Turecko a Sýrie hlásí po nejsilnějším zemětřesení za poslední dekády téměř 12 tisíc obětí

Zemětřesení, které v pondělí otřáslo Tureckem a Sýrií, si vyžádalo už přes 11 700 obětí, z toho přes 2 600 na syrské straně hranice. Uvedly to zahraniční agentury s odvoláním na oficiální statistiky obou zemí. Na místě jsou také desítky tisíc zraněných. Záchranné týmy pracovaly v oblasti přes noc ve snaze vyprostit ze sutin budov přeživší, šance na záchranu zasypaných jsou ale i vzhledem k mrazivým teplotám stále menší.

Počet mrtvých po pondělním zemětřesení v Turecku vzrostl na 9 057, řekl ve středu odpoledne prezident Recep Tayyip Erdogan, který postižené oblasti navštívil. Zraněných je podle něj téměř 50 tisíc, zřítilo se více než šest tisíc budov. Erdogan připustil, že v prvním dni po katastrofě byly určité problémy ohledně pomoci zasaženým, nyní podle něj záchranné operace běží na plné obrátky. Podle úřadů se do záchranných operací zapojilo skoro 100 tisíc lidí.

ČTĚTE TAKÉ: Ptáci v Turecku věštili příchod zkázy, ukazuje video. Zemětřesení pomohlo radikálům z IS

Erdogan ve středu odsoudil kritiku, která se na vládu po zemětřesení snesla. Podle některých je vládní reakce na katastrofu nedostatečná. „Nyní bychom měli být jednotní, je čas na solidaritu. Nemohu snést lidi, kteří vedou negativní kampaně pro své politické zájmy,“ uvedl po příjezdu do provincie Hatay. Na podobnou katastrofu není podle něj možné se připravit. Dodal, že vláda urychlí odklízení sutin i výstavbu nových domů.

V Turecku je po zemětřesení stále pohřešovaná jedna Češka, která tam má trvalý pobyt, sdělil ve středu český ministr zahraničí Jan Lipavský. Dodal, že další informace nemůže poskytnout. Pokud jde o poskytovanou pomoc, Lipavský doplnil, že Česko nezapomíná ani na Sýrii. „Pomoc tam zamíří přes mezinárodní organizace, dodal.

V Sýrii v oblastech pod kontrolou opozice i vlády zahynulo 2 662 lidí. Záchranná organizace známá jako Bílé přilby informovala o nejméně 1 400 mrtvých v oblastech na severozápadě Sýrie, které ovládají povstalci. Zraněných je na pět tisíc lidí. „Očekává se, že číslo významně vzroste, protože pod sutinami jsou stovky rodin, více než 50 hodin po zemětřesení,“ uvedla organizace.

Syrská státní agentura SANA uvedla, že kvůli zemětřesení je bez střechy nad hlavou bezmála 300 tisíc lidí. Podle všeho se ale údaj týká pouze oblastí Sýrie ovládaných vládou, takže celkový počet lidí bez domova bude mnohem vyšší. V oblastech u hranic s Tureckem, které kontrolují povstalci, žije kolem čtyř milionů lidí.

Zemětřesení o síle 7,8 stupně udeřilo na jihozápadě Turecka nedaleko hranic se Sýrií v noci z neděle na pondělí. Otřesy se svou silou vyrovnaly nejsilnějšímu zemětřesení v Turecku v novodobé historii. V květnu 1939 zasáhlo zemětřesení o síle 7,8 stupně severovýchodní provincii Erzincan a vyžádalo si přes 30 tisíc mrtvých.

Zázraky se dějí

Objevit přeživší skoro dva dny po silných otřesech se nyní rovná téměř zázraku, a turecká média proto o takových případech podrobně informují.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Holčička se narodila pod troskami, přežila jediná z rodiny

Podle deníku Hürriyet se v noci podařilo zachránit ze zbytků zříceného bytového domu v Kahramanmaraşu tříletého Arifa Kaana. Chlapec se zaklínil mezi bloky betonu a záchranáři museli obezřetně odřezávat materiál, aby se k němu dostali, zatímco se pokoušeli pomocí dek zajistit, aby chlapec v teplotách pod nulou neumrzl.

V nedalekém Adiyamanu zase reportéři zaznamenali chvíli, kdy lidé tleskali, když se záchranářům podařilo ze zříceného domu vyprostit desetiletou Betül Edisovou. Se slzami v očích ji před převozem do nemocnice vítal i její dědeček.

Agentura Anadolu zveřejnila video, na kterém je vidět záchrana dvouměsíčního chlapce Muhammeda v oblasti u města Elbistan. Ze sutin se v noci na středu dostala živá i jeho matka. Podle Anadolu se 53 hodin po otřesech podařilo z trosek pětipatrové budovy v provincii Şanliurfa zachránit také roční dítě.

Šťastný konec měla i záchranná operace ve městě Hatay, kde se podařilo po 52 hodinách dostat z trosek ven osmiletého chlapce Yigita Çakmaka. Série fotografií zachytila, jak si hocha předávali záchranáři až se dostal do náručí matky.

Ve městě Kahramanmaraş se 55 hodin po otřesech záchranáři dostali k zasypanému třináctiletému chlapci Beratovi, který dokázal z trosek vynést i svou andulku.

Úspěchy hlásí i zahraniční záchranné týmy: tomu nizozemskému se od úterního poledne podařilo zachránit sedm lidí, polští záchranáři ve městě Besni našli devět přeživších, a to včetně rodičů se dvěma dětmi a jedné třináctileté dívky.

Vzpruhou byla pro záchranáře i úspěšná akce v syrské vesnici Bisnija. Podle videa, které zveřejnil deník The Guardian, se tam ve středu podařilo vyprostit muže s jeho dvěma dětmi.

Tagy: