reklama

Trump odmítl zavrhnout vágní teorii o způsobilosti Harrisové kandidovat na viceprezidentku

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek způsobil opět rozruch. Odmítl totiž zavrhnout teorii publikovanou týdeníkem Newsweek, podle které Kamala Harrisová není způsobilá ke kandidatuře do funkce viceprezidentky kvůli svému původu. Teorie se začala šířit sociálními sítěmi a sdílela ji i právní poradkyně Trumpovy kampaně Jenna Ellisová. Ta přes média navíc Harrisovou vyzvala, aby otázku způsobilosti neprodleně zodpověděla. Podle oslovených právníků je teorie „horší než nesmysl“.

reklama

„Právě jsem to slyšel. Slyšel jsem dnes, že nesplňuje požadavky. A mimochodem ten právník, co napsal ten článek, je velmi kvalifikovaný a velmi talentovaný,“ odmítl ve čtvrtek zavrhnout povrchní teorii o způsobilosti Kamaly Harrisové kandidovat na viceprezidentku americký prezident Donald Trump. Prezident novinářce slíbil, že se o teorii bude více zajímat. „Nic o tom nevím, musím se na to podívat,“ doplnil. Trumpovi kritici se podle agentury AP domnívají, že podobné nepodložené informace by měl prezident odmítnout.

K tématu

Za teorií publikovanou týdeníkem Newsweek stojí profesor práva z Chapmanovy univerzity John C. Eastman. Ten vychází z toho, že když ani jeden z rodičů Kamaly Harrisové nebyl v době jejího narození občanem Spojených států (rodiče Harrisové byli imigranti z Jamajky a Indie, pozn. red.), tak Harrisová není způsobilá kandidovat do funkce prezidentky nebo viceprezidentky. A to přesto, že se narodila na území Spojených států.

Právě narození na území Spojených států je klíčové ke způsobilosti kandidovat do nejvyšších funkcí. „Harrisová je zřetelně způsobilá. Narodila se na území USA a podle klauzule o občanství 14. dodatku to znamená, že se stala občankou při narození,“ uvedl pro server Voice of America profesor práva z Georgetownské univerzity Josh Chafetz. „Žádný seriózní učenec nemůže uvažovat jinak,“ doplnil.

Je to odpad

Za „horší než nesmysl“ a „odpad“ označil pro CBS News Chapmanovu teorii profesor ústavního práva z Harvardské univerzity Laurence Tribe. „Zpochybňování způsobilosti Kamaly Harrisové sloužit jako viceprezident je zákeřné a právně zcela nepodložené,“ kroutil hlavou.

Kvůli původu útočil Trump i na Cruze a Obamu

Donald Trump je znám svoji nevybíravostí vůči svým soupeřům a často je ochoten zajít do krajností. Není to tedy zdaleka první příklad, kdy pochybuje o způsobilostech svého soupeře ke kandidatuře.

Před čtyřmi lety při republikánských primárkách obvinil z nezpůsobilosti kandidovat na prezidenta senátora Teda Cruze. Důvod? Texaský senátor se narodil sice americkým občanům, ale v Calgary, tedy na kanadské půdě. Právníci se tenkrát opřeli o rozhodnutí Výzkumné služby Kongresu USA, podle které je potomek rodičů s občanstvím Spojených států vždy způsobilý ke kandidatuře na prezidenta. Místo narození tedy v tomto případě nehraje roli.

K tématu

Mediálně ještě propíranější byl případ prezidenta Baracka Obamy, od kterého Trump požadoval zveřejnění rodného listu. Čtyřiačtyřicátého amerického prezidenta podezříval z toho, že se narodil mimo USA. Trump bez důkazů spekuloval o tom, že se Obama narodil v Keni, a neměl tedy právo kandidovat na prezidenta. Obama nakonec na jaře 2011 svůj rodný list zveřejnil a potvrdil, že se skutečně narodil v Honolulu na Hawaii, tedy na americkém území. „Jsem opravdu poctěn a hrdý na to, že jsem byl schopen udělat něco, co nikdo jiný udělat nedokázal,“ komentoval tehdy Trump zveřejnění Obamova rodného listu.

Další hlavní zprávy

Školství

Přijímací zkoušky na střední školy rozdělily Česko. Jsou příliš těžké? Zkuste si je

Přijímací zkoušky na střední školy rozdělily Česko. Jsou příliš těžké? Zkuste si je

V prvním květnovém týdnu se deváťáci zapotili při konání přijímacích zkoušek na své vysněné školy. Po jejich dopsání však na mnohé z nich padla skepse. Studenti se často bouří kvůli obtížnosti zkoušek, především té z matematiky. Podle nich bylo nemožné i s nastaveným časem test stihnout. Rodiče dětí pak podtrhují fakt, že se žáci od začátku školního roku prezenčně téměř neučili. Kromě kritiky vůči Cermat však přichází i ta vůči samotným dětem.

Porovnali jsme novou Škodu Fabia s úhlavními konkurenty. Výsledek nás překvapil
Tři kluby věří ve zmrtvýchvstání Superligy. Nenechávají si líbit výhrůžky ostatních
Sobotní oslava i zmatky v pražské zoo. Počitadlo je matoucí, zoufají si lidé ve frontě
Exploze u školy v Kábulu: Nejméně 40 mrtvých, mezi oběťmi jsou hlavně studenti
Čeká tě tam peklo, naznačují odsouzenému Křížkovi. Kteří slavní skončili za mřížemi?
reklama
reklama
Jágr vs. děti. Proč jsi nosil dlouhé vlasy jako holka? ptaly se drsně legendy

Hokej

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama