reklama

Trump údajně deset let neplatil daně. Podle něj jde o totální dezinformace

Americký deník The New York Times se dostal k daňovým přiznáním prezidenta USA Donalda Trumpa, které obsahují nečekané informace. Šéf Bílého domu desetkrát za posledních 15 let nezaplatil na daních ani dolar. Za rok 2016 zaplatil pouhých 750 dolarů, tedy v přepočtu zhruba 17 500 korun. Trump označil zprávu za dezinformaci.

reklama

List The New York Times (NYT) získal přístup k daňovým záznamům Donalda Trumpa za posledních 20 let. Podle novin neplatil prezident žádné daně kvůli tomu, že ztráty úřadu značně převyšovaly jeho výdělky. Inkasuje přitom stovky milionů dolarů ročně. Deník označil za problematický i fakt, že Trump je čím dál závislejší na financích získaných prostřednictvím aktivit, které ho staví do střetu zájmu.

K tématu

Zveřejnění informací přichází takřka měsíc před americkými prezidentskými volbami, které se konají 3. listopadu. V nich se úřadující hlava státu střetne s demokratem Joem Bidenem. Oba kandidáty navíc v úterý čeká významná televizní debata.

NYT konkrétně napsal, že podle zpráv pro daňový úřad Trump jako podnikatel vydělává stovky milionů dolarů ročně, přičemž ale vykazuje chronické ztráty, a díky tomu neplatí daně. Nejvýnosnějším podnikem byla pro Trumpa reality show The Apprentice, za niž prezident vyinkasoval dohromady 427 milionů dolarů, tedy 10 miliard korun. Na druhou stanu nejvyšší ztráty vykazoval jeho byznys týkající se hotelů a golfových resortů.

Trump na svou obhajobu na tiskové konferenci v Bílém domě pouze lakonicky uvedl: „Platím hodně. Platím hodně daní.“

Podle deníku NYT to tak však není. Například v letech 2016 a 2017 Trump prý zaplatil na daních pouze 750 dolarů (17 500 korun). „Je to totální dezinformace,“ reagoval Trump.

Kdo zaplatil více než Trump, ruku nahoru

Dalším bizarním faktem v celém případě je odečtení nákladů z daní za služby kadeřnictví v době vysílání pořadu The Apprentice. Tyto náklady měly v přepočtu hodnotu 1,63 milionu korun. K tomu si několik Trumpových společností snížilo základ o celkem 2,23 milionu korun. Ty za kadeřníka a make-up utratila prezidentova dcera Ivanka.

Pofidérní daňová přiznání republikánské hlavy státu jsou vodou na mlýn demokratů. Ti považují tato zjištění za zcela zásadní pro prošetřování Trumpových byznysových aktivit. Demokratický senátor Chuck Schumer si neodpustil na Twitteru na prezidentův účet uštěpačný příspěvek: „Ruku nahoru, pokud jste zaplatili na federálních daních více než Trump.“

Podobná nařčení se americký prezident snažil smést ze stolu už dříve. „Toto je jen pokračováním honu na čarodějnice. Jsou to výmysly demokratů. Neuspěli s Muellerem. Neuspěli v ničem. Neuspěli v Kongresu. Selhali v každé fázi hry. Už to trvá tři a půl až čtyři roky,“ tvrdí Trump.

Nejnovější zjištění deníku NYT však může podle analytiků narušit jeho pečlivě budovaný obraz úspěšného podnikatele. Agentura DPA v této souvislosti upozorňuje, že Trump odmítl zveřejnit své finanční záznamy i před volbami v roce 2016, v nichž se utkal s tehdejší prezidentskou kandidátkou demokratů Hillary Clintonovou. Když v kampani poukazovala na údajně nízké daňové odvody svého protikandidáta, Trump odvětil, že minimalizace daní svědčí ze všeho nejvíc o jeho chytrosti.

Zveřejňování finančních a daňových záznamů vysokých ústavních činitelů má ve Spojených státech dlouhou tradici a prezidentští kandidáti je obvykle předkládají již během volební kampaně. Trump to však dosud odmítal s odkazem na probíhající vyšetřování ze strany finančního úřadu IRS.

K tématu

Tagy: daně Joe Biden Ivanka Trumpová zprávy The New York Times USA Donald Trump Prezidentské volby v USA 2020 Chuck Scumer

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Česko přesáhlo 3000 úmrtí na COVID-19, nárůsty nakažených ale začínají klesat

Česko přesáhlo 3000 úmrtí na COVID-19, nárůsty nakažených ale začínají klesat

Za pátek do 18:00 zatím v Česku přibylo 6770 případů koronaviru, v pátek před týdnem to bylo do večera o 1300 víc. Nakaženo je nyní téměř 183 000 lidí. Počet úmrtí s koronavirem přesáhl 3000, tisíc zemřelých přibylo za necelý týden. V nemocnici je 7281 lidí s covidem, z nich 998 ve vážném stavu. Ve čtvrtek laboratoře provedly 38 945 testů, zhruba stejně jako ve středu. Podíl pozitivních mezi testovanými se drží nad 33 procenty.

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Chřipka versus COVID-19. Jak poznáme, že máme koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Chřipka versus COVID-19. Jak poznáme, že máme koronavirus

S rostoucími počty nakažených lze postupně stále jasněji pozorovat, že příznaky nemoci COVID-19 jsou ve velkém počtu případů jasně rozpoznatelné od klasické chřipky či jiných respiračních onemocnění. Specifická je například ztráta chuti a čichu. Naopak rýma mezi hlavní příznaky covidu nepatří. Člověk by měl zpozornět především při zvýšené teplotě.

reklama
Uvolňování není v žádném případě na stole, shodli se odborníci. Hrozí naopak zpřísnění
Vítěz Velké pardubické Hegnus je trochu porcelánový. Ale hodně chce, říká trenér Holčák
Božský Diego Maradona slaví 60. narozeniny. Ampulka s jeho krví zamířila do kostela
Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod
reklama
reklama
Nice, Avignon, Saúdská Arábie. Teroristé podnikli útoky na tři cíle a zabili tři lidi

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Faltýnek po příletu utíkal novinářům. Jsem zločinec, odstřelte mě před národem, řekl
Do Bečvy unikl nikl. Zvýšená přítomnost kyanidů se tentokrát neprokázala, uvedla ČIŽP
Další články
reklama
reklama