reklama

Třetí dávka vakcíny nás nespasí, musíme přemluvit odmítače, nabádá Hořejší

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve čtvrtek večer potvrdil, že se zkrátí doba pro možné podání třetí dávky vakcíny proti covidu, a to z osmi na šest měsíců. Podle imunologa Václava Hořejšího ale tento krok epidemii nijak zvlášť nezkrotí. Klíč je prý v přesvědčení těch, kteří vakcínu dosud odmítají.

reklama

Počet nakažených v České republice dál roste. Laboratoře už třetí den po sobě evidují kolem tisícovky nově nakažených denně. Příklady hospitalizovaných seniorů, kteří přitom podstoupili druhou dávku vakcíny, podle ministerstva zdravotnictví ukazují, že je nezbytné postupně seniory přeočkovat třetí dávkou.

„Posilující dávkou vakcíny se bude očkovat od 18. října už šest měsíců po dokončení prvovakcinace. Po Evropské lékové agentuře a České vakcinologické společnosti to schválila také klinická skupina ministerstva zdravotnictví,“ napsal Adam Vojtěch na Twitter.

Podle některých odborníků by se z covidové vakcíny mohlo v budoucnu stát běžné sezónní očkování aplikované jednou ročně jako v případě chřipky.

Imunolog Václav Hořejší rozhodnutí vítá. Třetí dávka očkování podle něj čísla v Česku ale nezkrotí. „Klíč pro zlepšení situace je hlavně v přesvědčení neočkovaných, a to včetně mladých. Covid není žádná chřipečka ani pro mladé a zdravé. I u nich jeden až dva případy z tisíce končí smrtí,“ uvedl.

Druhou dávkou vakcíny je v Česku naočkováno zhruba šest milionů lidí, což je přibližně 55 % všech obyvatel. ČR v tomto ohledu patří spíše k podprůměru ve srovnání se zeměmi Evropské unie. Podle průzkumů se kolem 20 % Čechů očkovat nehodlá a 10 % stále váhá. Mnoho odborníků také upozorňuje na to, že bez vakcíny je stále kolem 400 tisíc lidí nad 60 let. Třetí, tzv. posilovací dávku zatím dostalo jen asi 16 tisíc lidí.

Tagy:

Hlavní zprávy

Pokud restrikce nezaberou, omezíme velké akce, hrozí Vojtěch. Lockdown ale nebude
Nový den

Pokud restrikce nezaberou, omezíme velké akce, hrozí Vojtěch. Lockdown ale nebude

Od zpřísnění opatření se očekává jediné – tlumit šíření koronaviru. Pokud nastávající restrikce nezaberou, budou nás ale čekat další změny, uvedl v pořadu Nový den ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Omezené by mohly být například hromadné akce. Lockdown ale podle něj nehrozí, a to právě díky očkovaným. Těch je v Česku přes šest milionů. Nebylo by to spravedlivé, míní Vojtěch.

Lidé jsou v krizi a energošmejdi mají žně. Nového dodavatele hledejte s rozvahou

Téma: Rádce

Pečlivě číst nabídky a smlouvy dodavatelů energie a nenaletět takzvaným energetickým šmejdům. To jsou dvě zásadní rady pro spotřebitele, kterých se týká dobrovolná či aktuálním děním vynucená změna dodavatelů energií. Těmito tipy nabádá k opatrnosti třeba ředitel Teplárenského sdružení Martin Hájek. „Řada lidí je v krizové situaci a energetičtí šmejdi budou mít žně,“ varoval v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Kolář šéfem zahraničí? Zneužívají Zemanův stav, zní z Ruska. Bojí se mě, směje se politik

Bitva u nemocničního pokoje. Touto větou ruská agentura TASS korunovala článek o situaci v Česku. Další ruská média se pustila do spekulací o tom, komu se dočasné odebrání Zemanových pravomocí vůbec hodí. A v neposlední řadě se Rusové pozastavují i nad tím, že české ministerstvo zahraničí možná povede muž stojící za odstraněním pražské sochy maršála Koněva, starosta Prahy 6 Ondřej Kolář.

reklama

Domácí zpravodajství

Bohdalová dostane od Zemana Řád bílého lva. Kdo další je na seznamu vyznamenaných?

Letošní slavnostní předávání státních vyznamenání se zřejmě konat nebude. Už teď je však jasné, kdo by ocenění z rukou Miloše Zemana měl získat. Ostatně i proto, že ceremoniál byl z minulého roku odložen na letošek, a to kvůli covidové situaci. Kromě již jmenovaných by měla už druhé vyznamenání dostat i herečka Jiřina Bohdalová, informaci publikoval deník MF Dnes.

Univerzitu Karlovu poprvé povede žena. Zimu ve funkci rektora vystřídá Králíčková

Novou rektorkou Univerzity Karlovy byla zvolena dosavadní prorektorka Milena Králíčková. Od akademického senátu získala 55 hlasů od jeho 69 přítomných členů. Poté, co ji ve funkci potvrdí prezident, se stane první ženou v čele nejstarší a největší vysoké školy v ČR. Funkce by se měla ujmout v únoru 2022 a školu by měla vést do roku 2026. Nová rektorka ve vedení univerzity vystřídá Tomáše Zimu.

Zeit gewonnen, alles gewonnen. Co znamenají slova, kterými Zeman rozesmál Vondráčka?

Kancelář prezidenta republiky ve čtvrtek zveřejnila video, na kterém Miloš Zeman z nemocničního lůžka podepisuje rozhodnutí o svolání ustavující schůze Sněmovny 8. listopadu. Na záznamu také z úst prezidenta zazněla slova „Zeit gewonnen, alles gewonnen“, o čemž už se dříve v souvislosti s návštěvou u Zemana zmiňoval předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Co tato čtyři německá slovíčka vlastně znamenají?

reklama