Trump odmítá vypovídat pod přísahou. Generální prokurátorka je rasistka, rozčiluje se

Exprezident Spojených států Donald Trump měl ve středu u newyorské prokuratury pod přísahou vypovídat v případu občanského sporu ohledně svých obchodních praktik. Svědectví se snaží vyhnout už celé měsíce. Vyšetřování může přinést průlom v otázce jeho rodinného podnikání, píše list The New York Times.

Ještě ve středu ráno se spekulovalo o tom, jaký postup Trump zvolí. Nyní je jisté, že se rozhodl využít svého práva nevypovídat, které mu zaručuje část pátého dodatku americké ústavy. Původně bylo toto právo zavedené v kontextu trestního stíhání, s postupem času však podle AP začalo být uplatňováno i v jiných případech. Poroty, nemluvě o široké veřejnosti, nicméně mohou využití pátého dodatku brát jako jakési přiznání viny.

Deník NYT krátce po Trumpově příjezdu na prokuraturu s odvoláním na své zdroje informoval, že dotazovaný odmítá odpovídat, což záhy bývalý šéf Bílého domu potvrdil. „Absolutně nemám na výběr. Podle doporučení mých právníků jsem odmítl odpovědět na otázky,“ píše se v jeho prohlášení.

„Uvidím se s rasistickou generální prokurátorkou New Yorku. Je tu pokračování největšího honu na čarodějnice v americké historii!“ napsal ještě ve středu ráno Trump na svoji sociální sít Truth Social s poukazem na demokratickou generální prokurátorku státu New York afroamerického původu Letitiu Jamesovou. Vypovídat na prokuratuře poté odmítl. „Na mé skvělé okolí i mě samotného útočí ze všech stran!“ rozčílil se.

Právní tým Jamesové už od března 2019 sestavuje schematický model Trumpova podnikání a zkoumá, zda jeho společnosti nenadsazovaly cenu jeho hotelů, golfových klubů a dalšího majetku.

Letos Jamesová uvedla, že Trumpovy obchodní praktiky byly „podvodné nebo klamné“, ale dodala, že její úřad potřebuje vyslechnout Trumpa i jeho dvě dospělé děti, aby mohl učinit závěr. Ivanka Trumpová i Donald Trump jr. své výpovědi již podali a svědectví bývalého prezidenta je tak poslední částí vyšetřování prokuratury.

Trump v současné době čelí ve státě New York dvěma vyšetřováním, Jamesová zahájila občanskoprávní kauzu a manhattanská prokuratura vede vůči Trumpově firmě trestní řízení. Trumpovi právníci se snažili soud přesvědčit, že v občanskoprávní kauze exprezident nemůže vypovídat, protože by jeho odpovědi mohly být použity v paralelním trestním vyšetřování, čímž by byl exprezident nucen svědčit sám proti sobě. Státní odvolací soud ale rozhodl, že mu tato skutečnost ve výpovědi nebrání.

Kromě vyšetřování obchodních praktik čelí Trump i nařčení ze sexuálních přečinů. Speciální kongresový výbor také vyšetřuje Trumpův podíl na výtržnostech v Kongresu z 6. ledna minulého roku a v úterý agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) prohledali jeho soukromou rezidenci kvůli údajnému špatnému zacházení s prezidentskými dokumenty včetně tajných materiálů.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
08:40

Kyiv Independent: Při ruských útocích v Doněcké oblasti zemřelo šest lidí

08:21

Lidé v Gruzii protestují proti nové vlně migrantů z Ruska

07:52

Švédská pobřežní hlídka objevila již čtvrtý únik plynu v plynovodech Nord Stream

07:47

Při útoku na Děnpropetrovskou oblast zemřeli tři lidé

Živě
ON-LINE: Další problém pro Rusy. Na Ukrajinu míří obávané raketomety i postrach dronů

Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska prchají statisíce mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Mluvčí kremlu Dmitrij Peskov pak vzkázal, že cílem Ruska je získat Doněckou oblast. Ukrajinské jednotky oznámily další úspěch na jihu země. USA oznámily, že Ukrajině poskytnou další vojenskou pomoc, včetně 18 raketometů HIMARS.

Nejen energie, Čechy děsí také drahé bydlení. O stěhování do menšího uvažuje pětina lidí

Více než polovina Čechů pociťuje komplikace s bydlením v souvislosti s rostoucí inflací a zdražováním energií. Obavy o udržení střechy nad hlavou se ale zdaleka netýkají jen těch, kteří žijí ve vlastním. Čtyři z deseti Čechů mají strach, že budou mít problém zaplatit nájem. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti Instant Research pro Generali Investments.

Fiala: Sankce nás zasáhly víc než Rusko. Putin si s námi hrál už před válkou, odmítl Munzar

Na Václavském náměstí demonstrovaly ve středu proti vládě desetitisíce lidí. Jedním z důvodů byla i obava o budoucnost v aktuální energetické krizi. Předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala v pořadu 360° v této souvislosti uvedl, že protiruské sankce nám uškodily více než Rusku. Místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Vojtěch Munzar (ODS) ale podotkl, že Putin si s cenami energií hrál již před válkou.

Ponížení pro Harryho a Meghan. Na webu královské rodiny klesli na úroveň vyděděného prince

Princ Harry a jeho manželka Meghan, vévodkyně ze Sussexu, se dočkali dalšího ponížení. Na oficiálních webových stránkách britské královské rodiny byli přesunuti až na konec sekce o profilech jednotlivých členů. Na dně se nacházejí spolu se zavrženým princem Andrewem, který je zapletený do sexuální aféry miliardáře Jeffreyho Epsteina.

Na hranicích se Slovenskem začaly další kontroly kvůli migrantům. Turisté by měli zpozornět

Česká policie zahájila kontroly na česko-slovenské hranici kvůli vysokému počtu uprchlíků, kteří přes Česko přecházejí do Německa a Rakouska. Policie bude kontrolovat 27 bývalých hraničních přechodů i zelenou státní hranici, kterou nebude možné minimálně deset dnů překračovat. Slovenský premiér ve středu české rozhodnutí kritizoval. Kontroly v reakci na české opatření od čtvrtka zavádí na hranici se Slovenskem i Rakousko.

Ukrajinci blízko důležitého vítězství. Rusy čekají na východě vážné problémy, míní experti

Ukrajinské jednotky již téměř obklíčily město Lyman v Doněcké oblasti, které se snaží dobýt zpět. Vyplývá to z nové mapy, kterou zveřejnil americký Institut pro studium války (ISW). Zásobování Lymanu okupovaného ruskou armádou může procházet pouze úzkým koridorem přes obec Torske, která je již pod palbou ukrajinských sil, uvádí podle ruskojazyčné verze BBC Institut pro studium války.

Domácí zpravodajství

Desetitisíce lidí protestovaly proti vládě. Pořadatelé požádají Zemana o její odvolání

V Praze se na Václavském náměstí konala demonstrace proti vládě. Pořadatelé z uskupení Česká republika na 1. místě požadovali demisi pětikoaličního kabinetu a obrat politického směřování země. Na začátku programu to řekl organizátor Jiří Havel. Na akci dohlížela policie. Na Twitteru uvedla, že do centra metropole dorazily podle jejího odhadu „nižší desítky tisíc“ účastníků. Prvního shromáždění na začátku září se podle policie účastnilo asi 70 tisíc lidí. Pořadatelé demonstrace chtějí 10. října požádat prezidenta Zemana o odvolání vlády a vyhlášení předčasných voleb, další demonstraci pak plánují na 28. října.