reklama

Tragédie v Krkonoších. Lidé truchlí nad smrtí mladého lyžaře, kterého zabila lavina

Rodina, přátelé i sportovní klub truchlí nad smrtí sedmnáctiletého skialpinisty.
Zdroj: Olfin Car Ski team

Rodina, přátelé i sportovní klub truchlí nad smrtí sedmnáctiletého skialpinisty, který v pondělí zahynul ve východních Krkonoších po tom, co ho zasypala lavina. Jeho pětačtyřicetiletý kamarád skončil se středními zraněními v nemocnici.

reklama

„V pondělí 15. února nás po tragické nehodě navždy opustil náš kamarád, skvělý sportovec a parťák, který nezkazil žádnou srandu. Ondro, budeš nám moc chybět, odpočívej v pokoji,“ uvedl sportovní klub Olfin Car Ski team, který se věnuje běžeckému lyžování v Trutnově.

K tragédii se vyjádřilo i mnoho dalších Ondrových přátel. „Šílená souhra náhod vyústila v tuto strašnou tragédii. Onďo, na každém závodu tě uvidím, jak bojuješ do posledního metru. Byl jsi dobrý týpek a v našich srdcích zůstaneš,“ napsal jeden z nich na Facebook.

V Krkonoších platí druhý stupeň lavinového nebezpečí.
V Krkonoších platí druhý stupeň lavinového nebezpečí.
Zdroj: CNN Prima NEWS

Záchranáři dostali zprávu o neštěstí zhruba půl hodinu po poledni. Starší muž nebyl masou sněhu zcela zasypán, a tak se mu podařilo zavolat linku 155 Královéhradeckého kraje. Ti pak kontaktovali profesionální záchranáře. Na místo byly povolány dva vrtulníky, jeden z Hradce Králové a druhý z Liberce.

„Byl aktivován i liberecký vrtulník, obvykle platí, že na jednoho zraněného při lavině připadá jeden vrtulník,“ řekl lékařský náměstek Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje Anatolij Truhlář. Starší muž utrpěl středně těžké zranění, ale byl při vědomí. Když našla horská služba i Ondru, nevykazoval už známky života.

V Krkonoších platí druhý stupeň lavinového nebezpečí

Zásah záchranářů byl velmi náročný. „Když je lavinová nehoda, posádka je vystavena sekundárnímu pádu laviny. Všichni, kteří pátrají v laviništi, si musejí počínat maximálně obezřetně,“ uvedl mluvčí královéhradecké krajské záchranky Ivo Novák.

V Krkonoších platí v lavinových katastrech druhý stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné mezinárodní stupnice. V takovém případě jsou podmínky pro túry převážně bezpečné, místy se však mohou vyskytnout laviny deskové z nestabilních vrstev hranatého sněhu i laviny deskové z převátého sněhu.

K tématu

Tagy: nehoda hory Krkonoše lavina Královéhradecký kraj zdravotnická záchranná služba smrt mladík skialpinista
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Nouzový stav

Babiš: Když lockdown nezabere, zpřísníme na Velikonoce. Vláda projedná zavření hranic

Babiš: Když lockdown nezabere, zpřísníme na Velikonoce. Vláda projedná zavření hranic

Pokud třítýdenní lockdown dostatečně nezlepší koronavirovou situaci v Česku, jsou ve hře přísná opatření na Velikonoce. Pro CNN Prima NEWS to v neděli uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj by mohly být restrikce, které platí od pondělí, ještě tvrdší. Babiš zároveň nevyloučil zavření českých hranic, před páteční tiskovou konferencí, na které nová nařízení oznamoval, prý jeho kabinet ne vše správně domyslel.

Andrej Babiš

Klepu se a brečím. Jsme na tom hůř než všichni, stěžuje si Babišová

Klepu se a brečím. Jsme na tom hůř než všichni, stěžuje si Babišová

Manželka premiéra Andreje Babiše (ANO) Monika se prý rozplakala po slovech svého muže, že kdosi chtěl zastřelit členy jeho rodiny. Ministerský předseda to uvedl v pořadu Partie Terezie Tománkové CNN Prima NEWS. Premiér v neděli ve vysílání CNN Prima NEWS prohlásil, že kvůli hrozbě manželku poslal mimo republiku, konkrétně do Dubaje, navzdory doporučením ministerstva zahraničí necestovat. Jeho žena webu Blesk zprávy sdělila, že se kvůli tomu „klepe“ a nic o tom nevěděla.

Na poslední chvíli velká změna. Ledecká vynechá mistrovství světa ve snowboardingu
Zeman: Že covid vychcípá v létě? Ať zrůdní pseudoodborníci typu Pekové zalezou pod zem
reklama
reklama
Babiš: Chtěli nás zastřelit, tak jsem vyhnal ženu do Dubaje. O ničem nevěděla

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

Registr očkování se nově otevírá lidem nad sedmdesát let. Prioritu má vyšší věk
Šéf Senátu: Část mzdy lidí na home office by mohli dostat potřebnější. Musíme se podělit
Další články
reklama
reklama