reklama

Prymula: Kampaň nefunguje. Skoro jsme vyčerpali nápady, jak motivovat lidi k očkování

Česká republika už nemá moc nástrojů, jak motivovat veřejnost k očkování proti nemoci COVID-19, řekl v pořadu K věci bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Obává se, že stejně tak nebude zájem o posilující třetí dávku vakcíny, která se zpřístupňuje v reakci na klesající hladiny protilátek v těle. Tu sám doporučuje všem, především ale rizikovým skupinám, řekl na CNN Prima NEWS.

reklama

Zkrácení intervalu mezi dokončenou vakcinací a přeočkováním třetí dávkou podle bývalého ministra zdravotnictví dává smysl. „Původní doporučení bylo osm až dvanáct měsíců. Ukazuje se ale, že protilátky klesají poměrně rychle a už po šestém měsíci jsou rizikové skupiny v ohrožení. Nejsou to data jen ze světa, ale i od nás. Proto je dobré u těchto osob s přeočkováním třetí dávkou začít od šestého měsíce od dokončené vakcinace,“ uvedl Prymula ve vysílání.

Obecně je třetí dávka doporučena všem, mnohem důrazněji ale lidem, kteří trpí imunodeficitními stavy. Ve zkratce jim obranyschopnost organismu nefunguje běžným způsobem a jsou náchylnější k nákaze covidem i horšímu průběhu nemoci. Zde Prymula doufá, že svou roli sehrají i lékaři, kteří by zranitelné osoby mohli přesvědčit k očkování. Stejně tak se posilující dávka doporučuje i zdravotníkům, kteří jsou mnohem více vystaveni koronaviru.

Nabízí se ale otázka, zda taková změna pravidel i skutečnost, že protilátky klesají poměrně rychle, nezamíchají také s platností covidových pasů. „Očkovací průkaz říká, že mají omezenou šanci se nakazit a nepodílí se na masivním šíření viru,“ pokračoval v pořadu K věci s tím, že ve světle nových dat by v reakci na šestiměsíční lhůtu pro třetí dávku mohly očkovací certifikáty doznat určitých změn, třeba zkrácení jejich platnosti po dokončené vakcinaci.

Je to ale stále téma k diskusi. „Víme, že některé země k tomu přistoupily, ale je to administrativně složitá záležitost. Ne všude se to plošně používá,“ podotkl Prymula. V praxi je totiž obtížné určit, kdo by měl přednostně po uplynutí šesti měsíců jít na třetí dávku. „Určitě to ale nebude znamenat, že člověk, který byl očkován dvěma dávkami, bude mít platnost průkazu na věky věků,“ upozornil na CNN Prima NEWS.

O třetí dávku není zájem

Samotný fakt, že se někteří lidé ocitli na jednotkách intenzivní péče, přestože byli plně očkovaní, není podle Prymuly příliš překvapivý. „Skutečně to koreluje s délkou od očkování. Proto je snaha, aby se tito lidé očkovali. Poslední studie z USA říkají, že byť účinnost vakcíny poměrně dramaticky klesá někam ke 40 procentům, vůči těžkým formám nemoci a úmrtím je stále účinnost velice vysoká – a to přes 90 procent. U tak velkých čísel to samozřejmě znamená, že 10 procent očkovaných může skončit na JIP,“ sdělil ve vysílání.

Obává se ale, že obecně nebude o třetí dávku příliš velký zájem. Přestože existuje celá řada možností, jak motivovat lidi k očkování, v ČR se už všechny nápady skoro vyčerpaly. „To, co asi nejvíce zabíralo, byla otázka prázdnin a dovolených. Skutečnost, že se nemusí podrobovat opakovanému testování, pro lidi byla asi největší motivací. Nyní je vidět, že ani různé kampaně příliš nezabírají. Nemám císařskou radu, která by trend výrazně zvrátila,“ rozvedl Prymula.

Sám měl problém přesvědčit i lidi ze svého blízkého okolí. „Když mu to hodinu vysvětlujete a už nemá argumenty, i tak na závěr řekne, že je to jeho rozhodnutí. Tohle zvrátit už prakticky nelze,“ vyjádřil exministr znepokojení nad lidmi, kteří na vakcinaci stále nepřistoupili. Poukázal na denní čísla provedených vakcinací, která jsou propastně nižší než před několika měsíci.

Zároveň si ale nemyslí, že by u české veřejnosti panovala podpora povinného očkování proti nemoci COVID-19, tam podle něj země v tuto chvíli nemíří. „Vzhledem k tomu, jak je polarizovaná společnost, nedovedu si to úplně představit. Uvidíme, co to udělá v USA a ve Francii,“ řekl na CNN Prima NEWS.

Varoval také před skutečností, že koronavirus aktuálně ve velkém postihuje lidi z kategorie 16 až 40 let. „Jsou to osoby, které mají poměrně četné kontakty a jsou málo proočkované. To je ta kategorie, která by si měla rozmyslet, zda nezměnit své stanovisko,“ dodal na závěr v pořadu K věci.

Tagy:

Hlavní zprávy

Největší víkendový nárůst od konce března. Za sobotu přibylo 2751 případů covidu

V sobotu přibylo v Česku 2 751 případů nemoci COVID-19, nejvíc za víkendový den od 27. března. Aktuální nárůst počtu nakažených byl skoro o 1 600 případů vyšší než předchozí sobotu. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Výrazně nyní přibývá také hospitalizovaných s covidem. Oproti předchozí sobotě stoupl jejich počet o dvě třetiny na 846, z toho 119 pacientů je ve vážném stavu. Za posledních sedm dní zemřelo 61 lidí s COVID-19, zatímco třeba za celé září bylo úmrtí 44.

Bídné podmínky a šizení protokolů. Na Baldwinův smrtící výstřel bylo zaděláno dopředu

Ani do chvíle, kdy hollywoodský herec Alec Baldwin na „place“ omylem údajnou rekvizitou zastřelil hlavní kameramanku a zranil režiséra, nešlo při natáčení westernového filmu Rust všechno po drátkách. Vyplývá to z článku, který přinesl Los Angeles Times. Štáb měl být frustrovaný z podmínek natáčení a dodržování bezpečnostních protokolů mělo k dokonalosti daleko.

reklama

Domácí zpravodajství

Jsme připraveni vyloučit Česko z mapy, Fiala i Kolář jsou rusofobové, tvrdí ruský expert

Rusko je připraveno na to, že vyloučí Česko z mapy světa, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ruský politolog a bohemista Vadim Truchačev. Reagoval tak na spekulace, že by novým českým premiérem byl šéf ODS Petr Fiala a ministrem zahraničí poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Truchačev Fialu označil za rusofoba, Kolář zase podle něj svým vedením Prahy 6 ruskému lidu plive do tváře.

Nálada mezi Piráty a STAN houstne. Někdo nám nasazuje psí hlavu, zlobí se Bartoš

Vyjednávání mezi Piráty a STAN o nové vládě pod taktovkou koalice Spolu neprobíhají v té nejlepší atmosféře. Některé zdroje ze STAN hovoří o tom, že partaj Ivana Bartoše je chaotická a není schopná jasně říct, o které resorty má zájem. Bartoš na to konto CNN Prima NEWS řekl, že někteří účastníci jednání evidentně mají záměr nasadit Pirátům psí hlavu.

reklama