeho odpor k Evropské unii. Jako premiér pro mě nepřichází v úvahu,“ podotkl Kavan. Premiérem podle mě bude Andrej Babiš. „Je tak ambiciózní, že tento post získá. Ivan Bartoš asi pozici nezíská, ale temperamentně mně ze všech čtyř vyhovuje asi nejvíc,“ dodal.

Kalousek: Pod Babišem jsme umírali zbytečně

Svůj pohled přidal také bývalý ministr financí a dlouholetý poslanec Miroslav Kalousek. „Srdce by si za premiéra přálo lídra koalice Spolu. Logicky jsem toto uskupení podporoval. Ale teď opravdu objektivně. Nečekají nás lehké časy, nepotřebujeme showamana. Potřebujeme odpovědného správce se znalostmi, schopnostmi, zkušenostmi,“ řekl bývalý ministr financí.

„Pod Andrejem Babišem jsme (během covidu) umírali zbytečně, máme druhé nejrychlejší tempo zadlužování. To je výsledek vládnutí, které nechceme. Petr Fiala má velké řídící zkušenosti, koneckonců řídit Masarykovu univerzitu nebyla žádná sranda. Na rozdíl od Ivana Bartoše a Tomia Okamury je nejlépe ustrojen k tomu, aby byl premiérem České republiky a provedl nás těžkými časy,“ okomentoval někdejší předseda TOP 09.

Vyjádřil se rovněž bývalý šéf zahraničního resortu Cyril Svovoda. „Šanci být premiérem mají pouze dva. A to je Andrej Babiš a Petr Fiala. Od premiéra očekávám, že v těžkých dobách, které nastanou, bude schopen rozhodovat a bude mít ve svém týmu autoritu. Musí vzniknout funkční koalice, protože situace bude složitá,“ zdůraznil.

Tagy:

Hlavní zprávy

Lipavského nedáme, ať odstoupí Zeman, zní z koalice. Fiala si na jménech trvá
Politika

Lipavského nedáme, ať odstoupí Zeman, zní z koalice. Fiala si na jménech trvá

Miloš Zeman měl na úterní schůzce doporučit Janu Lipavskému (Piráti), aby nekandidoval na post ministra zahraničí. Podle koaličních partnerů Pirátů je to ale naopak Zeman, kdo by měl odstoupit. Lipavský je podle nich kandidátem celé koalice a budou na něm trvat. Mluvčí ODS Václav Smolka pro CNN Prima NEWS uvedl, že zatím žádné informace o tom, že by to Zeman skutečně řekl, nemají.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil
Školství

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Tisíce domácností bez proudu. Bouře Barra udeřila na Irsko, ovlivní i počasí v Česku?

Bouře Barra v úterý zasáhla Britské ostrovy, konkrétně Irsko. Bez elektřiny je tam už 56 tisíc domácností. Do země přinesla vichr o rychlosti více až 130 km/h. Ve středu by pak měla okluzní fronta, která s bouří souvisí, doputovat i nad pevninskou Evropu, ovlivnit tak může okrajově i počasí v Česku. Český hydrometeorologický ústav ale žádná varování zatím nevydal. Vliv bouře by tak neměl být nijak extrémní.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama