Jak se zachovat, když se octnete pod lavinou? (Zdroj: CNN Prima NEWS)
Lavina, která v pondělí v Krkonoších stála život skialpinistu, vyvolala otázky, jak se v lavinových oblastech pohybovat, jak se chovat v lavině a jak se jí vyhnout. Reportér televize CNN Prima NEWS Bohuslav Štěpánek si vyzkoušel, jaké je být zasypaný masou sněhu. Na pomoc si vzal zkušeného horského vůdce.
„Nezbytnost je mít trojici věcí – lavinový vyhledávač neboli pípák, sondu a lopatu, aby mě moji kamarádi, kteří musí mít taky takovou trojici, mohli najít,“ řekl Martin Štourač z České asociace horských vůdců s tím, že když nepomohou přátelé, horská služba může přijet pozdě.
Podle něj nejvíc lidí umírá pod lavinou na udušení. „Ale samozřejmě 10 až 15 procent lidí umře už při samotném pádu laviny,“ podotkl horský vůdce. Smrt podchlazením může trvat i několik hodin.
Zima a úzko
Pípák slouží tak, že když jej člověk přepne na vyhledávání, zobrazí se parťákův pípák. Jakmile k zasypanému kamarádovi dojde blízko, pípání zintenzivní. Poté začne pátrat sondou, a tím upřesní polohu kamaráda pod sněhem.
Horský vůdce lokalizuje člověka pod lavinou. Zdroj: Dáša Šamanová
Reportér CNN Prima NEWS Bohuslav Štěpánek si vyzkoušel, jaké je být zasypaný pod sněhem. „Začínají na mě dopadat první hroudy sněhu, tísnivý pocit nastupuje,“ řekl na začátku pokusu.
„Mně už dole začíná být zima a úzko,“ popsal své pocity, než jej horský vůdce objevil a co nejrychleji a nejopatrněji začal odhrabávat sníh. „Už zpod bílé masy slyším i cítím, že záchrana se blíží,“ komentoval to Štěpánek.
„Strávil jsem dole pod sněhem jen pár minut, ale musím říct, že to nebylo vůbec nic příjemného a že je určitě nejlepším řešením se vůbec do lavinového rizika nedostat. Každému bych doporučil se lavinovým svahům vyhnout obloukem,“ dodal reportér televize CNN Prima NEWS.