reklama

Trump lže a sám se zlikviduje, řekl bývalý ministr zahraničí USA Colin Powell

Bývalý republikánský ministr zahraničích věcí Colin Powell se připojil ke seznamu bývalých vysoce postavených vojenských funkcionářů, kteří silně kritizovali reakci prezidenta USA Donalda Trumpa na protesty kvůli smrti Afroameričana George Floyda. V neděli prohlásil, že prezident Trump se vzdálil od ústavy.

reklama

„Máme ústavu, kterou se musíme řídit, a prezident se od ní vzdálil,“ řekl vysloužilý generál Colin Powell v pořadu CNN, State of the Union. Připomeňme, že Powell byl ministrem zahraničí za prezidenta George Bushe mladšího.

Seznam vysoce postavených úředníků, kteří důrazně vyjádřili nespokojenost s Trumpovým postojem v době protestů proti rasové nespravedlnosti, roste. Powell dodal, že je hrdý, kolik generálů, admirálů a diplomatů se vyjádřilo k nečinnosti prezidenta USA.

„Myslím si, že to co teď vidíme, tyto masivní protesty, které jsem neviděl za celý svůj život, naznačují, že země bere rozum do hrsti a už si to nenechá líbit,“ řekl bývalý generál moderátorovi pořadu, Jaku Tapperovi.

Colin Powell bude volit Bidena

Bývalý republikánský úředník také řekl, že v prezidentských volbách podpoří někdejšího viceprezidenta Joea Bidena, demokratického protivníka současného republikánského prezidenta Donalda Trumpa. Powell se netají ani tím, že Trumpa nevolil ani v roce 2016.

„Musím použít jedno slovo, a to s ohledem na to, co za uplynulé roky dělal. Slovo, které bych nikdy předtím nepoužil, nikdy bych ho nepoužil v souvislosti s žádným ze čtyř prezidentů, pro které jsem pracoval. On lže, lže o různých věcech a tímto se sám zlikviduje, protože lidé už ho nebudou brát vážně,“ rozpovídal se Powell v pořadu.

„Joe Biden je mi velmi blízký jak v sociálních, tak politických záležitostech. Pracoval jsem s ním 35…, 40 let a nyní kandiduje a já ho budu volit,“ řekl. Na otázku, proč je pro něj tak důležité, aby Trump nebyl znovu zvolen, Powell odpověděl, že si myslí, že Trump jako prezident nebyl efektivní a prostě neustále lže.

Donald Trump na sebe nenechal dlouho čekat a jak je zvykem, vyjádřil se na svém twitterovém profilu: „Colin Powell, skutečná mrtvola, který je zodpovědný za to, že nás dostal do katastrofálních válek na Blízkém východě, právě oznámil, že bude volit jinou mrtvolu, Joea Bidena.“ Dále Trump upozornil na dřívější Powellovo tvrzení, že Irák má zbraně hromadného ničení – které nemá – a kvůli kterému je USA ve válce.

Tagy:

Hlavní zprávy

Čeká nás těžká třetí vlna, tvrdí vědec. Popsal pět rizik, které byste neměli podcenit

Uznávaný slovenský vědec Pavel Čekan, který za svou práci během pandemie získal státní vyznamenání od prezidentky Zuzany Čaputové, tvrdí, že odborná diskuse o výhodách očkování je u cíle. Všechny argumenty ve prospěch očkování proti covidu podle něj již zazněly. Na Facebooku se rozhodl ještě naposledy veřejně vyzvednout smysl vakcinace, a to na velmi jednoduchém příkladu. Uvedl několik faktorů, které v případě nákazy neočkovaných rozhodují o úrovni průběhu onemocnění.

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Osahával a líbal ženu, musela se schovat v hotelu. Pražští policisté po útočníkovi pátrají

Pražští kriminalisté pátrají po muži, který na začátku minulého týdne osahával devětadvacetiletou ženu na ulici v Praze 2. Napadená se musela před útočníkem schovat v blízkém hotelu. Policie dnes zveřejnila záběr podezřelého a žádá veřejnost o pomoc při určení jeho identity. Muži hrozí za sexuálně motivovaný trestný čin až pět let vězení, uvedl policejní mluvčí Jan Rybanský.

Česká policistka během mise v Polsku spáchala sebevraždu. Kvůli šikaně, tvrdí rodina

Mladá a nadějná česká policistka spáchala v poslední den své mise v Polsku loni v říjnu sebevraždu skokem z okna v 11. patře. Co k tomu Kristýnu Litomerickou dohnalo, nikdo neví. Zatímco rodina má důkazy o tom, že šlo o šikanu motivovanou národností i vzhledem, česká policie tvrdí, že důvodem byly osobní problémy. Proč ale policie téměř rok úmrtí kapitánky z cizinecké policie tajila? A vědělo vedení o Kristýniných potížích před tragédií?

Sen každého motoristického šílence. Luxusní vila nabízí svůj polygon a garáž plnou strojů

Po celém světě dnes lze nalézt nejrůznější a nejbláznivější zařízení, v nichž lze trávit volný čas. Když má člověk peníze, může si pronajmout úplně všechno, od ledového království přes luxusní jachtu až po podmořské apartmá. Pokud je ale motoristický šílenec, pak rozhodně sáhne po překrásné vile v americkém státě Missouri, která je stavěná až pro 16 hostů a má úplně všechno, co by si zarytý „petrolhead“ mohl jen přát. Třeba i vlastní polygon.

reklama

Domácí zpravodajství

Babiš: Opozice ohrozila životy našich občanů. Kde berete tu drzost? reagoval Rakušan

Ostrý střet vyvolala debata o pandemickém zákoně, který schválila v tomto roce Poslanecká sněmovna. „Opozice udělala všechno, aby nám zazdila prodloužení nouzového stavu. Ohrozila životy našich občanů,“ řekl premiér Andrej Babiš v pořadu Česko hledá premiéra na CNN Prima NEWS. „Že máte drzost tohle říct. Máte na podrážce otisk bílého kříže,“ kontroval předseda hnutí STAN Vít Rakušan.

Předjíždění cyklistů přes plnou čáru? Stále není jasno, nová vyhláška se upravuje

Přestože předepsaná vzdálenost 1,5 metru při předjíždění cyklistů ještě nevstoupila v platnost, už vzbudila řadu kontroverzí. Novela zákona přesně uvádí, kolik řidič za přestupek zaplatí, jak budou ale policisté přestupky kontrolovat, zatím neobjasnila. Nyní se ministerstvo dopravy snaží v zákoně upravit i pravidla o předjíždění cyklistů přes plnou čáru.

reklama