Írán má kapacity obnovit obohacování uranu v horizontu měsíců. Pro stanici CBS News to řekl šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi. Izraelské a americké údery proti íránským jaderným zařízením podle něj nedokázaly zničit vše. Zřejmě tak bude nutné vrátit se k jednacímu stolu. Grossiho slova jsou v rozporu s opakovanými tvrzeními prezidenta USA Donalda Trumpa, který tvrdí, že americké údery zcela a totálně zničily zařízení na obohacování uranu.
Írán prostřednictvím svého ministra zahraničí Abbáse Arakčího uznal, že škody na jeho jaderných zařízeních jsou značné a závažné. Podle Grossiho však nikdo nemůže tvrdit, že najednou vše zmizelo. Írán má průmyslové i technologické kapacity. Pokud se k tomu rozhodne, může podle šéfa MAAE s obohacováním uranu opět začít.
ČTĚTE TAKÉ: Nechte Bibiho jít. Trump se zastal Netanjahua, proces s ním kvůli korupci považuje za parodii
„Několik kaskád centrifug by mohlo obohacovat uran v horizontu měsíců,“ zmínil Grossi. „Po nedávných vojenských úderech je potřeba vrátit se k diplomatickému jednání. Je třeba se shodnout na tom, co Írán bude v rámci svého jaderného programu dělat a v čem mu budou bránit dohodnutá omezení. Pro dohled nad dodržováním takové dohody bude potřeba zkušeností MAAE,“ dodal.
Izrael zaútočil na íránské jaderné provozy, vojenské objekty, jaderné vědce a také na vojenské představitele 13. června, a to rozsáhlým leteckým úderem. Deklarovaným cílem židovského státu bylo zničení íránského jaderného a raketového programu. Útok zahájil izraelsko-íránský konflikt a každodenní vzájemné vzdušné útoky obou zemí.
Do konfliktu se leteckými údery na tři jaderná zařízení jednorázově zapojily i Spojené státy. V noci na úterý 24. června oznámil Donald Trump příměří mezi Izraelem a Íránem, které je dodržováno. Írán dlouhodobě tvrdí, že jeho jaderný program slouží výhradně civilním účelům. Izrael je jedinou zemí na Blízkém východě, o které se obecně předpokládá, že disponuje jadernými zbraněmi.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ostrá kritika Černochové kvůli výdajům na obranu. Nevěřil jsem vlastním uším, žasl Vondráček