reklama

Tragédie v Krkonoších. Lidé truchlí nad smrtí mladého lyžaře, kterého zabila lavina

Rodina, přátelé i sportovní klub truchlí nad smrtí sedmnáctiletého skialpinisty.
Zdroj: Olfin Car Ski team

Rodina, přátelé i sportovní klub truchlí nad smrtí sedmnáctiletého skialpinisty, který v pondělí zahynul ve východních Krkonoších po tom, co ho zasypala lavina. Jeho pětačtyřicetiletý kamarád skončil se středními zraněními v nemocnici.

reklama

„V pondělí 15. února nás po tragické nehodě navždy opustil náš kamarád, skvělý sportovec a parťák, který nezkazil žádnou srandu. Ondro, budeš nám moc chybět, odpočívej v pokoji,“ uvedl sportovní klub Olfin Car Ski team, který se věnuje běžeckému lyžování v Trutnově.

K tragédii se vyjádřilo i mnoho dalších Ondrových přátel. „Šílená souhra náhod vyústila v tuto strašnou tragédii. Onďo, na každém závodu tě uvidím, jak bojuješ do posledního metru. Byl jsi dobrý týpek a v našich srdcích zůstaneš,“ napsal jeden z nich na Facebook.

V Krkonoších platí druhý stupeň lavinového nebezpečí.
V Krkonoších platí druhý stupeň lavinového nebezpečí.
Zdroj: CNN Prima NEWS

Záchranáři dostali zprávu o neštěstí zhruba půl hodinu po poledni. Starší muž nebyl masou sněhu zcela zasypán, a tak se mu podařilo zavolat linku 155 Královéhradeckého kraje. Ti pak kontaktovali profesionální záchranáře. Na místo byly povolány dva vrtulníky, jeden z Hradce Králové a druhý z Liberce.

„Byl aktivován i liberecký vrtulník, obvykle platí, že na jednoho zraněného při lavině připadá jeden vrtulník,“ řekl lékařský náměstek Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje Anatolij Truhlář. Starší muž utrpěl středně těžké zranění, ale byl při vědomí. Když našla horská služba i Ondru, nevykazoval už známky života.

V Krkonoších platí druhý stupeň lavinového nebezpečí

Zásah záchranářů byl velmi náročný. „Když je lavinová nehoda, posádka je vystavena sekundárnímu pádu laviny. Všichni, kteří pátrají v laviništi, si musejí počínat maximálně obezřetně,“ uvedl mluvčí královéhradecké krajské záchranky Ivo Novák.

V Krkonoších platí v lavinových katastrech druhý stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné mezinárodní stupnice. V takovém případě jsou podmínky pro túry převážně bezpečné, místy se však mohou vyskytnout laviny deskové z nestabilních vrstev hranatého sněhu i laviny deskové z převátého sněhu.

K tématu

Tagy: nehoda hory Krkonoše lavina Královéhradecký kraj zdravotnická záchranná služba smrt mladík skialpinista
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Politika

Netolický: Hamáček mi o konci v dozorčí radě nic neřekl. Zavolal mi Kuba z ODS

Netolický: Hamáček mi o konci v dozorčí radě nic neřekl. Zavolal mi Kuba z ODS

V ČSSD je dusno. Místo toho, aby se pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD) o svém konci v dozorčí radě České pošty dozvěděl od ministra vnitra a svého stranického šéfa Jana Hamáčka, musel mu informaci zavolat jihočeský hejtman a šéf asociace krajů Martin Kuba z ODS. Podle Netolického může jeho odvolání souviset s výroky o cestě Hamáčka do Moskvy.

Krimi

Nové informace k útoku v Chabrech: V domě bylo další dítě, pobodaná matka přišla o oko

Nové informace k útoku v Chabrech: V domě bylo další dítě, pobodaná matka přišla o oko

Co se stalo v Dolních Chabrech? Záhada, která se udála před půlnocí v rodinném domě v klidné ulici, dostává základní obrysy. Další zdroj totiž potvrdil verzi, kterou redakce Krimi zpráv CNN Prima NEWS už zveřejnila, a navíc přidal podrobnosti. Co bylo na začátku a proč měl vzít teprve čtrnáctiletý hoch do ruky nůž, zatím není jasné. Záchranáři ale bojovali o život dvou lidí.

Obětí covidu ve světě je zřejmě dvojnásobek. Výsledky studie se týkají i Česka
Hrozba z vesmíru: Experti odhadli místo dopadu čínské rakety. Kdo by se měl obávat?
Komentátoři: Další příšerný omyl Janka Kroupy. Hamáček se do toho ale uvrtal trochu sám
reklama
reklama
Rána pro Pirka. Končí ve funkci šéfa Kardiocentra IKEM, nahradí ho jeho zástupce

Zdravotnictví

Domácí zpravodajství

Naštvaní praktici: Očkovat nebudeme, nemáme vakcíny. Ministerstvo slíbilo nápravu
Hamáčkova pomsta? Vicepremiér odvolal Netolického z dozorčí rady České pošty
Další články
reklama
reklama