Tragické případy smrti pohřešovaných dětí. Policie jich řešila v posledních letech několik

V Krkonoších záchranáři od 30. prosince pátrali po čtyřicetileté Janě a jejím tříletém synovi Adamovi. Jejich těla nakonec našli 2. ledna v lese mimo značenou cestu. Úmrtí policie vyšetřuje jako vraždu a sebevraždu. Nejde ale zdaleka o jediné zmizení dítěte, které skončilo tragicky. Jaké další případy policisté a záchranáři řešili v posledních 15 letech?

22. března 2007: Několik set metrů od domova v obci Nové Dvory – Ovčáry na Kutnohorsku našli policisté po celonočním pátrání mrtvolu čtyřletého chlapce, který byl podle pitvy udušen. Za smrt chlapce byl podle policie odpovědný třináctiletý mentálně postižený chlapec, příbuzný oběti.

17. dubna 2007: Policie začala hledat tříletého chlapce z Měčína na Klatovsku. Jeho tělo bylo o dva dny později nalezeno v úložném prostoru gauče ve sklepě objektu, kde žila jeho početná rodina. Chlapec zemřel násilnou smrtí.

28. prosince 2007: Mrtvého pětiletého Honzíka z Tábora objevili strážníci v zaparkovaném osobním vozidle v Českých Zlatníkách na Mostecku. V automobilu byla s chlapcem i jeho matka a její partner. Policie dvojici obvinila z vraždy. Soud poslal ženu na 24 let do vězení, muže na 20 let. Honzíka před tragédií soud svěřil do péče otci.

„Přišel jsem o pětiletého kluka, zároveň mám hrozný vztek, že se tohle v tomto státě může stát. Prostě radši zabiju sebe i kluka, než abych ti ho dala,“ svěřil se tehdy zlomený otec televizi Prima.

7. června 2008: Policisté objevili mrtvého devítiletého chlapce z Havlíčkova Brodu, který byl pohřešován od 4. května. Několik hodin před nálezem těla policie zadržela slovenského občana Antonína Nováka, který byl za pohlavní zneužívání odsouzen už několikrát na Slovensku. Za vraždu a znásilnění byl Novák odsouzen k doživotnímu trestu vězení.

13. října 2010: Devítiletá dívka z Prahy 8 zmizela cestou ze školy. Rozsáhlá policejní pátrací akce v pražské Troji byla s neúspěchem ukončena 17. října, pátrání ale pokračovalo. V březnu 2011 policie našla dívčiny ostatky. Pitva prokázala, že dívka zemřela násilnou smrtí. Policie z vraždy obvinila Otakara T., který se krátce poté ve vazební věznici oběsil.

22. října 2010: Tříletý chlapec, po němž v okolí Hrádku nad Nisou na Liberecku pátraly desítky policistů, hasičů, záchranářů, byl nalezen mrtvý na dně Lužické Nisy.

9. března 2012: Policie v Radvanicích na Trutnovsku pátrala po údajně uneseném několikaměsíčním dítěti. Nakonec jej nalezla mrtvé. Kriminalisté posléze obvinili matku dítěte z týrání.

16. května 2012: Po dvouhodinovém pátrání nalezli záchranáři v odpadní jímce domu ve Slezské Ostravě mrtvou malou holčičku, která se týž den ztratila své matce.

10. září 2014: U Klášterce nad Orlicí byla nalezena mrtvá devítiletá Eliška, po které dva dny pátrala policie. Dívka byla znásilněna a zavražděna svým příbuzným, který byl později odsouzen na 20 let vězení. „My jsme si nic nedlužili, nebavili jsme se, nebyli jsme v kontaktu,“ nechápala tehdy matka v reakci pro televizi Prima.

14. dubna 2015: Policie našla po jednodenním pátrání mrtvou pohřešovanou třináctiletou dívku z Liberce. Dívka zřejmě spáchala sebevraždu.

1. května 2019: Tříletý chlapec z Uherskohradišťska, který byl pohřešován od předcházejícího dne, byl nalezen mrtvý. Jeho tělo objevili policejní potápěči v těžce přístupném terénu řeky Olšavy nedaleko Podolí, kde bydlel.

26. února 2020: Po několikahodinovém pátrání byla nalezena mrtvá šestiletá dívka ve Zlatých Horách na Jesenicku. Dívka spadla do nevyužívané zakryté studně na pozemku domu, o které nevěděli ani jeho majitelé.

30. května 2020: Policie nalezla tělo hledaného čtyřměsíčního chlapce, po kterém od předchozího večera pátrala v Hoříně na Mělnicku. Chlapec se matce ztratil v zámeckém parku i s kočárkem. Pitva zemřelého kojence vyloučila cizí zavinění, dítě nezemřelo násilnou smrtí.

2. ledna 2023: Policie nalezla v lese v oblasti Růžové hory v Krkonoších těla čtyřicetileté ženy z Prahy-západ a jejího tříletého syna, kteří se pohřešovali několik dní. Příčinu jejich smrti policie vyšetřuje.

Otřesné vraždy rodin v roce 2022

25. dubna 2022: Jeden z nejděsivějších případů loňského roku. V Loučce na Vsetínsku jedenatřicetiletý muž vztáhl ruku na svou manželku a tři malé děti. Nožem se snažil ublížit i sobě. Nakonec způsobil výbuch celého domu, sám přežil. Obviněn byl ze čtyřnásobné vraždy, muži hrozí 15 až 20 let vězení, případně výjimečný trest.

3. srpna 2022: Policie zasahovala v rodinném domě v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku, kde zemřeli při násilném trestném činu čtyři lidé, dva dospělí a dvě malé děti. Podle policie devětačtyřicetiletý muž zastřelil svou pětatřicetiletou družku a své dvě děti. Poté zbraň obrátil proti sobě. Muž pracoval jako strážník, žena byla policistka. Policie případ trojnásobné rodinné vraždy a následné sebevraždy 3. ledna 2023 uzavřela.

26. září 2022: V září loňského roku kriminálka marně zvonila na dveře domu v Měšicích nedaleko Prahy. Rodina, která zde žila, ale už kvůli otci neotevřela. Zastřelil dvě malé dcerky i manželku, nakonec otočil hlaveň i proti sobě. Motivem trojnásobné vraždy a sebevraždy byly podle prvotních zjištění policie partnerské neshody.

26. listopadu 2022: Poblíž cyklostezky mezi pražskými Čakovicemi a Letňany byla nalezena tři mrtvá těla, podle policie to byli muž, žena a jejich dvouletý syn. Rodina měla dítě, které prý trpělo vážnou nemocí. Muž zastřelil nejprve syna, pak manželku a nakonec sebe.

Tagy:
dítě policie smrt Slovensko Krkonoše věznice krimi Praha okres Klatovy okres Kutná Hora Měčín Antonín Novák