reklama

Trestat, nebo raději učit?

Ilustrační foto

"Potřeboval bych poradit. Jak ho mám potrestat, když...," začíná nejčastěji povídání s majiteli, kteří řeší, že jejich pes dělá něco, co dělat nemá. "A ví, co naopak dělat má?" 

reklama

"Potřeboval bych poradit. Jak ho mám potrestat, když...," začíná nejčastěji povídání s majiteli, kteří řeší, že jejich pes dělá něco, co dělat nemá. "A ví, co naopak dělat má?" 

Tento blog není o výcviku nebo tréninku psů. Nejsem kdovíjak zkušenou pejskařkou a jediná zkouška, kterou s Držkou (prvním a zatím jediným mým psem) máme složenou, je zkouška společného soužití. Právě ta je ale metou, kterou má překvapivě mnoho pejskařů problém úspěšně zvládnout, a to i v případě, kdy si pořídí jako parťáka malé štěně, tedy v podstatě nepopsaný list. Jakto?

Když mi Držka přišel do života, neměl zrovna kil navíc na rozdávání a bránil si misku, kdykoli do ní něco dostal. "To si pes nesmí dovolit, vrčet na mě u jídla!" zvolá mnoho majitelů ve chvíli, kdy jejich pes poprvé projeví nelibost, že se kolem něho ochomýtají, když jí. A majitelé běží pro radu, na internet, ke známým, na cvičák. Bohužel často pro tu špatnou.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Domluvit se není věda

Představte si, že vám konečně přistane na stole oběd. Máte hlad, na oběd jste se moc těšili a nejraději byste ho zhltli dvěma sousty. Už už se chcete pustit do jídla, když vám někdo talíř zas sebere. Nebo vám do něho strčí ruku a kouká, co vy na to. No, co by. "Nech těch hloupostí a nech mě najíst!" je jasná odpověď. A pokud toho dotyčný nenechá, pak zřejmě budete důraznější. Psí myšlení není žádná věda a pokud je otravujete u jídla, nebudou z toho o mnoho nadšenější, než vy.

Jestliže tedy majitel spěchá pro radu, co dělat, když se jeho pes rozčiluje pokud mu bere misku s jídlem. Nemá smysl ptát se, jak ho za to potrestat. Pokud vy za "nech těch hloupostí" dostanete od troufalce, který vám bere oběd, ještě záhlavek, pravděpodobně si příště budete svou porci bránit o to urputněji. Stejně tak váš pes.

Situací podobných, jako je vrčení u misky, je spousta. Pes nechce z gauče. Pes odmítá pustit botu. Pes doma čůrá. Můžete je za to pokárat nebo uhodit. Co se tím pes naučí? Příště se odchodu z gauče bránit urputněji, zdrhat s botou rychleji, vyčurat se tam, kde to není vidět.

Anebo ho můžete naučit chodit z gauče na povel, pouštět botu na povel, čůrat venku. Úplně stejně, jako když učíte "sedni" nebo "dej pac". Co se tím pes naučí? Zcela překvapivě - chodit z gauče na povel, dávat botu na povel a čůrat venku. Tedy pokud ho to naučíte správně a spolehlivě, a pes bude mít dostatečný důvod povel plnit (ať už tím důvodem bude salámek, oblíbená hračka nebo "jen" velká pusa a pohlazení).

Pokud váš pes dělá něco, co nechcete, můžete ho za to potrestat. Anebo ho můžete naučit dělat to, co chcete. Domluvit se není žádná věda :-)

#nekupujadoptuj

AniDef - útulek Žim

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Školství

Maturity budou letos lehčí, odpadne sloh z češtiny i cizího jazyka

Maturity budou letos lehčí, odpadne sloh z češtiny i cizího jazyka

U maturitních zkoušek se letos podobně jako loni zruší písemné práce z povinné češtiny a cizích jazyků. Ústní zkoušky ve školách zůstanou povinné. Didaktické testy se na jaře budou konat v plánovaných termínech, na testy z jazyků bude o deset minut delší čas a na test z matematiky o 15 minut. Na tiskové konferenci to ve čtvrtek oznámil ministr školství Robert Plaga (za ANO).

Vláda

Co Česku hrozí? Zákaz vycházení, omezení pohybu jen na bydliště i konec služebních cest

Co Česku hrozí? Zákaz vycházení, omezení pohybu jen na bydliště i konec služebních cest

Zákaz vycházení, omezení pohybu na určité kilometry, zákaz cestování na hory nebo zrušení možnosti ubytování v hotelech přes služební cesty. To vše jsou podle informací CNN Prima NEWS varianty, které vláda zvažuje jako tvrdší zpřísnění. Návrhy má připravit každý z ministrů Babišovy vlády a na stole ministra zdravotnictví Jana Blatného by se měly sejít do 12. hodiny.

Další oběť Bendova večírku: Svoji funkci položil ředitel fotbalových Teplic Hynek
Bolestivé očkování a hrozba zánětu. Miliony objednaných stříkaček z Číny nejsou vhodné
Česko je už půlku ledna na čtvrtém stupni PES, vláda ale projedná zpřísnění opatření
Babišův poradce: Stres kolem nedostatku vakcíny? Až dorazí, může to být třikrát horší
reklama
reklama
Novotný zaútočil na Klause ml. kvůli rouškám: To, co předvádí váš otec, je zločin

360°

Domácí zpravodajství

Nejnebezpečnější je dobrovolné sdílení dat na sociálních sítích, varuje expert
Češi budou bez soli a ořechů, mléko zdraží o pětinu. Takové mohou být důsledky kvót
Další články
reklama
reklama