reklama

Trestat, nebo raději učit?

Ilustrační foto
Foto:

"Potřeboval bych poradit. Jak ho mám potrestat, když...," začíná nejčastěji povídání s majiteli, kteří řeší, že jejich pes dělá něco, co dělat nemá. "A ví, co naopak dělat má?" 

reklama

"Potřeboval bych poradit. Jak ho mám potrestat, když...," začíná nejčastěji povídání s majiteli, kteří řeší, že jejich pes dělá něco, co dělat nemá. "A ví, co naopak dělat má?" 

Tento blog není o výcviku nebo tréninku psů. Nejsem kdovíjak zkušenou pejskařkou a jediná zkouška, kterou s Držkou (prvním a zatím jediným mým psem) máme složenou, je zkouška společného soužití. Právě ta je ale metou, kterou má překvapivě mnoho pejskařů problém úspěšně zvládnout, a to i v případě, kdy si pořídí jako parťáka malé štěně, tedy v podstatě nepopsaný list. Jakto?

Když mi Držka přišel do života, neměl zrovna kil navíc na rozdávání a bránil si misku, kdykoli do ní něco dostal. "To si pes nesmí dovolit, vrčet na mě u jídla!" zvolá mnoho majitelů ve chvíli, kdy jejich pes poprvé projeví nelibost, že se kolem něho ochomýtají, když jí. A majitelé běží pro radu, na internet, ke známým, na cvičák. Bohužel často pro tu špatnou.

Domluvit se není věda

Představte si, že vám konečně přistane na stole oběd. Máte hlad, na oběd jste se moc těšili a nejraději byste ho zhltli dvěma sousty. Už už se chcete pustit do jídla, když vám někdo talíř zas sebere. Nebo vám do něho strčí ruku a kouká, co vy na to. No, co by. "Nech těch hloupostí a nech mě najíst!" je jasná odpověď. A pokud toho dotyčný nenechá, pak zřejmě budete důraznější. Psí myšlení není žádná věda a pokud je otravujete u jídla, nebudou z toho o mnoho nadšenější, než vy.

Jestliže tedy majitel spěchá pro radu, co dělat, když se jeho pes rozčiluje pokud mu bere misku s jídlem. Nemá smysl ptát se, jak ho za to potrestat. Pokud vy za "nech těch hloupostí" dostanete od troufalce, který vám bere oběd, ještě záhlavek, pravděpodobně si příště budete svou porci bránit o to urputněji. Stejně tak váš pes.

Situací podobných, jako je vrčení u misky, je spousta. Pes nechce z gauče. Pes odmítá pustit botu. Pes doma čůrá. Můžete je za to pokárat nebo uhodit. Co se tím pes naučí? Příště se odchodu z gauče bránit urputněji, zdrhat s botou rychleji, vyčurat se tam, kde to není vidět.

Anebo ho můžete naučit chodit z gauče na povel, pouštět botu na povel, čůrat venku. Úplně stejně, jako když učíte "sedni" nebo "dej pac". Co se tím pes naučí? Zcela překvapivě - chodit z gauče na povel, dávat botu na povel a čůrat venku. Tedy pokud ho to naučíte správně a spolehlivě, a pes bude mít dostatečný důvod povel plnit (ať už tím důvodem bude salámek, oblíbená hračka nebo "jen" velká pusa a pohlazení).

Pokud váš pes dělá něco, co nechcete, můžete ho za to potrestat. Anebo ho můžete naučit dělat to, co chcete. Domluvit se není žádná věda :-)

#nekupujadoptuj

AniDef - útulek Žim

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Roman Prymula

Děláte si z nás srandu? Rezignujte! Lidé se na sociálních sítích ostře pustili do Prymuly

Děláte si z nás srandu? Rezignujte! Lidé se na sociálních sítích ostře pustili do Prymuly

Nejen politici, ale i mnozí další pobouření lidé využívají sociálních sítí, aby vyjádřili své extrémní rozhořčení nad nočním výletem ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) a Miroslava Faltýnka (ANO) do restaurace a bez roušky. Oba politiky přistihl Blesk.cz a vyfotografoval, jak kolem půlnoci opouštějí v Praze luxusní restauraci Rio’s. Pro normální lidi, kteří se musejí v cizí společnosti pohybovat v rouškách, jsou přitom restaurace uzavřené a fungují maximálně výdejová okénka.

USA

Biden nezvládl debatu, pod tlakem Trumpa přiznal, že chce uzavřít ropný průmysl

Biden nezvládl debatu, pod tlakem Trumpa přiznal, že chce uzavřít ropný průmysl

Triumf Donalda Trumpa. Takové jsou první ohlasy na druhou a poslední prezidentskou debatu, ve které se současný prezident střetl s Joem Bidenem. Kandidáti hovořili o pandemii, jaderných zbraní i rasové otázce. Při debatě o energiích se bývalý viceprezident přiznal, že by nejraději celý ropný průmysl v USA zrušil a přešel na solární energii.

reklama
Omluvte se a odstupte, reaguje Kalousek na Prymulovu noční návštěvu restaurace
Organizátor protestu: Vláda se snaží do davu nasadit provokatéry, magistrát vyhrožuje
Slovensko zakáže vycházení. V části země se ven dostanou jen lidé s negativním testem
reklama
reklama
Chystá se další velká demonstrace. Počet účastníků pořadatelé omezovat nehodlají

Domácí

Domácí zpravodajství

Forejt o zrušení ceremoniálu: Prázdný sál by byl depresivní. Možná bude projev na dálku
Prodloužení nouzového stavu se nevyhneme, přiznal Prymula. Rozhodne se 30. října
U stromečku s rouškou? Babiš nechce nic slibovat, Flegr má o letošních Vánocích jasno
PŘEHLEDNĚ: Vláda omezila pohyb, maloobchod i služby. Jaké jsou výjimky?
Ve čtvrtek přibylo zatím 7511 případů nákazy. Za jediný den zemřelo 108 lidí s covidem
Další články
reklama
reklama