Ptáci v Turecku věštili příchod zkázy, ukazuje video. Zemětřesení pomohlo radikálům z IS

Zatímco se Turecko vypořádává s následky zemětřesení, na sociálních sítích se objevují videa, která dokreslují rozsah katastrofy. Objevily se například záběry, které měly být údajně pořízené krátce před otřesy. Jsou na nich vidět chaoticky létající ptáci. Mezitím se ukázalo, že během přírodní katastrofy se podařilo uprchnout z vězení radikálům z Islámského státu.

Jih Turecka a sever Sýrie v troskách. Série zemětřesení, jejichž následky se srovnávají s těmi nejhoršími v historii. A k tomu jediná otázka: Dalo se tomu všemu předejít?

Japonský seismolog už na konci minulého roku varoval, že Turecko čeká v jihovýchodní oblasti velké zemětřesení. Teď se objevilo video, které má dokládat, že o příchodu katastrofy dopředu věděla i příroda.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Japonec měsíc dopředu předpověděl ničivé zemětřesení v Turecku. Uhádl i místo zkázy

Na záběrech, které publikoval twitterový účet OsintTV, jsou vidět ptáci, kteří zřejmě krátce před rozedněním poletují nebem v chaotických a nervózních formacích. Autoři účtu tvrdí, že video bylo pořízené v Turecku krátce před prvním zemětřesením. K prvnímu otřesu došlo ve 4:17 ráno.

Pravost videa ani jeho dataci ovšem není možné ověřit. Záběry každopádně jako ověřené sdílel i indický miliardář Anand Mahindra, kterého sleduje na Twitteru přes deset milionů lidí. „Poplašný systém přírody. Nejsme s ním dostatečně spjati, abychom ho mohli slyšet,“ komentoval video.

Podle americké vládní agentury United States Geological Survey některá zvířata s největší pravděpodobností skutečně mohou předvídat zemětřesení, jelikož například vnímají změnu v elektromagnetickém poli nebo změny tlaku. Stejně tak mohou cítit některé slabší otřesy, které hlavní katastrofě předchází. Mezi takto citlivá zvířata mohou údajně patřit nejen ptáci, ale i psi, krysy, lasičky nebo hadi.

Vězni na útěku

Média informují také o tom, že někomu se gigantické katastrofy podařilo dokonce využít. Šlo o sympatizanty Islámského státu uvězněné na severu Sýrie. Krátce po otřesech v káznici ve městě Rajo došlo ke vzpouře, po níž uprchlo nejméně 20 lidí.

Web Hlasu Ameriky poznamenal, že celkem se na místě nacházely dva tisíce vězňů, z nichž drtivá většina v minulosti bojovala za Islámský stát.

Tagy: