reklama

Trump naznačil, že bude kandidovat. Odchod vojáků by lépe zvládlo i pětileté dítě, řekl

Ani výročí teroristických útoků ve Spojených státech nezastavilo bývalého prezidenta Donalda Trumpa před kritikou současné administrativy. Při sobotní návštěvě newyorského 17. policejního okrsku sice ocenil práci policie a hasičů před 20 lety, vzápětí se ale pustil do tvrdé kritiky amerického prezidenta Joea Bidena. Podle Trumpa by odchod z Afghánistánu zvládlo lépe i pětileté dítě. Bývalý prezident také nepřímo potvrdil svoji prezidentskou kandidaturu za tři roky.

reklama

„Je to velmi smutný den z mnoha důvodů. Jeden z nich jsme si přidali v posledním týdnu, to se nikdy nemělo stát,“ kritizoval Trump hned zkraje své řeči před policisty Bidenův odchod z Afghánistánu.

Dvacetileté výročí teroristických útoků připomněla většina předních amerických politiků ve smířlivém a spojujícím duchu. Nikoliv ale Trump, který se dokonce nad projevy svých předchůdců pohoršoval. „Koukal jsem na všechny ty proslovy a ani jedna osoba se nezmínila o tom, že jsme před třemi dny uprchli z Afghánistánu a nechali jsme Američany za sebou,“ řekl.

Bývalý prezident odmítl, že by za jeho vlády k něčemu podobnému došlo. „Měl jsem velmi ostrý rozhovor s Abdulem Gháním Baradarem z Tálibánu a řekl jsem mu, že pokud bude zabit jakýkoli Američan, zasáhneme je tvrději než jakákoliv země kdykoliv v minulosti. A on to pochopil,“ uvedl Trump. Bidenova administrativa ale podle něj zkazila, co mohla.

„Vybudovali jsme armádu a oni jen tak odevzdali 85 miliard dolarů, zcela nové vrtulníky Apache, můžete tomu uvěřit? Proč byste je tam nechali? Prostě s nimi odletíte,“ řekl bývalý prezident, který si myslí, že současná administrativa měla spoustu času na to, aby odchod vojáků z Afghánistánu pořádně naplánovala.

Podle něj bylo chybou, že se armáda začala stahovat dříve než civilisté, protože to ozbrojencům z Tálibánu umožnilo rychle obsadit zemi a přivlastnit si americkou bojovou techniku. „I pětileté dítě by řeklo, že armáda odchází jako poslední,“ pokračoval rozmrzele Trump. „Nechce se mi o tom dnes mluvit, ale byla to obrovská neschopnost a lidé to také tak vnímají,“ dodal.

Bývalý prezident se pochválil za fond pro oběti 11. září

Bývalý prezident se také pochválil za to, že právě v průběhu jeho prezidentství dostaly rodiny obětí z řad policistů a záchranářů finanční kompenzace v řádu „miliard dolarů“. „Viděl jsem, že o tom dnes (politici) mluvili, ale oni s tím neměli nic společného, byla to moje zásluha. Nikdo jiný to nezmínil. Musím to říct sám…,“ uvedl před policisty.

Zákon o odškodění obětí 11. září podepsal Trump v červnu 2019. Republikánští a demokratičtí senátoři jej tehdy schválili společně v poměru 97 ku dvěma hlasům. Zákon zajistil miliardové navyšování fondu pro oběti teroristického útoku až do roku 2090. „Snažili se to prosadit dlouhou dobu, ale až za mě se to povedlo. A dnes o tom mluvili a nikdo nezmínil moje jméno, ale to je v pořádku, protože tak to teď chodí. Druhá strana se snaží přisvojit si zásluhy,“ upozornil.

Trump bude znovu bojovat o Bílý dům

Trump také navázal na svoji předvolení rétoriku z podzimu minulého roku, když uvedl, že za současnou kriminalitu v amerických městech jsou zodpovědní demokraté. „Je to katastrofa, kdyby vás nechali dělat svoji práci, vyčistili byste to,“ pochválil prezident práci policie.

Největším překvapením pro policisty byla ale Trumpova odpověď na otázku, zda bude znovu bojovat o úřad prezidenta. „To je těžká otázka. Vlastně pro mě je to jednoduchá otázka, protože vím, co udělám… Myslím, že budete šťastní, myslím, že budete velmi šťastní,“ potvrdil Trump nepřímo svoji budoucí kandidaturu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Fico: Vládní koalice zneužívá trestní právo k politickým cílům, jede v tom i Čaputová
360°

Fico: Vládní koalice zneužívá trestní právo k politickým cílům, jede v tom i Čaputová

Slovenská vládní koalice zneužívá trestní právo k dosažení politických cílů. Je toho součástí i prezidentka Zuzana Čaputová. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl slovenský expremiér a šéf SMER-SD Robert Fico. Ten minulý týden oznámil, že se chystá obrátit na Evropskou komisi se stížností na situaci na Slovensku. Podle něj hrozí, že se země promění v diktaturu.

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Cyklisti jsou pro řidiče lovnou zvěří. Odstup 1,5 metru místy není možný, říká expert

V některých případech nebude možné dodržet 1,5metrovou vzdálenost při předjíždění cyklistů, jak požaduje kontroverzní novela zákona. Na silnicích chybí ohleduplnost, jinak by nebylo třeba psaných pravidel, řekl dopravní expert Martin Kořán. Zatímco se cyklisté mnohdy nevěnují řízení a ani nemusí absolvovat zkoušky, aby mohli na komunikace, řidiči motorových vozidel naopak vnímají lidi na kolech jako „lovnou zvěř“, dodal ve Zprávách+ na CNN Prima NEWS.

Historik: Svatováclavským řádem nacisté vyznamenali 2500 Čechů. Za vzorný postoj k Říši

Na svátku svatého Václava pořád leží temný stín z éry nacistické okupace. Režim Třetí říše totiž národního světce šikovně zneužíval při snaze o kolaboraci českých elit, což se mu dařilo například zavedením svatováclavského vyznamenání. „Nevíme o nikom z nominovaných Čechů, kdo by vyznamenání odmítl. Pravděpodobnost umístění do koncentračního tábora by v takovém případě byla vysoká,“ říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS přední český historik pro období protektorátu Jan B. Uhlíř. Ten nově spočítal, že řád převzalo asi 2500 Čechů.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Babiš: Piráti mají tři sociopaty. Je jako uřvané dítě na pískovišti, vzkazuje mu Bartoš

Předvolební vzájemné útoky mezi Piráty a vládním hnutím ANO pokračují. Jako poslední si do strany vedené Ivanem Bartošem rýpl premiér Andrej Babiš (ANO). Terčem se stal kandidát koalice Pirátů a STAN na ministra zdravotnictví, právník Ondřej Dostál. Předseda vlády ho stejně jako další Piráty označil za sociopata. Bartoš své členy hájí a Babišovi vzkazuje, že se chová jako dítě na pískovišti.

I přes Zemanovu kritiku. Vystrčil v Senátu vyznamenal šéfa BIS Koudelku

Pověřený ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka, architektka Eva Jiřičná a dramatik, skladatel, textař a režisér Jiří Suchý patří mezi 15 osobností, které v úterý v Senátu získaly stříbrnou medaili předsedy horní komory. Ocenění, které bylo udělováno už podesáté, jim předal předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

reklama